Piatková seansa vyznela pre dolár rozpačito, nakoľko po nedávnom odraze prispeli pozitívne dáta k jeho konsolidácii. Ochotu riskovať tiež povzbudila správa o tom, že Čína tento rok už po šiestykrát zvýšila požadovaný pomer rezerv (než aby vo svetle narastajúcich inflačných tlakov upravila úrokové sadzby). V dôsledku toho zakončila Wall Street týždeň na vyšších úrovniach, keď DJIA posilnil o 0,35 %, S&P o 0,6 % a Nasdaq o 0,8 %.
Pokiaľ ide o uverejnené údaje, americký obchodný deficit sa vďaka vyššiemu vývozu znížil z predchádzajúcich revidovaných 44,6 mld. USD na 38,7 mld. USD, čo je najnižšia úroveň od tohtoročného januára, a smerom nahor prekvapil aj index spotrebiteľskej dôvery University of Michigan , keď oproti očakávaným 72,5 bodom vzrástol z predchádzajúcich 71,6 na 74,2. Z ďalších údajov mimo USA môžeme uviesť veľmi dobré výsledky z Kanady, kde sa vďaka rovnako impozantnému nárastu vývozu, väčšinou mimo USA, znížil obchodný deficit z 2,3 mld. CAD na 1,7 mld. CAD.
Cez víkend sa spravodajstvo sústredilo na množstvo novembrových údajov zverejnených v Číne, pričom najväčšiu pozornosť pútali údaje o inflácii. Index spotrebiteľských cien vystúpil oproti očakávaným 4,7 % a predchádzajúcim 4,4 % na 5,1 % (v súlade s piatkovou "šuškačkou", keď hlavným ťahúňom bola inflácia cien potravín), pričom dramaticky vzrástol aj index výrobných cien - oproti očakávaným 5,1 % z predchádzajúcich 5,0 % medziročne na 6,1 %.
Tak vysoké čísla určite vyvolajú otázku, či piatkové zvýšenie požadovaného pomeru rezerv bude k boju s rýchlo sa nafukujúcimi bublinami v ekonomike krajiny stačiť. Maloobchodné tržby boli presne v súlade s očakávaniami na úrovni +18,7 % medziročne a stále vykazujú stabilný rast. Priemyselná výroba vzrástla medziročne o pevnejších 13,3 % (spolu s veľmi dobrými piatkovými údajmi o vývoze).
Dnes ráno sme boli svedkami patelárnej reakcie, ktorá nastala v dôsledku ochoty rizika kopírovať vývoj EUR, ktoré sa dostáva pod určitý predajný tlak. Ďalší tlak na jednotnú menu sa objavil po zverejnení správy Banky pre medzinárodné zúčtovanie, ktorá zdôrazňuje, že expozícia bánk v Írsku a južnej Európe je vyššia, než sa čakalo, pričom najväčšími veriteľmi v tejto oblasti sú Francúzsko a Nemecko.
Okrem tejto informácie bolo dianie na trhoch relatívne pokojné a počas ázijskej seansy aj pokojným zostalo, pretože sa nedostávalo údajov, ktoré by ich mohli ovplyvniť. Že by sme prekročili hraničnú čiaru smerom k vianočným trhom? Aj v Európe sa uverejní len veľmi málo údajov. V harmonograme máme iba švajčiarsky index výrobných cien, počet nezamestnaných vo Švédsku a index výrobných cien vo Veľkej Británii. Severoamerická seansa prinesie len informácie o miere využitia kapacít v Kanade.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7953 | 11.69 % |