Ak položím obchodníkovi otázku, aké percento aktívnych obchodníkov na trhu prerába (myslíme tým dennodenné obchodovanie s krátkym časom držania pozície - daytrading), väčšinou sa odpoveď nedostane pod hranicu 80%. Ak si však uvedomím, akým potenciálnym nástrahám každý daytrader čelí, tak vôbec nie je problém tejto štatistike veriť. Pracovný život daytradera totiž čelí nasledujúcim komplikáciám:
• Nemôže participovať na dlhodobých trendoch jednotlivých finančných aktív
• Nemá tím analytikov, ktorí by hodnotili jednotlivé obchodné idey
• Nemá tím programátorov, ktorí by mi vedeli obchodnú stratégiu automatizovať
• Nemá kolegov, s ktorými by som mohol konfrontovať svoje obchodné idey a učiť sa od nich
• Nemá prístup k porovnateľným zdrojom informácií ako veľký inštitucionálni traderi
• Nemá možnosť minimalizovať náklady komisií ako veľký hráči s veľkým objemom obchodov
Toto sú objektívne dôvody, prečo stojí skupina individuálnych traderov v nevýhodnej pozícii proti inštitucionálnym traderom s veľkým zázemím zdrojov a nástrojov automatizácie. Ešte hlbší pohľad nám však môže priniesť štúdia z roku 2004 od Brada Barbera, Yi-Tsung Le, Yu-Jane Liu a Terrence Odean. Je to starší výskum, avšak tieto štatistiky sa zásadne nemenia. Kompletný výskum v pdf súbore nájdete na tejto linke http://faculty.haas.berkeley.edu/odean/papers/Day%20Traders/Day%20Trade%20040330.pdf.
Tento výskumný tím študoval kompletnú históriu obchodných transakcií v priebehu 5 rokov na burze Taiwan Stock Exchange. Z tejto masy dát boli schopní identifikovať špecifických trhových účastníkov a kategorizovať ich štýl obchodovania na daytrading a investovanie. Navyše ešte kategorizovali aj daytraderov na aktívnych a tých s občasnými špekuláciami.
Zaujímavým zistením bolo, že daytrading ako štýl obchodovania sa podieľal na obchodnom objeme individuálnych traderov až 22%, avšak iba 5% na obchodovaní inštitucionálnych obchodníkov. Ďalší kľúčový ukazovateľ je koncentrácia objemov, kedy iba 1% najväčších individuálnych traderov zodpovedá až za polovicu obchodného objemu individuálnych traderov. A táto úzka skupina ľudí určite patrí po väčšinu času k tým profitabilným.
Hlavným záverom tohto výskumného tímu bolo, že daytrading je veľmi zradný, ale určite nie nezvládnuteľný. Osem z desiatich daytraderov prerába peniaze a malá skupina disciplinovaných krátkodobých obchodníkov so systémom zbiera veľké profity.
Pravdepodobne sa tu prejavuje princíp ako v prírode. Veľkí traderi sú dostatočne kapitalizovaní na prežitie dennodenných trhových skúšok. Môžu si dovoliť dlhodobo sa učiť z vlastných chýb a tým získavajú oveľa viac skúseností. Malý obchodník si nemôže dovoliť toľko chýb.
Čím je obchodník aktívnejší, tým zároveň čelí priamoúmerne vyššej pravdepodobnosti straty kapitálu z dôvodu kumulovania vplyvu poplatkov a slippage /nepriaznivý cenový posun pri realizácii pokynu pri vysokej frekvencii obchodov/. Skupina občasných daytraderov, ktorí ani nevedia, že nimi sú, čelí najvyššiemu riziku. Má málo času sledovať trhy a šancu získať schopnosť čítať trhové formácie v krátkych časových periódach. Tieto fakty vytvárajú mechanizmus selekcie, kde malá skupina veľkých obchodíkov s častou frekvenciou obchodov dominuje v zarábaní a zobchodovanom objeme.
Čo potom privádza do tejto krvilačnej arény obchodníkov, z ktorých iba približne 20% zarába po odpočítaní poplatkov? Dôležitú rolu hrá prehnaná dôvera vo vlastné schopnosti. Rovnako ako milovníci lotérií a kasín preceňujú svoju pravdepodobnosť zisku, tak daytraderi preceňujú svoju dôveru v schopnosti prečítať trh a jeho cenotvorbu. To je dôvodom, prečo daytraderi končia svoju kariéru často veľmi skoro, čo je aj skúsenosť manažérov brokerských spoločností.
To, čo si musíme ako daytraderi uvedomiť je, že na čo kratšom časovom intervale obchodujeme, tým je priamo úmerne aj vyššia požiadavka na naše schopnosti, vedomosti a disciplínu. Tento štýl obchodovania sedí iba veľmi úzkej skupine obchodníkov a je úplne odlišný od života strednodobého tradera a investora. Ak sa vydáte na túto cestu, musíte mať pripravených pár vecí: biznis plán /trading je biznis, rovnako ako každé iné podnikanie/, treba mať stratégiu realizácie plánu, taktiky pre rôzne situácie a vysokú mieru disciplíny. Potom sa Vám môžu otvoriť dvere k najvoľnejšiemu povolaniu na svete.
Držím palce
Autor: Michal Maťovčík | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |