Mierny prepad ceny surovej ropy akciám pomáha
Európske akciové trhy otvoria v utorok o niečo vyššie. Americké indexy našli po uzavretí európskych trhov o niečo pevnejšie pôdu, a vzhľadom na nočné zmiernenie rastu cien surovej ropy sú o niečo vyššie aj ázijské akcie. O 6:20 GMT bol futures kontrakt na index S & P 500 s plnením v najbližšom mesiaci na úrovni 1 314, teda asi o 0,4% vyššie.
Mierny prepad ceny surovej ropy akciám pomáha, ale geopolitické obavy vyvolané napätím na Blízkom východe najskôr ďalší zásadnejší pokles neumožní – pokiaľ sa však nepodarí prinútiť Kaddáfího, aby sa moci v Líbyi vzdal. Tento scenár by mohol byť priechodnejší, ak sa Západ rozhodne skutočne presadiť spornú bezletovú zónu nad Líbyou, čím by zrušil existujúcu prevahu Kaddáfího síl nad rebelmi. Aj tak je však otázkou, ako dlho potrvá, než sa na prvé stránky novín dostane ďalšia blízkovýchodná krajina.
Takisto neprehliadnite, že banka Goldman Sachs práve zvýšila svoju prognózu ceny surovej ropy na druhý štvrťrok 2011 na 99 USD za barel. Myslím si, že by myslím túto cenu momentálne viac než privítali! Akciovým trhom nepomôže ani včerajšie zníženie ratingu štátneho dlhu Grécka, ktoré vystrelilo rozdiel výnosov gréckych štátnych dlhopisov a nemeckých Bunds do nových maxím. To podľa ekonómov Lloyds Bank podnietilo špekulácie o ďalšom záchrannom balíku a vyvolalo pozornosť v súvislosti s utorňajšími prejavmi guvernérov Nowotnyho a Webera z ECB. Všimnite si, že ich prejavy nasledujú potom, čo lídri ECB pred kľúčovými rokovaniami o budúcnosti celého bloku 11., 24. a 25. marca apelovali na “flexibilný prístup” na ďalšie záchranné finančné akcie v budúcnosti; a tiež potom, čo podľa vyhlásenia ECB žiadnemu z členov bloku platobná neschopnosť nehrozí. Po výbušnom vyhlásení J.-C. Tricheta minulý týždeň o náraste úrokových sadzieb v apríli sa budú vo vyhlásení guvernérov ECB tiež hľadať ďalšie signály snahe dostať infláciu pod kontrolu.
K ďalším nočným novinkám patrí po schválení príslušnej legislatívy v Európskom parlamente krok európskych regulátorov smerom k ďalšiemu obmedzeniu krátkeho predaja cenných papierov, v podstate vrátane zákazu krátkych pozícií v CDS naviazaných na štátne dlhopisy. Príslušné zákonné predpisy však ešte musia schváliť jednotlivé členské štáty, takže hedgeové fondy stále majú istú nádej.
Európsky kalendár oznamovaných hospodárskych výsledkov je pomerne nabitý, avšak s ohľadom na geopolitickú situáciu zrejme nemôžu výsledky smerovanie trhu zásadnejším spôsobom ovplyvniť.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |