Po nočnom vzostupe ázijských akcií otvoria o niečo vyššie aj európske akciové trhy v dôsledku zvýšenia cien komodít, pretože investori sa opäť začínajú zameriavať na makrodáta. Celú parádu by mohlo pokaziť portugalské odmietnutie plánu úsporných opatrení.
Očakávame, že investori na dlhových trhoch zareagujú negatívne na rozhodnutie portugalského parlamentu zamietnuť úsporný plán, hoci presne to by krajina potrebovala; ajajaaaj, to si ale politici EÚ morálne zariskovali, keď ponúkli finančnú pomoc Grécku a Írsku – Portugalsko teraz bude ľahko chcieť rovnakú medicínu , než aby sa postavilo realite čelom. Po zamietnutí rezignoval portugalský premiér Jose Socrates, čím sa krajina dostala do politického vákua, ktoré jej na dlhopisových trhoch rozhodne na dôveryhodnosti nepridá. Je nad slnko jasné, že Portugalsko bude finančnú pomoc potrebovať, čo opäť povedie k nepokoju v eurozóne. Nie je zaujímavé, že práve vo chvíli, keď sa Portugalsko vrhá do priepasti, sa dnes stretávajú európski premiéri na summite EÚ v Bruseli? Investorom navrhujeme, aby pozorne sledovali vývoj európskych dlhových trhov, ktoré predstavujú jeden z hlavných rizikových faktorov pre zhodnotenie na akciových trhoch.
Na trhoch s energetickými surovinami sa ceny surovej ropy Brent stabilizujú nad úrovňou 115 USD za barel, čo je zhruba o 15 USD za barel viac, než je podľa mienky väčšiny predstaviteľov veľkých ropných spoločností momentálne únosné pre hospodárske oživenie. Vo štvrtom štvrťroku väčšina firiem hovorila o zvyšovaní vstupných nákladov a v prvom štvrťroku tohto roka sa tlak na ceny komodít rozhodne nijako výrazne nezmiernil. Hospodárske výsledky za prvý štvrťrok budú nepochybne zaujímavé, pretože zvyšovanie marží a rast výnosov majú pre investorov na akciových trhoch veľkú dôležitosť.
Futures na index FTSE 100 si momentálne pred otvorením stojí o 0,3% vyššie. V priebehu dnešnej seansy sa k investorom dostali čerstvé ekonomické dáta: indexy nákupných manažérov z Francúzska (8:00 GMT), Nemecka (8:30 GMT) a eurozóny (9:00 GMT), ktoré znovu ukážu zlepšovanie podnikateľských podmienok v najväčších európskych ekonomikách. Takisto tu máme kompozitný index nákupných manažérov za eurozónu (9:00 GMT – spoločne spracovateľský sektor a služby), u ktorom sa predpokladala výsledná hodnota 57,8 bodov oproti predchádzajúcim 58,2, čo by bolo signálom celkovo posilňujúcich aktivít. A na záver sú to maloobchodné tržby vo Veľkej Británii za február (9:30 GMT), pri ktorých sa očakával medzimesačný pokles o 0,6%, čo však stále predstavuje medziročný rast o 2,5%.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |