Už na začiatku roka sme hovorili, že s veľkou pravdepodobnosťou bude ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania (QE3) hlavnou udalosťou roka 2011. Stále nikto nevie, či QE3 bude alebo nebude, no v každom prípade jeho vyhlásenie alebo absencia trhy zasiahne veľmi výrazne. Zdá sa však, že nateraz sa misky váh priklonili na stranu monetárnej stabilizácie. Znamená to iba jedno – prichádza výpredaj.
Cena aktív je funkciou bilancie Fedu
Čo je dôvodom týchto úvah? V prvom rade je to výpredaj amerických dlhopisov po tom, ako Fed prišiel s QE2. Trhy hodnotia túto politiku ako obrovské riziko a snahu americkej vlády monetizovať svoj dlh. Ďalej je to obrovský nárast komoditných cien, za ktoré je Fed nepriamo zodpovedný. Zásobovanie bánk bezplatným kapitálom a rast ich špekulácií, či oslabovanie dolára spôsobujú silný nárast cien komodít. Rast ceny kukurice o 100% alebo ropa nad úrovňou $100 spôsobujú, že svet sa stáva výrazne nestabilným. Mnohí obviňujú práve politiku Fedu za spustenie revolúcie v arabskom svete. A práve tamojšie revolúcie môžu uzavrieť kohútik ropy do USA. Priložený graf ukazuje, že rast svetových aktív je iba funkciou veľkosti bilancie Fedu:
Dlhopisový fond bez dlhopisov
Vyššie ceny komodít spôsobujú väčšie výdavky za základné tovary a tým ostáva domácnostiam menej prostriedkov na spotrebu. Ekonomický rast tak klesá. Fed preto svojou politikou spôsobuje opak toho, čo zamýšľa (čo je mimochodom typické pre takmer akúkoľvek hospodársku politiku). Politické tlaky na opustenie experimentu kvantitatívneho uvoľňovania rastú. Avšak to, či a kedy bude QE opustené, nevie z nás nikto. Vedieť by to však mohol jeden z najvýznamnejších svetových investorov – Bill Gross.
Bill Gross je šéfom spoločnosti PIMCO, čo je najväčší obchodník s dlhopismi na svete a jeho dlhopisový fond Total Return Fund (TRF) je najväčším dlhopisovým fondom. Respektíve bol. Januárové čísla ukazujú, že TRF znížil držbu amerických dlhopisov na nulu. Najväčší svetový dlhopisový fond nevlastní ani jeden americký dlhopis, čo je vec nevídaná.
Podľa bilančnej sumy fondu z 28. februára veľkosť aktív fondu predstavovala $237 miliárd. Najväčšiu časť aktív predstavovali hypotekárne cenné papiere, po ktorých nasledovala hotovosť. Skutočne, nárast hotovosti fondu je bezprecedentný a presiahol úroveň $54 miliárd. Detaily bilancie fondu TRF ukazuje priložený obrázok:
Stávka spoločnosti PIMCO je obrovská. Americké dlhopisy menia na hotovosť, čo znamená, že prichádzajú o ich vyšší výnos. Dôvodom môže byť iba jeden – očakávajú rast úrokových sadzieb a tak aj výpredaj dlhopisov. Durácia celého ich portfólia dosiahla najnižšiu hodnotu od decembra 2008. (O tom, ako fungujú dlhopisy sme viac hovorili tu). PIMCO teda hrá na nárast úrokových sadzieb, minimálne vo výške 1,5%, tvrdia insiderské zdroje.
QE3 a pokles aktív
A čo je dôležité – PIMCO má veľmi dobré napojenie na Fed a preto asi vie čo robí. Bola by chyba jeho stratégiu nechať nepovšimnutou. Nikto nevie, čo budúcnosť prinesie, no rozhodnutie spoločnosti PIMCO naznačuje, že QE3 nebude. A práve zastavenie kvantitatívneho uvoľňovania by malo spustiť silný výpredaj aktív.
David Rosenberg tvrdí: minulý rok medzi 23. aprílom a 27. augustom Fed nevykonával žiadne kvantitatívne uvoľňovanie. Za týchto niekoľko mesiacov bez QE S&P poklesol z 1217 na 1064 (-12%), CRB komoditný index poklesol z 279 na 267 (-10%), ropa poklesla z 84,30 na 75,20 no zlato narástlo z $1140 na $1235, VIX vzrástol zo 16,6 na 24,5 (+46%), dolár posilnili a s ním aj americké dlhopisy.
Je teda zrejmé, že absencia QE by spôsobila ďalší silný výpredaj na mnohých aktívach. Ten by mohol byť ešte väčší ako počas minulého roka, pretože ceny aktív odvtedy ešte viac narástli. Vôbec by nemuselo byť prekvapením, keby by pri absencií QE3 spadli ceny akcií a komodít do konca roka o viac ako 25%.
Možností, ako tento potenciálny prepad využiť je veľké množstvo. Môžeme hovoriť o nekrytých krátkych pozíciách na S&P500, DAXe, či globálnych akciách. Môžeme predávať priemyselné kovy ako meď alebo zinok. Práve na meď sme nedávno poukazovali, jej potenciál je obrovský. Konzervatívnejší investor môže robiť párové obchody, napríklad predávať sektory, ktoré po QE2 rástli najviac a nakupovať sektory defenzívne. Rovnako môžeme robiť párové obchody na komoditách, či dlhopisoch. Na forexe by hrozil silný výpredaj austrálskeho dolára a ďalšie posilnenie jenu. Krátky obchod AUDCHF by mohol byť jeden z tých zaujímavejších.
Jednoducho príležitostí a možných stratégií bude viac než dosť. Avšak to, na čo by investor či obchodník nemal zabúdať, je že fundamentálna myšlienka nie je všetko. Až správne načasovanie vstupov je základom úspechu. A práve preto treba dôsledne sledovať technickú analýzu a čakať na potvrdenie obratu na hlavných aktívach. A to môže prísť už veľmi skoro. TRIM Broker ich bude vo svojom spravodajstve pozorne sledovať...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |