Správa popredného amerického think-tanku, podľa ktorej môžeme očakávať komplexný stabilizačný balíček pre EÚ a zvýšenie úrokových sadzieb zo strany ECB už v 3. štvrťroku, bola pre eurobýkov podnetom, aby vyrazili vyššie. Pre EUR včerajšok predstavoval ďalší rozkolísanú seansu, počiatočný tlak z vyberania ziskov bol čoskoro zabudnutý a obrátil sa, keď sa jednotná mena prepracovala na čerstvé dvojmesačnej rekordy.
Ázijské obchodovanie sa sústredilo okolo údajov austrálskeho indexu spotrebiteľských cien za 4. štvrťrok, ktoré v poslednom štvrťroku prekvapili smerom nadol. Potraviny, palivá a trh s bývaním mali podľa očakávaní vyhnať index spotrebiteľských cien vyššie, nakoniec sa ale celková inflácia prepadla medzikvartálne na +0,4% a medziročne na +2,7% oproti očakávaným údajom 0,7% a 3,0%. Dôležitejšie pre centrálnu banku je useknutý priemer (trimmed mean) RBA, ktorý bol tiež slabší: +0,3% medzikvartálne oproti očakávaným 0,7% a predchádzajúcim 0,6%; medziročná hodnota klesla na 2,2%, čo je najnižší výsledok od 4. štvrťroku roku 1999. Tieto údaje možno akékoľvek sprísnenie zo strany RBA odsúvajú nabok, kým nebude možné vyčísliť dosah záplav v štátoch Queensland a Victoria. AUD na základe týchto dát rýchlo spadol o 30 bodov, istú podporu ale našiel na úrovni 0,9930.
Na ďalších frontoch sa meny držali vnútri úzkeho pásma, žiadna ďalšie makrodáta, ktoré by to mohli ovplyvniť, zverejnené neboli. JPY nijako nezareagoval na skutočnosť, že BoJ ponechala cieľovú sadzbu bezo zmeny na hodnote 0-0,10% a zotrvala aj na svojom hodnotení ekonomického vývoja s prognózou rastu 3,3%, 1,6% a 2,0% pre roky 2011, 2012 a 2012 v tomto poradí.
Pondelňajšej hviezdnej odhady indexu nákupných manažérov PMI v eurozóne trochu skalili mierne sklamanie z čísel zo spracovateľského sektora, ktoré však viac než vynahradili silnejšie položky za služby. Nakoniec to však bola GBP, ktorá opäť zaostala pred zverejnením dnešných čísiel HDP za 4. štvrťrok a zajtrajšej zápisnice zo zasadnutia BoE. CHF znovu našiel pevnú pôdu pod nohami potom, čo minister hospodárstva Schneider-Amman pripustil, že silný CHF bude možno nutné tolerovať.
V USA sa včera neobjavili žiadne makrodáta, ktoré by mali vplyv trhy, však Wall Street zažila deň výrazného rastu po oznámení Intelu o mohutnom spätnom odkúpení akcií a po ďalších oznámeniach o silných hospodárskych výsledkoch: následkom toho uzavrel DJIA o 0,92% vyššie, S & P dosiahol +0,58% a Nasdaq +1,04%.
Európska utorňajšia seansa bude venovať pozornosť dôvere spotrebiteľov v Nemecku, indikátoru spotreby vo Švajčiarsku a vo Veľkej Británii, potom verejným financiám a číslam o HDP za 4. štvrťrok. Ďalších údajov sa dnes dočkáme v rámci americkej seansy: bude to kanadský index spotrebiteľských cien, v USA potom ceny domov, spotrebiteľská dôvera a index výrobnej aktivity richmondského Fedu. Prezident USA Barack Obama prednesie večer svoju správu o stave Únie.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |