Reakcia na zápisnicu zo zasadania FOMC bola slabá. Počiatočný výpredaj dolára čoskoro obrátil smer a trhy s dlhopismi sa vydali presne opačným smerom, takže ázijská seansa nakoniec uzatvárala obchodovanie s menami na známych úrovniach. Všetci členovia FOMC tentoraz prvýkrát od decembra 2009 hlasovali rovnako.
Hneď vzápätí po nevýraznej Obamovej správe o stave únie (aspoň tak ju vnímali trhy) nasledovalo prvé tohtoročné zasadnutie Fedu. Opozičník Hoenig v rámci rotácie hlasovacích práv o svoje hlasovacie právo prišiel a na jeho miesto doteraz nenastúpil žiadny z nových členov. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom žiadne zásadné rozdiely vo vyhlásení Fedu nenastali a zmeny boli len kozmetické: výdavky domácností sa zdajú byť o niečo viac povzbudzujúce, Fed je stále pripravený nakupovať do konca druhého štvrťroka dlhopisy v hodnote 600 mld. USD a úrokové sadzby zostanú po dlhú dobu výnimočne nízko.
Väčšia aktivita trhy ovládla po zverejnení zápisu z rokovania Bank of England, pretože člen Výboru pre menovú politiku M. Weale sa pripojil k jastrabovi A. Sentanceovi a hlasoval proti nedávnemu rozhodnutiu, takže vo výbore sú teraz dva jastraby. A. Posen je naďalej zástancom opačného prístupu a vyzýva na zvýšenie cieľovej hodnoty nákupu aktív. Po zverejnení výsledkov zasadnutia sa GBP podarilo zašpiníte ďalšiu veľkú časť zo strát, ktoré voči doláru utrpela minulý utorok po zverejnení tragických údajov o HDP za 4. štvrťrok.
Z Veľkej Británie prišli dnes ešte ďalšie zlé správy, keď ceny domov podľa prieskumu Hometrack v januári opäť klesli, takže klesajú už sedem mesiacov. Ceny klesli medzimesačne o 0,5% a medziročne o 2,2%, čo v oboch prípadoch predstavuje zrýchlenie oproti -0,4%, resp. -1,6% z minulého mesiaca. V sprievodnej správe spoločnosť uviedla, že vzhľadom k neistej ekonomickej situácii, miere zamestnanosti a dopadu škrtov vo verejných výdavkoch budú ceny pravdepodobne pod tlakom.
Medzitým v denníku Telegraph varoval George Soros britského premiéra Camerona, že kombinácia zvyšovanie daní a výdavkových škrtov nie je udržateľná a že úsporné opatrenia môžu uvrhnúť Veľkú Britániu späť do recesie. GBP bola však pred týmito správami trochu chránená vďaka americkému doláru, ktorý sa v priebehu seansy správal celkovo defenzívne.
Čo sa týka dát z USA, predaja nových domov pozitívne prekvapili silným odrazom o 17,5% oproti hodnote z predchádzajúceho mesiaca, ktorá bola revidovaná smerom nadol. Wall Street si nevšimol žiadnych negatívnych implikácií prezidentovej správy o stave únie a vyhlásenia Fedu - index S & P uzatvoril blízko 29-mesačného maxima.
Na začiatku ázijskej seansy bola zverejnená sadzba RBNZ a banka podľa očakávania už po štvrtýkrát v rade nenaznačila žiadnu zmenu sadzieb, keď uviedla, že sadzby zostanú nízko, kým nenastane presvedčivý ekonomický rast. RBNZ nezmenila prognózu od svojho decembrového vyhlásenia o menovej politike. NZD po vyhlásení ľahko posilnil.
V Európe môžeme očakávať prieskumy dôvery a index cien výrobcov vo Švédsku, index spotrebiteľských cien v rôznych spolkových krajinách Nemecka a vykázané tržby CBI vo Veľkej Británii. V USA začína nabitý kalendár indexom aktivity chicagského Fedu, nasledujú objednávky tovaru dlhodobej spotreby, týždenné počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti a “rozjednané“ predaje domov.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |