Silnejšie dáta z USA a vyššie výnosy z amerických dlhopisov cez noc zastavili pokles USD. Nabitý kalendár makroúdajov z Európy a USA – ide o posledný vzostup tohto týždňa?
Než prišlo vyhlásenie z Fedu, boli sme svedkami ďalšieho poklesu dolára pri raste rizikového apetítu, ktorý so sebou ťahal príslušné meny. EUR sa vyšplhalo na 1,35 a AUD zasa nakukol nad paritu. Oveľa lepšie výsledky prieskumov ZEW z Nemecka a eurozóny pomohli tento trend udržať a slušné aukcie španielskych a belgických dlhopisov tomu nahrali. Rast zabrzdila agentúra S&P, ktorá znížila výhľad pre Belgicko zo stabilného na negatívny a makrodáta z USA naznačili pevnejšie tendencie. Na trhoch sa taktiež hovorilo o tom, že bude uverejnená jastrabia správa jedného amerického think tanku (*inštitúcia, ktorá sa zaoberá analýzou rôznych druhov politík).
Optimizmus malých podnikov sa dostal na najvyššiu úroveň od začiatku roka 2008 (93,2 oproti predchádzajúcim 91,7) a maloobchodné tržby posilnili o slušných 0,8 % po odpočítaní automobilov a palív, zatiaľ čo index cien výrobcov na úrovni +0,8 % medzimesačne prekonal predpovede a očistený o potraviny a energie dosiahol očakávaných +1,2 %. Popoludní prišlo vyhlásenie FOMC, ktoré bolo viac-menej podľa očakávania, ale nieslo sa v trochu umiernenejšom duchu, zatiaľ čo komentáre ohľadom nezamestnanosti a inflácie boli naopak o niečo priamočiarejšie. Trhy okamžite zareagovali miernym rastom dlhopisov, ktorý vystriedal ďalší silný výpredaj, ktorý vytiahol výnosy na nové maximá tohto cyklu a poskytol doláru ďalšiu oporu pre posilnenie ku koncu seansy.
Teraz, keď už je zasadnutie FOMC za nami, sa pozornosť presúva do Európy, kde dnes prebehne írske hlasovanie o záchrannom balíčku EÚ/MMF a summit EÚ, čo bude mať možno vplyv na európsku dlhovú krízu. Ešte predtým však boli počas obchodovania na ázijských trhoch zverejnené výsledky japonského prieskumu Tankan za 4. štvrťrok, ktoré poukazujú na dobrú výkonnosť v 4. štvrťroku, pretože indexom sa vo všetkých odvetviach darí lepšie, než sa predpokladalo. Prognóza do budúcnosti je však vzhľadom k slabému výhľadu veľkých výrobcov, ktorý zatienil skvelé výsledky nevýrobného sektora, o niečo ponurejšia. Ďalšie menej dôležité dáta prišli z Austrálie – voľné miesta na kvalifikovaných pozíciách a predaj motorových vozidiel sa obišli bez povšimnutia a meny zostali uväznené v úzkych pásmach.
Pre európsku seansu je kalendár zverejňovaných údajov nabitý: rozhodnutie švédskej Riksbank o sadzbách (podľa posledných prieskumov sa očakáva zvýšenie o 25 bázických bodov), nórska obchodná bilancia, nezamestnanosť vo Veľkej Británii a eurozóne, prieskum vykázaných tržieb podľa CBI z Británie a rozhodnutie nórskej centrálnej banky o sadzbách (tu sa nepredpokladá žiadna zmena). Počas americkej seansy nás čaká tiež veľa dát: z Kanady to sú dodávky v spracovateľskom sektore, z USA potom index spotrebiteľských cien, index podnikateľskej nálady NY Fedu, prílev kapitálu TIC a priemyselná výroba/využitie kapacít.
** Aktuálna správa – Agentúra Moody’s bude jednať o možnom znížení ratingu Španielska zo súčasných AA1.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7994 | 11.24 % |