Údaje IMM naznačujú skôr postupné uzatváranie krátkych pozícií ako otváranie čerstvých dlhých pozícií.
Záver minulého obchodného týždňa bol volatilný. EUR po veľmi dobrom výsledku nemeckého prieskumu IFO posilňovalo. Dôvera v Belgicku bola tiež extrémne vysoká (najvyššia od septembra 2007) a špekulácie o španielskom pláne na rekapitalizáciu cajas hrali tiež do kariet eurobýkom (alebo skôr klepli euromedveďom po labách!). GBP sa na druhej strane vodilo horšie, pretože britské maloobchodné tržby sklamali (aj keď hlavným vinníkom bolo rozhodne počasie) a A. Posen sa vyjadroval v trochu holubičom tóne (t.j. "to, že trh už do cien zakalkuloval zvýšenie sadzieb v roku 2011 ešte neznamená, že k nemu naozaj dôjde "). USDCHF sa nedokázal pretlačiť nižšie, pretože kupcu CHF zastrašili nedávne komentáre predstaviteľov SNB. CAD ignoroval nižšie ceny ropy a dostal sa na trojdňové maximá voči doláru, pretože prudko stúpli maloobchodné tržby (+1,3% mm oproti očakávaným 0,5% a revízii údajov z predchádzajúceho mesiaca smerom nahor).
V piatok neboli v USA zverejnené žiadne dáta, ktoré by trhmi akokoľvek zahýbali a Wall Street zakončilo obchodovanie so zmiešanými výsledkami. Americký dlhopisový trh posilnil vďaka tomu, že Fed nakúpil desaťročné dlhopisy v hodnote 8 mld. USD a dolárový index v dôsledku toho uzavrel na dvojmesačných minimách, pričom EUR sa prvýkrát za tú dobu dostalo nad hranicu 1,36 a počas uplynulého týždňa voči americkej mene posilnilo o 1,7%. Údaje IMM síce v priebehu posledného vykazovaného obdobia ukazujú silný nákup EUE naznačujú však, že išlo skôr o uzatváranie krátkych pozícií, ako o otváraní čerstvých dlhých pozícií.
Ázia začala tento týždeň obchodovanie relatívne pokojne, prináša len málo údajov, ktorým by bolo potrebné venovať pozornosť. Víkendové udalosti mali malý dosah, a tak sme sa väčšinu seansy pohybovali blízko uzatváracích úrovňou newyorského obchodovania. AUD sa na začiatku obchodovania prepadol po tom, čo ceny výrobcov za 4. štvrťrok vykázali spomalenie (medzikvartálne len +0,1% oproti očakávaným 0,5% a predchádzajúcim 1,3%), aj keď straty sa obmedzili približne na 20 bodov.
Miestne čínske médiá priniesli správu o nezhodách centrálnej banky a regulačného orgánu ohľadom nastavenia úverového cieľa a spôsobu jeho kontroly. Článok naznačuje, že čínska centrálna banka chcela strop vo výške 900 mld. juanov, zatiaľ čo čínska komisia pre reguláciu bankovníctvo dávala prednosť cieľu vo výške 1,0-1,2 biliónov juanov. Okrem toho článok informuje, že centrálna banka presadzuje tzv. dynamicky odlíšený systém požadovaného pomeru rezerv, s ktorého pomocou by mohli byť pomery rezerv pravidelne upravované tak, aby väčší veritelia boli nútení pomery rezerv zvýšiť.
V európskom obchodovaní je o niečo rušnejšie, aj keď nie príliš. Čaká nás zverejnenie indexu nákupných manažérov v eurozóne a Nemecku a priemyselná výroba EÚ. Z USA žiadne uverejnenia v pláne nie sú, veľké reakcie ale ešte v tomto týždni vyvolá utorňajšia správa prezidenta Obamu o stave únie, prvé tohtoročné zasadnutie Fedu vo štvrtok a piatkové údaje o DPH za 4. štvrťrok.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |