Piatok sa niesol v znamení správy o zmene počtu pracovných miest (okrem poľnohospodárstva a po priaznivej správe ADP z predchádzajúcich dní minulého týždňa trh túto správu očakával s býčimi vyhliadkami. Zverejnenie dát však prinieslo sklamanie – 103 tis. namiesto očakávaných 150 tis.; pokiaľ ale započítame revízie z minulého mesiaca, je výsledné číslo omnoho bližšie k pôvodným odhadom. Veľkú pozornosť pritiahol ostrý pokles uverejnenej miery nezamestnanosti (pokles o 0,4 % na 9,4 %), i keď je zrejme skôr spôsobený poklesom miery účasti na pracovnom trhu než optimistickou situáciou s pracovnými miestami – trhu sa síce možno páči signál, čo vysiela zverejnený údaj, teda že celková miera nezamestnanosti klesá, fundamentálne faktory ale nie sú príliš silné.
Reakcia trhu bola obzvlášť volatilná, ja keď konečný efekt bol, že dolár voči všetkým menám posilnil a dolárový index sa dostal naho na úrovne zo začiatku decembra. Výraznejšie boli zisky voči EUR, lebo jednotná mena sa borila s vytrvalými obavami ohľadne financovania dluhov krajín na periférii EU (všimnite si tento týždeň veľké výpredaje dluhopisov Portugalska, Španielska a Talianska) a so šuškandou na trhu, podľa ktorej SNB už neakceptuje ručenie portugalskými dluhopismi, pričom Francúzsko a Nemecko naliehajú na Portugalsko, aby sa usilovalo získaťfinančnú pomoc. EUR prelomilo podpory a uviazlo na úrovniach, kde bolo naposledy na začátku septembra. CAD sa vzhľadom ku priaznivej správe o zamestnanosti (22 tis. nových pracovních miest a stabilná miera nezamestnanosti 7,6 %) viedlo dobre a znovu potvrdil svoj propad paritou. Správa o zamestnanosti na Wall Street veľký dojem neurobila a všetky indexy zaznamenali pokles – DJIA -0,19 %, S&P -0,18 % a Nasdaq -0,25 %, no i tak si pripísali už šiesty rastový týždeň za sebou.
So vstupom do nového týždňa sa pýtame, či sa technické formácie, ktoré sa začali rysovať na konci minulého týždňa potvrdia, alebo nie. Rozbeh týždňa bol pomalý, pretože sa na ňom podpísali sviatky v Ázii a v Japonsku. Na začiatku obchodovania sa EUR raz pokúsilo posunúť smerom nadol a v počas zvyšku seansy potom nasledovalo uzatváranie krátkych pozícií, ktoré tento menový pár poslalo opäť nahor k úrovni 1,2930. Medzi hlavné zverejňované dáta patrili údaje o čínskej obchodnej bilancii za december. Čína zaznamenala spomalenie nárastu vývozov na medziročných +17,9 % oproti novembrovým 34,9 %, no dovozy svojim medziročným nárastom o +25,6% pôvodné odhady prekonali, i keď i tento údaj je oproti novembrovým výsledkom slabší. Následkom tohto vývoja sa obchodný nadbytok zmenšil z 22,89 mld. USD na 13,1 mld. USD.
V prípade komodít vyvolali zvesti o uzavretí aljašského ropovodu obavy o budúce dodávky a viedli k tomu, že cena surovej ropy poskočila o 1,8 %. Najnovšie dáta zverejnené IMM ukázali, že počas posledného sledovaného obdobia boli uzatvorené dlhé pozície v zlate v celkovej hodnote 1,8 mld. USD, a zároveň boli otvorené nové krátke pozície v celkovej hodnote ďalších 0,7 mld. USD. Technickí analytici okrem toho poukázali takisto na skutočnosť, že zlato minulý štvrtok po prvý raz po 106 seansách uzatváralo pod svojim 55denným kĺzavým priemerom.
Počas dnešnej európskej seansy nás čakajú britské Halifax ceny domov, švajčiarske maloobchodné tržby, švédska priemyselná výroba a nórsky index spotrebiteľských cien, ktoré bude sprevádzať dôvera investorov Sentix pre celou eurozónu. V Severnej Amerike bude rozjazd týždňa pomalý a na programe dňa budú iba kanadské stavebné povolenia a podnikateľský výhľad BoC.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |