Zverejnené údaje o novozélandských maloobchodných tržbách za 4. štvrťrok priniesli sklamanie. Celkový objem tržieb medzikvartálne klesol o 0,4%, pričom v porovnaní s výsledkami za 3. štvrťrok došlo k výraznej revízii. NZD sa oproti USD rýchlo prepadol o 50 bodov a slabol blízkosti piatkových miním. V mesačnom porovnaní decembrové maloobchodné tržby poklesli o 1,1% mm, čo je ešte horší výsledok než očakávaný prepad o 0,4%, ktorý už bol revízií v novembri očakávaného nárastu o 1,2%.
Pokiaľ ide o dianie na ostatných trhoch, japonská ekonomika vo štvrtom štvrťroku 2010 zaznamenala negatívny rast, ktorý bol spôsobený spomalením vývozu a odznením vplyvu vládneho stimulačného balíka. Pokles v raste, ktorý v prepočte na jeden rok dosiahol 1,1%, bol nižší ako pôvodne očakávaný prepad o 2,0% a aj medzikvartálne výsledky prekonávajú pokles iba o 0,3% pôvodné očakávania. Znamenalo to však, že japonské HDP vo výške 5,47 BLN. USD bolo prekonané čínskym HDP dosahujúcim 5,88 BLN. USD.
Čínsky šanghajský akciový index dnes vďaka zvestiam o údajoch o nižšej januárovej inflácii, ktoré by mali byť zverejnené zajtra, našiel dobrú podporu. Podľa tejto šuškandy by namiesto očakávaných 5,3% mal zverejnený výsledok dosiahnuť len 4,9%, musíme mať ale na pamäti, že Čínsky národný štatistický úrad tentoraz mení zloženie spotrebiteľského koša, čo prakticky zaručuje nižšie čísla. Čínsky štatistický úrad spotrebný kôš takto “dolaďuje” raz ročne a každých päť rokov pristupuje k zásadnejším zmenám. Očakáva sa, že tentoraz štatistický úrad zníži v spotrebnom koši zastúpenia potravín (hmmm).
Na zverejnenie údajov o čínskej obchodnej bilancii za január sme si museli počkať, ale výsledkom nakoniec bolo zníženie obchodného prebytku z 13,1 mld. vykázaných v minulom mesiaci na 6,46 mld. USD. Vývozy pritom boli veľmi silné a dosiahli v medziročnom porovnaní nárast o 37,7% oproti 17,9% v minulom mesiaci, avšak najviac sa nakoniec prejavil obrovský nárast v dovoze. Išlo o 51,0% medziročný rast, čo by mohlo byť chápané ako pozitívny krok na riešenie globálnej nerovnováhy, ale tak ako je to vždy pri čínskych údajoch za január a február, nemalú úlohu tu mohlo zohrať načasovanie lunárneho Nového roka. Po zverejnení údajov však ochota na riziko vzrástla.
Pri piatkovom obchodovaní sa dolárový index držal na vyššej úrovni vďaka trochu solídnejším údajom z USA, napriek tomu však po prekonaní významných technických bodov potom, čo na poli geopolitiky došlo k menšiemu upokojeniu a čo egyptský prezident Mubarak odstúpil a do nastávajúcich volieb odovzdal moc do rúk Najvyššej rady (vrchného velenia egyptskej armády), už vyššie nepostúpil. Ďalším veľkým hýbateľom trhu bol CAD, ktorý nabral vietor do plachiet vďaka výborným údajom o obchodnej bilancii (za december Kanada v dôsledku silného exportu zaznamenala prebytok vo výške 3,0 mld. CAD oproti novembrovému deficitu vo výške 0,1 mld. CAD). Napriek signálom ukazujúcim na ďalší tlak na znižovanie nákladov vzrástol index výrobných cien vo Veľkej Británii medzimesačne o 1,0% a medziročne o 4,8%, následkom čoho si GBP neviedla moc dobre, a do začiatku týždňa tak vstupujeme s GBPUSD opäť pod hladinou 1 , 60.
Čo sa týka amerických dát, celková obchodná bilancia bola viac menej v súlade s očakávaniami, keď zaznamenala deficit vo výške 40,6 mld. USD oproti očakávaným 40,5 mld. USD, došlo však k výraznému zlepšeniu v kategórii údajov bez ropy. Predbežná februárová hodnota indexu spotrebiteľskej dôvery podľa University of Michigan mierne prekonala očakávania a dosiahla lepšiu úroveň ako v januári, keď vzrástla zo 74,2 na 75,1. Americká agentúra Conference Board tiež zverejnila index trendov v oblasti zamestnanosti v USA za január, ktorý zo 100,3 vzrástol na 100,5. Wall Street potešilo uvoľnenie geopolitického napätia, a tak uzavrel druhý ziskový týždeň v rade rastom indexov DJIA o 0,36%, S & P o 0,55% a Nasdaq o 0,68%.
Európska obchodná seansa je pomerne pokojná a jediným plánovaným údajom je priemyselná výroba eurozóny. Severoamerická seansa chýba akékoľvek nové údaje okrem vystúpení šéfa newyorského Fedu W. Dudleym.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |