Predpokladám, že cieľom väčšiny z nás v komunite TRIM Broker je stať sa úspešným obchodníkom. Viacerí z nás, vrátane mňa, však musíme bojovať s viacerými prekážkami, pričom ich nezvládnutie vedie skôr či neskôr k neúspechu a strate obchodného kapitálu. V tomto článku sa tak budem snažiť identifikovať niektoré základné podmienky úspešného obchodovania, ktoré budem následne aj za pomoci vašich reakcií rozvíjať v záujme hľadania odpovedí pre všetkých obchodníkov. Ide o môj osobný názor na trh, k výsledku však existuje mnoho ciest a ich správnosť overí iba čas.
Ako začínajúci obchodník som si v minulosti často myslel, že stať sa profesionálnym traderom je niečo nedosiahnuteľné. Úspešných obchodníkov som si predstavoval ako ohrozený druh, ktorí má akýsi neskutočne záhadný recept na úspech. Mám však pocit, že išlo o klam. Zdá sa mi, že cesta k úspechu v tradingu môže byť oveľa prostejšia. Paradoxne najjednoduchšie systémy sú však najnáročnejšie na udržanie disciplíny a koncentrácie.
Podľa mňa je kľúčové sústrediť sa na tri dôležité ingrediencie a disciplinovane s nimi narábať.
Prvotnou podmienkou je mať napísaný plán, najlepšie vytlačený na stole. Ak som sa ešte k žiadnemu plánu nedopracoval, tak si vytlačím na stôl papier NEMÁM PLÁN a ten ma veľmi rýchlo prinúti si ho vypracovať. K tomu je potrebné napojiť dôsledný money-manažment. To neznamená, že mám manažovať korporáciu ako Goldman Sachs. Manažovanie rizika môže fungovať aj na sedliackych pravidlách. Ale je potrebné ich mať napísané, aby som v prípade nefunkčnosti dokázal identifikovať dôvod. Nemenej potrebné je držať pri zemi očakávania, ale mať jednoznačne v hlave, že môžem byť na trhu úspešný. Nemyslím tým klamať sa, že stratový obchod je ziskový. Ide o psychologický moment dôvery vo moje schopnosti. A pri obchodovaní to nie je o fyzických predispozíciách a ani tak o kvante vedomostí, skôr o disciplíne v jednoduchosti až stereotypnosti. Ale pre všetkých kritikov a hlavne Chuckyho treba povedať:) , že väčšina day-traderov bude aj tak dlhodobo neúspešná. A to z dôvodu, že veľmi málo ľudí dokáže mať dlhodobo vysokú disciplinovanosť.
V dnešnom článku sa však ešte nebudem venovať presnejšiemu postupu, ako vypestovať vyššie spomenuté ingrediencie. Najskôr si totiž treba ujasniť, na akom leveli sa tradera nachádza, aby vôbec bolo možné vybudovať plán. Profesionálny tréner v obchodovaní Ray Barros hovorí o tzv. Evolúcii tradera.
1. Trader s pevnými pravidlami: platí iba jedno pravidlo, nikdy neporušiť žiadne pravidlo
2. Subjektívny trader: tu platia dve pravidlá: prvým je nikdy neporušiť pravidlá a druhým vedieť kedy pravidlo porušiť.
3. Intuitívny trader: neexistujú žiadne pravidlá. Robím to čo mi hovorí intuícia v akejkoľvek fáze obchodu.
Obchodník v každej kategórii môže byť úspešný, pokiaľ dodržiava pravidlá svojej príslušnej kategórie. Ide o to, že ak som trader so systémom s pevnými pravidlami, budem úspešnejší ako trader tejto kategórie, ktorý občasne pravidlá poruší. To v akej kategórii sa momentálne nachádzam, určuje z časti aj moja povaha. Ak teda porušujem pravidlá a som stotožnený so systémom pevných pravidiel, tak budem podkopávať dôveru v môj systém, lebo viem, že ho nedokážem aplikovať. Vtedy si trader neverí a to je základ pre tvorbu chýb.
Subjektívny trader to má voľnejšie. Takmer vždy si dokáže nájsť odôvodnenie, kedy pravidlo porušiť. Potom úspech záleží na tom, akú šancu dá trh na prežitie takému traderovi. Ak dostatočne dlhú, môže doslovne nakukaný trh dovoliť traderovi uspieť aj s takto rizikovo volatilnejším systémom obchodovania.
Kategória intuitívneho tradera je podľa mňa najobsadenejšia, pričom mnoho členov tejto kategórie žije ilúziou, že sem nepatria. Tento typ tradera sa väčšinou k plánu nedopracuje. Nedôveruje totiž, že by niečo platilo dlhšie ako pár dní, pretože intuícia sa často mení v priebehu krátkeho času a hodnotiť minulé neúspechy je stratou času. Niekedy verí pravidlám, inokedy porušovaniu pravidiel a vlastne má veľmi malú šancu učiť sa z vlastných chýb.
Úspech každého biznisu, nie len tradingu záleží na schopnosti učiť sa z chýb, tu platí to isté. Preto je potrebné najskôr poznať aký vlastne som. A potom začať budovať plán, aby bolo s čím porovnávať zmeny výsledkov ak zakomponujem do obchodného systému novú vedomosť.
Do akej kategórie obchodníka patríte vy?
Píšte reakcie na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Rovnako tak rád prijmem kritiku, že tento typ článkov vás traderov nezaujíma a budem sa orientovať iným smerom.
Držte sa
Autor: Michal Maťovčík | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |