Dolár zostal v druhej polovici piatka (17.12. 2010) bezpečným prístavom, pričom tomuto pohybu výrazne dopomohli preriedené predvianočné trhy. Tie najskôr ignorovali zníženie írskeho úverového ratingu zo strany Moody’s o niekoľko stupňov (čo naozaj nebolo žiadnym prekvapením), pričom rekordne vysoké výsledky prieskumov IFO povzbudili dlhé pozície. Pohyb dolára však prinútil EUR stiahnuť sa späť zo svojho maxima 1,3358 zo začiatku seansy. Okrem pokusov o vytvorenie záchranného balíka, ktorý by fungoval i po roku 2013, kedy prestane existovať súčasný Európsky fond finančnej stability (EFSF), nepriniesol summit EU nič, čoho by sa trhy mohli chytiť.
Dáta zverejnené v USA znova povzbudili nádej i na oživenie, kedy predstihové ukazovatele svojim medzimesačným nárastom o 1,1 % potvrdili predpovede a výrazne vzrástli z revidovaných 0,4 % z predošlého mesiaca. Následný tlak na výnosy amerických dlhopisov prispel k posilneniu dolára. Tieto údaje povzbudili aj Wall Street. Mierne zisky si pripísali indexy S&P a Nasdaq (0,08 %, resp. 0,21 %), zatiaľ čo DJIA stratil 0,06 %.
S príchodom vianočného týždňa očakávame ďalší drobný pokles tržnej likvidity (asi tak ako pri teplotách v severnej Európe!). Dnešné údaje zverejňované v Ázii boli zamerané výhradne na Japonsko, čo je sprevádzané zahájením zasadania japonskej centrálnej banky (výstup bude k dispozícii zajtra) a konečnými odpočtami predstihových/koincidenčných ukazovateľov (bez prekvapení). So zjavnou eskaláciou geopolitického napätia na kórejskom polostrove zaznamenali ázijské burzy mierne negatívny sentiment a dolár vykázal mierny rast, i keď jeho obchodné pásmo bolo v podmienkach zníženej likvidity relatívne úzke.
Čo sa týka Európy, očakávame nemecký index cien výrobcov a bežný účet platobnej bilancie v eurozóne. V Severnej Amerike kanadské veľkoobchodné tržby a v USA index aktivity chicagského Fedu. Neskôr popoludní bude zverejnená informácia o úrovni spotrebiteľskej dôvery v eurozóne. Medzi najdôležitejšie okamihy zvyšku týždňa patria správy zo zasadania RBA a BOE a takisto revidované britské HDP (v stredu), predaje domov v USA (takisto v stredu), tovar dlhodobej spotreby (vo štvrtok) a nesmieme zabudnúť ani na sviatok v Tokiu (štvrtok) a voľný piatok v mnohých európskych krajinách.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |