Opäť vám prinášame prehľad očakávaných udalostí aktuálneho týždňa. Tento týždeň je nabitý makroekonomickými zverejneniami, pričom dominovať budú americké čísla NFP, výsledky ISM a rozhodnutie ECB o úrokových sadzbách.
Úrokové sadzby: Eurozóna, Kanada, Austrália
Najdôležitejšou správou z oblasti monetárnej politiky bude štvrtkové rozhodnutie úrokových sadzieb ECB. Očakáva sa, že ECB ponechá sadzby nezmenené, avšak jastrabí slovník viacerých členov výboru naznačuje, že by mohlo prísť aspoň k obmedzeniu alebo postupnému zrušeniu mimoriadnych opatrení na dodávanie likvidity, ktoré boli prijaté po vypuknutí finančnej krízy ešte v roku 2007.
Ďalšími bankami, ktoré tento týždeň rozhodujú o úrokových sadzbách budú Bank of Canada (očakáva sa, že banka ponechá úrokové sadzby na 1,00% a ich zvyšovanie nechá na druhý polrok) a Reserve Bank of Australia (očakáva sa, že úrokové sadzby zostanú napriek rastúcim inflačným tlakom na úrovni 4,75% kvôli hrozbe, že dopyt zo strany Číny, ktorá je hlavným obchodným partnerom Austrálie v dôsledku protiinflačných opatrení klesne).
Americký trh zamestnanosti: ADP a NFP
Na americké akciové trhy budú mať výrazný vplyv dáta z oblasti zamestnanosti. V stredu uvidíme výsledok zmeny zamestnanosti ADP a v piatok príde najdôležitejší údaj týždňa vo forme Non-farm payrolls. Analytici odhadujú nárast NFP o 190 000 miest, čo by predstavovalo výrazný nárast oproti januárovým 36 000 (kde sa však prejavil efekt zlého počasia). Miera nezamestnanosti by mala mierne vzrásť na 9,1% potom, čo táto klesla v januári v dôsledku výrazného poklesu participácie na pracovnej sile. Otázne je, či sa optimistické predpovede analytikov konečne potvrdia – počas posledných mesiacov výsledky NFP skončili vždy pod konsenzom.
USA musia schváliť rozpočet
Americký kongresmani majú posledný týždeň na schválenie štátneho rozpočtu na fiškálny rok 2011. Ak sa im to nepodarí do piatku, vláda začne fungovať v rozpočtovom provizóriu, ktoré obmedzí fungovanie služieb, ktoré nie sú pre chod štátu nevyhnutné. Hoci by krátke provizórium zrejme nespôsobilo výraznejší pokles ekonomiky, je možné, že by narušilo dôveru spotrebiteľov a firiem.
Vlna nepokojov pokračuje
Vlna nepokojov na Blízkom východe stále neutícha a k násilnostiam dochádza najnovšie aj v Ománe, ktorý je tiež významným producentom ropy. Líbyjský líder Kaddáfí sa napriek klesajúcemu vplyvu a dezercii jeho blízkych spolupracovníkov stále odmieta vzdať moci a jeho jednotky bojujú s revolucionármi. Cez víkend sa vyskytli demonštrácie aj v Číne. Trh by citlivo reagoval hlavne na prípadné správy o nepokojoch v Saudskej Arábii, ktorá je hlavným producentom ropy v regióne. Tu sú však demonštrácie ohlásené až na 11. marca.
Aukcie dlhopisov: Portugalsko, Španielsko
Z dlhopisových aukcií je zaujímavá hlavne štvrtková aukcia 5- a 3- ročných španielskych dlhopisov. Rovnako vo štvrtok odkupuje svoje dlhopisy späť z trhu Portugalsko, ktoré následne vydáva ročné pokladničné poukážky.
Západná Európa: PMI, maloobchodné tržby, odhady rastu európskej komisie, miera nezamestnanosti
V utorok uvidíme v rámci eurozóny výsledky PMI pre výrobný a vo štvrtok pre nevýrobný sektor pre február. Očakáva sa, že indexy dopadnú rovnako ako predchádzajúci mesiac. V utorok bude zverejnená miera nezamestnanosti v Nemecku za február, ktorá by sa mala udržať na úrovni 7,4%. Vo štvrtok bude dôležitý výsledok maloobchodných tržieb pre Nemecko ako aj pre celú Eurozónu. Uvidíme aj inflačné dáta (pondeľňajší CPI bol o niečo nižší než sa očakávalo) vo forme PPI. Okrem toho v utorok oznámi európska komisia svoje aktualizované odhady rastu pre EU pre rok 2011.
V Británii budú tento týždeň zverejnené výsledky PMI zo sektora výroby stavebníctva a služieb a tiež množstvo schválených hypoték.
Trh môžu ovplyvniť aj prípadné vyhlásenia írskych politikov zo strany Fine Gael, ktorá vyhrala piatkové voľby o prípadnom haircute investorov na írskych dlhopisoch.
Amerika: NFP, ISM, Béžová kniha, Nerealizované predaje domov, Správa o monetárnej politike, Chicago PMI, osobné výdavky, Kanadský HDP
Popri dátach z trhu práce sa v USA bude pozornosť sústrediť hlavne na výsledky indexu ISM. Tie budú zverejnené pre výrobný sektor v utorok a pre sektor služieb vo štvrtok. Očakáva sa mierny pokles vo výrobe a naopak mierny rast v službách.
V stredu večer zverejní FED svoju Béžovú knihu, ktorá komentuje ekonomický vývoj v 12 dištriktoch a bude slúžiť ako podklad pre rozhodovanie výboru pre operácie na voľnom trhu na jeho najbližšom zasadnutí 15. marca. Ďalšími dôležitými údajmi budú pondelkové nerealizované predaje domov a Chicago PMI.
V utorok a stredu bude v kongrese predseda FEDu Bernanke prezentovať pravidelnú polročnú správu o monetárnej politike. Pred kongresom bude obhajovať svoju politiku kvantitatívneho uvoľňovania a bude odpovedať na otázky jeho členov. Tiež bude prezentovať svoj pohľad na ekonomiku a zrejme aj prípadnú možnosť uvedenia QE III . Vo štvrtok by mal vystúpiť s prejavom o stave komunálnych financií.
V Kanade budú popri úrokových mierach zverejnené aj údaje o HDP za 4.kvartál a bežnom účte platobnej bilancie.
Ázia a Pacifik: Čínske PMI, Japonské maloobchodné tržby, austrálske maloobchodné tržby a HDP
Hlavným údajom z tejto oblasti budú výsledky indikátorov PMI pre výrobný a nevýrobný sektor z Číny za február. Je pravdepodobné, že ochladzovanie inflačných tlakov prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb a povinných minimálnych rezerv sa prejaví aj na dôvere manažérov a posunie ju nadol. To naznačuje aj zníženie cieľov rastu pre roky 2011 – 2016, ktoré cez víkend ohlásil čínsky premiér Wen Jaibao. Čína by tak namiesto 8% ročného rastu mala rásť tempom iba 7%.
Ďalšími zaujímavými údajmi budú výsledky austrálskeho HDP za 4. kvartál a tiež austrálske maloobchodné tržby a obchodná bilancia. Japonské maloobchodné tržby v pondelok dopadli dobre a ďalším indikátorom, ktorý budú obchodníci sledovať, bude miera nezamestnanosti.
Korporátne výsledky: HSBC, Bayer, Vivendi, GDF Suez, Carrefour
Výsledková sezóna sa naplno presunula do Európy. V pondelok zverejnili horšie výsledky britská banka HSBC a nemecká farmaceutická firma Bayer. V priebehu týždňa zverejnia výsledky ďalšie spoločnosti väčšinou z francúzska, medzi nimi Vivendi, GDF Suez a Carrefour.
V USA zverejní výsledky poisťovateľ dlhopisov MBIA. Okrem toho môžu prísť zaujímavé správy aj zo stredajšej konferencie, ktorú organizuje Apple a malo by tam predstaviť nový Ipad 2.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |