Áziou kolujú zvesti o skorom zvýšení úrokových sadzieb chystanom v Číne
Komentáre k dianiu na trhu:
Euro medvede prežívali počas včerajšej seansy ďalšie horúce chvíľky, pretože súhra niekoľkých faktorov vyústila k prudkému posilňovaniu jednotnej meny, ktorá si voči americkému doláru polepšila približne o 2%. Túto lavínu vyvolali úspešné aukcie španielskych a talianskych dlhopisov (španielskej aukcie sa údajne z polovice zúčastnili kupci zo zámoria - ďakujeme ti, Čína) a následne ju podporila ešte tlačová konferencia ECB. J.C. Trichet vyjadril presvedčenie, že súčasné úrokové sadzby sú primerané a že riziká hroziace rastu sa mierne znížili, čo je oproti minulému mesiacu pokrok. Zároveň však tiež poznamenal, že v súčasnosti pôsobí krátkodobý tlak na zvyšovanie cien - vyjadril tak v rozpore s očakávaniami trhu postoj, ktorý sa niesol viac v jastrabom duchu, a dostal pod tlak sadzby na prednom konci európskej výnosovej krivky. Neskôr sa tiež hovorilo o zdvojnásobení európskeho krízového fondu na 1,5 bln. EUR, aj keď v iných vyjadreniach sa diskusia na túto tému odmieta. Posilňovanie EUR sa zastavilo tesne pod 55denným a 100denným pohyblivým priemerom.
Inak BoE síce nič neurobila ani nepovedala, ale GBP sa aj tak zviezla s posilňovaním EUR, a to aj napriek údajom o priemyselnej výrobe, ktoré nenaplnili očakávania. Zverejnené americké dáta priniesli zmiešané správy. Správy týkajúce sa zamestnanosti veľmi povzbudivé neboli, pretože týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti zaznamenal v tomto týždni škaredý skok na 445 tis., čo je najhorší týždenný výsledok od vlaňajšieho októbra. Index výrobných cien vykazoval menej deflačných tendencií. Oproti očakávanému údaju +0,8% bolo uverejnené +1,1% medzimesačne. Americká obchodná bilancia pritom v novembri vykázala nižší deficit na úrovni 38,3 mld USD, ten však po očistení o infláciu vzrástol na 45,2 mld. Všeobecne zaznamenali Spojené štáty pokles, pretože index sa dostal späť na úrovne zo začiatku januára. Pre Wall Street to bol mierne negatívny deň, avšak po skončení obchodovania boli oznámené nad očakávania dobré výsledky Intelu, čo tomuto titulu prinieslo posilnenie.
Seansa v Ázii bola pokojná. Zverejnené neboli takmer žiadne dáta, takže aktivita zostávala utlmená. Po prudkom poklese z minulej noci mal dolár aj napriek priebežnému predaju tendenciu k okrajovému vzostupu. Ázijské burzy boli väčšinou v červených číslach, pričom najhoršie výsledky zaznamenali v Singapure, a to po nočnom oznámení celého radu opatrení, ktoré majú zabrániť špekuláciám s nehnuteľnosťami. Kolovali aj fámy o možnom zvýšení sadzieb v Číne, ku ktorému by mohlo dôjsť dnes večer - 50 bb u sadzieb a 100 bb u pomerov rezerv - čo bol ďalší príspevok na tému "ruky preč od rizika".
V Európe zahája zverejňované dáta index spotrebiteľských cien v Nemecku a v eurozóne, po ktorom budú nasledovať výrobné a dovozné ceny vo Švajčiarsku, index produkčných cien vo Veľkej Británii a obchodnej bilancie EÚ. Taktiež severoamerická seansa bude nabitá udalosťami, pretože týždeň bude v USA zakončený indexom spotrebiteľských cien, predbežnými maloobchodnými tržbami, priemyselnou výrobou a využitím kapacít, indexom spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity a podnikovými zásobami.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |