Dnešný zoznam údajov takmer zíva prázdnotou, a tak Ázia vykročila do dňa, keď sa trh vysporiadava s dopadom zníženej chuti riskovať potom, čo solídne dáta z Číny znovu oživili hrozbu ďalšieho rastu sadzieb.
Meny sa držali po celú dobu seansy prevažne vo vnútri úzkeho pásma s miernym príklonom k zotaveniu z niektorých včerajších strát, keď sa čínskym akciám podarilo z väčšej časti napraviť včerajší -2,9% debakel. Realitný subindex sa rozžhavil do biela po správach o dnešnej plánovanej tlačovej konferencii, na ktorej by mal starosta Šanghaja oznámiť podrobnosti nového plánu na zdaňovanie nehnuteľností. Celkovo sa v priebehu tohto mierneho posunu v chuti riskovať pohyboval dolár o niečo nižšie.
Obavy z toho, že by včerajšie silné dáta z Číny mohli spôsobiť prehriatie a ráznu reakciu štátnych inštitúcií, držali riziko späť a umožnili doláru vymaniť sa z dvojmesačných miním. Ceny komodít následne klesli a komoditné meny držali krok, takže tiež oslabili, hoci CAD sa mohol čiastočne oprieť o silné veľkoobchodné tržby (medzimesačný nárast o 1,2% oproti očakávaným +0,4%) a solídne predstihové ukazovatele. GBP vykázala horší vývoj po sklamaní z celkových zákaziek CBI. So silnými výnosmi v USA (pozri ďalej) opätovne posilnil aj pár USDJPY a prelomil hranicu 83,0. Úradníci SNB hovorili o rizikách posilňovania CHF pre export a celkový rast, ale guvernér Hildenbrand oznámil, že ekonomika Švajčiarska je stále v dobrej kondícii.
Čo sa týka amerických makrodát, počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti klesol prudko späť na 400 tis. a možno predpokladať, že vzostup na 411 tis. z minulého týždňa bol jednorázovou záležitosťou. Predaje existujúcich domov prekonali očakávania, čo ostro kontrastuje s údajmi o začatej výstavbe, ktorá pred niekoľkými dňami sklamala. Predaje existujúcich domov stúpli medzimesačne o 12,3% na 5,28 mil. jednotiek. Rástli aj predstihové ukazovatele - zatiaľ čo index filadelfského Fedu bol mierne nižší, než sa očakávalo, detaily vyvolávajú určitý optimizmus - nové objednávky sú oveľa vyššie, najsilnejšie od septembra 2004. Značne posilnil tiež prvok práce, ide sa o najväčší medzimesačný rast za posledných 7 rokov. V reakcii na silné makrodáta začal výpredaj amerických dlhopisov, ktorý podporil celkový trend silnejšieho dolára. Wall Street makrodáta ignorovala a druhý deň v rade klesala, čo ohrozovalo prebiehajúci sedemdňový rast.
Počas európskej seansy bude uverejnených údajov o niečo viac - peňažná zásoba a index cien nehnuteľností vo Švajčiarsku, prieskumy IFO v Nemecku a maloobchodné tržby vo Veľkej Británii. Z USA dnes neočakávame žiadne dáta, ale ku koncu seansy budú zverejnené údaje o maloobchodných tržbách v Kanade.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |