Problémy eurozóny so zadĺžením stále držia euro pri stene a ratingová agentúra Fitch sa po svojom nedávnom rozhodnutí pristúpiť ku zníženiu úverového hodnotenia Grécka rozhodla prehodnotiť rating niektorých gréckych bánk. Ani zvesti o tom, že sa Čína chystá odkúpiť portugalské dlhopisy v hodnote 4-5 mld. EUR nedokázali dostať EUR z nepríjemností. Rovnako i GBP bola ako na tŕní, i keď podľa zápisu zo zasadaní BoE Výbor pre menovú politiku preberal možnosť výraznejšieho nárastu inflácie. Revízia HDP za 3. štvrťrok smerom dolu potvrdila, že GBP sa bude počas obchodovania , v porovnaní s inými menami, vodiť horšie. CHF naďalej ťažil zo svojho štatútu bezpečného prístavu a menový pár EURCHF sa dostal na historické minimá. S tým, ako ceny ropy zamierili k úrovni 91 USD za barel, sa CAD čiastočne dostal z nedávnych miním, jeho posilňovanie ale nebolo príliš presvedčivé z dôvodu opatrných prognóz MMF týkajúcich sa kanadského oživenia.
Z USA prichádzali zmiešané údaje – predaje existujúcich domov v porovnaní s minulým mesiacom mierne ožili (medzimesačný nárast o 5,6 % oproti poklesu o 2,2 %), avšak ani tak nenaplnili očakávanie trhu predpokladajúceho nárast o 7,1 %. Revízie HDP za 3. štvrťrok smerom nahor nakoniec nebola tak výrazná, ako sa očakávalo – došlo k medzištvrťročnému nárastu iba o 2,6 % namiesto očakávaných 2,8 % a oproti 2,5 % z minulého obdobia. Wall Street však dosiahla ďalšie zisky a ďalší deň nové maximá zaznamenali i S&P a Nasdaq.
Vzhľadom na dnešné voľno na tokijskej burze bola aktivita počas ázijskej seansy veľmi utlmená. Najväčším sklamaním bolo novozélandské HDP za tretí štvrťrok s medzikvartálnym výsledkom -0,2 % (po dole revidovaných 0,1 % za predchádzajúci štvrťrok). To vyvolalo počiatočný tlak na pokles NZD, ktorý však väčšinu tejto straty získal do poludnia zase späť.
Takisto Európa má dnešok, ktorý je pre väčšinu krajín posledným obchodným dňom týždňa, v kalendári málo položiek – jedinými zverejňovanými údajmi sú britský index služieb a pôžičky na bývanie BBA. Počas obchodovania na amerických trhoch budú zverejnené údaje o kanadskom HDP za október, v USA objednávky tovaru dlhodobej spotreby, osobné príjmy/spotreba, predaje nových domov za november, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti a konečná hodnota indexu spotrebiteľskej dôvery Univerzity Michigan.
Prajem vám všetkým krásne sviatky. Ďalší komentár pripravím v pondelok, 3. Januára 2011.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |