Čo prinesie dnešné FOMC?

Na poslednom zasadnutí FOMC bolo okrem mierneho zhoršenia ekonomickej situácie prezentované aj „ľahké“ kvantitatívne uvoľňovanie, teda zabezpečenie, že bilancia FEDu sa nebude zmenšovať. Tieto výroky prispeli k vyše 100 bodovému okamžitému skoku na EURUSD a 15-bodovému skoku na S&P500. Počas nasledujúcich hodín však oba inštrumenty zaznamenali prepad. Čo sa však môže stať dnes? Pozrime sa predtým však na dnešné varianty ako ich vidí Goldman Sachs.

Dnešné varianty FOMC

Kľúčovou otázkou pred zasadnutím FEDu dnes večer bude ako je FOMC naklonené k obnove ďalšieho uvoľňovania svojej menovej politiky. Oznámi formálne slabší ekonomický výhľad? A ak áno pôjde ešte ďalej a bude sa snažiť ekonomiku podporiť ďalším opatreniami tlačenia peňazí?

V našom pohľade najpravdepodobnejší výsledok bude holubičí pohľad, ktorý načrtne zahmlený ekonomický výhľad a načrtne ďalšie QE. Aj keď očakávame v princípe ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie v objeme aspoň 1000 mld. USD, myslíme si, že ešte nejaký čas potrvá, kým sa k tomu FED k takému veľkému kroku odhodlá.

Celkový obraz a tón FOMC bude v základe závisieť od toho ako FOMC opíše svoj pohľad na aktuálny ekonomický vývoj (a najmä rast HDP) a či oznámi možnosť (ale priamo oznámi) ďalšieho rozširovania svojej súvahy. Možností v rámci týchto dimenzií sú 4 základné scenáre od „najjastrabieho“ až po „najholubičí.“ Pozrime sa na ne:

  1. Žiadna zásadná zmena v správe o rozhodnutí FOMC. Jednou z možností je zopakovať augustovú správu len s pár zmenami v slovníku. Odôvodnenie by bolo také, že od posledného zasadnutia FOMC je vývoj fundamentov v podstate viac menej v súlade s očakávaniami. Koniec koncov Ben Bernanke jasne na konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole naznačil, že ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie prichádza do úvahy až v prípade rastu deflačných hrozieb a/alebo v prípade signifikantného zhoršenia ekonomického výhľadu. Kým sa však ekonomický výhľad signifikantne nezhorší, nie je primerané meniť slovník správy FOMC. Navyše zopakovanie augustových slov o tom, že „obnova sa spomalila“, „spotreba domácností postupne rastie“ a „zamestnávatelia ostávajú neochotní zamestnávať ďalších ľudí“ by bolo aj dnes adektvátnym ohodnotením skutkového stavu veci. Toto by tak bol ten „najjastrabejší“ postoj FOMC a naznačoval by, že FOMC alebo aspoň časť jeho členov potrebujú viac dôkazov, že ekonomika upadá na to, aby boli viac otvorenejší voči ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu.
  2. Oznámenie slabšieho ekonomického výhľadu, avšak bez explicitného signálu o zvažovaní ďalších neštandardných krokov QE. Toto by tak bola o niečo viac „holubičia“ alternatíva a naznačovala by, že ekonomická aktivita sa zhoršila od augustového zasadnutia. Aj keď posledné indikátory boli v súlade s očakávaniami, tieto očakávania boli pomerne nízko postavené a mnohí analytici znížili svoje dlhodobé výhľady rastu a zamestnanosti. Napríklad konsenzus trhu čo sa týka rastu US HDP v druhom polroku 2010 padol v prieskume Blue Chip Economic Indicators z 2,6% (august) na 2,1% (september) na anualizovanej báze. V tejto možnosti tak možno počítať, že FED znížil výhľady rastu rovnakým spôsobom. Ak sa toto skutočne stane, trhmi to môže byť vnímané ako signál, že ďalšie QE je pravdepodobné. Slovník správy by vtedy mohol hovoriť o tom, že „rast je pod trendom“ alebo, že „využitie zdrojov nerastie.“
  3. Jasný explicitný signál toho, že QE je zvažované. Toto by sa čo sa týka slovného prejavu mohlo pretaviť do vety o výhľade v menovej politike do budúcna. Namiesto udržania „mimoriadne nízkych sadzieb po predĺžené obdobie“ by sme mohli vidieť niečo v podobe“ FOMC pokračuje v očakávaní toho, že ekonomické podmienky oprávňujú k mimoriadne nízkym úrovniam sadzieb pre predĺžené obdobie a potenciálne otvárajú možnosť aj k ďalšiemu rozširovaniu bilancie FEDu.“ Slovné vyjadrenie typu. „FOMC zvažuje ďalšie neštandardné kroky uvoľňovania“ by bol rovnako signálom týmto smerom.
  4. Tvrdé oznámenie ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania. Poslednou možnosťou je, že FED nebude len uvažovať, ale jasne sa prihlási k ďalšiemu nákupu aktív cez QE 2.0. V tomto prípade tak očakávajme oznámenie nákupu dlhodobých dlhopisov v objeme aspoň 1000 mld. USD. Či by však FOMC v tomto prípade jasne oznámil tento objem, alebo by začal s menším s tým, že dvere sú otvorené pre ďalšie nákupy je nateraz otázne.


Aká je pravdepodobnosť týchto možností? V princípe nemôžeme vylúčiť ani jednu z nich, ale očakávame najmä 2 alebo 3 možnosť, pričom väčšina členov FOMC by mohla naznačiť slabší rast a mohli by sa objavovať aj vážnejšie debaty o ďalšom kroku uvoľnenia menovej politiky.

Odhady TRIM Broker

Pokiaľ by sa FED skutočne držal pri zemi a nespravil by žiadne vyhlásenie smerom k zhoršovaniu ekonomickej situácie, bolo by to trhom vnímané ako prekvapenie. Variantu č.1 nedávame veľkú pravdepodobnosť, iba drobných 20%. Ak by sa to stalo, tak dolár s najväčšou pravdepodobnosťou v prvom momente posilní a akcie narastú. Neskoršie zisky dolára by však mali byť limitované.

Veľmi pravdepodobne akcie mierne poklesnú a dolár oslabí v prípade, že FED zhorší svoje projekcie a jeho rétorika bude smerom k zhoršujúcemu sa ekonomickému prostrediu, avšak bez kvantitatívneho uvoľňovania.Takémuto výhľadu dávame najväčšiu pravdepodobnosť, až 40%.

Netreba zabúdať, že v USA sa blížia „midterm“ voľby a politická elita sa bude snažiť všetko preto, aby podporila rast cien aktív a pozitívny výhľad pre ekonomiku. Z tohto dôvodu budú existovať silné tlaky na podporu kvantitatívneho uvoľňovania. Práve preto je veľmi reálna aj hrozba oznámenia možnosti QE a jeho zvažovania pre budúcnosť. Tomuto variantu dávame 30%. Mohla by priniesť mierne posilnenie akcií a oslabenie dolára.

Najmenej pravdepodobným variantom je oznámenie nového kvantitvatívneho uvoľňovania. Tento variant má podľa nás pravdepodobnosť iba 10%. Ak by sa to však stalo, tak budeme s najväčšou pravdepodobnosťou vidieť nárast EURUSD a ako aj akcií.

Pravdepodobnosť FOMC

Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8295 8.17 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

dlhopisy-investicie-ktore-nikdy-nestratia-na-kraseObchodovanie s dlhopismi je jedným z najstarších a najznámejších druhov finančných investícií. S obľubou sa využívajú už viac ako tisíc rokov....
co-je-burzovy-indexBurzové indexy majú nezastupiteľnú úlohu. Investor dokáže podľa nich určiť aká nálada panuje na burze.Každý investor by mal poznať...
nejvyznamnejsi-evropsti-spravci-etfNabídka evropských burzovně obchodovaných fondů v posledních letech výrazně rostla. S rozrůstající se řadou fondů rostl nejen celkový objem...