Na sériu japonských makro údajov z počiatku dnešnej ázijskej seansy JPY takmer nereagoval, pretože väčšiu váhu malo zníženie ratingu japonského dlhu agentúrou S & P o jeden stupeň. Pre JPY to na začiatku európskeho obchodovania znamenalo doslova zemetrasenie.
USDJPY vyletel skoro o sto bodov a USD posilnil voči väčšine ostatných mien, keďže investori sa k nemu už tradične uchyľujú ako k bezpečnej mene. Japonské dlhopisové trhy reagovali miernejšie a to na devízovom trhu čoskoro vyvolalo skokovú reakciu. Nákup EUR podporili komentáre člena ECB L. Bini Smaghiho, ktorý vyhlásil, že importovanú infláciu už nemožno dlhšie ignorovať, čo potvrdil aj vyšší index spotrebiteľských cien v Nemecku (medziročne + 1,9% oproti predchádzajúcim 1,7%).
Miera nezamestnanosti v Japonsku sa znížila z 5,1% na 4,9%, čo je prvý pokles od vlaňajšieho septembra, zatiaľ čo index spotrebiteľských cien bol viac menej v súlade s očakávaným nulovým medziročným rastom. Výdavky domácností boli medziročnom poklesom o 3,3% oproti očakávaným -0,6% a predchádzajúcom -0,4% sklamaním. Ide o najrýchlejší prepad od decembra 2008. O niečo neskôr boli zverejnená dáta o maloobchode, ktoré vykázali rovnaký trend, pretože došlo k prudkému poklesu: -4,1% medzimesačne (sezónne očistené) a -2,0% medziročne. JPY na to takmer nereagoval, pretože trh stále ešte vstrebal podstatnejšie informáciu, ktorú bolo zníženie ratingu japonských vládnych dlhopisov.
K téme, ktorá sa má stať leitmotívom nadchádzajúcich týždňov v Ázii, sa vyjadril juhokórejský námestník ministra financií. Situácia v oblasti inflácie sa podľa jeho slov stále zhoršuje, a to v dôsledku rastu cien poľnohospodárskej výroby a ďalších faktorov. Decembrový index spotrebiteľských cien sa priblížil hodnote 3,5% medziročne a kórejská centrálna banka už začiatkom januára – teda pred očakávaným termínom – zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Januárový index spotrebiteľských cien bude uverejnený 1. februára.
Pokiaľ ide o USA, máme za sebou ďalší hrozivý počet novo hlásených nezamestnaných. Dokonca aj keď zohľadníme sezónnosť a vplyvy počasia, dostali sme sa z predchádzajúcej hodnoty 403 tis. na 454 tis. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby neboli na prvý pohľad nijako dobré (pokles o 2,5%), avšak jadrový odčítanie bol +1,4%, čo už vyzerá prijateľnejšie. Index aktivity chicagského Fedu bol nižší, aspoň si však udržal kladnú hodnotu (0,03). Rozjednané predaje domov boli nad očakávania dobré: +2,0% medzimesačne (aj tak to ale znamená 3,6% medziročne). Wall Street sa vďaka dobrým výsledkom technologických spoločností udržala v kladných číslach. DJIA uzavrel na +0,04%, S & P na +0,22% a Nasdaq na +0,58%.
V Európe nás čaká zverejnenie nezamestnanosti v Nórsku, pôžičiek domácnostiam a maloobchodných tržieb vo Švédsku, informácie o peňažnej zásobe M3 v eurozóne a predstihové ukazovatele vo Švajčiarsku. Čo sa týka USA, očakávame údaj o HDP za 4. štvrťrok (podľa posledných prieskumov má vykázať silnejší rast z 2,6% v 3. štvrťroku na 3,5% medzikvartálne) a tiež index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity.
Andrew Robinson, analytik menových trhov, Saxo Bank
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |