V uplynulom mesiaci bolo moje volanie po ústupe od krátkych pozícií v USD vypočuté, preto by som sa v dnešnom článku rád pozrel na udalosti, ktoré k tomu viedli, a následne potom na situáciu na konci mesiaca, roka a tiež na intradenný vývoj.
Po dobu niekoľkých týždňov predchádzajúcich potvrdeniu druhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania som neustále hovoril o zmene stratégie v USD, keďže objem čistých špekulatívnych krátkych pozícií v USD stúpal na historické maximá. Argumentoval som, že samotný príchod tejto udalosti bude tým katalyzátorom, ktorý vyvolá obrat tohto trendu. V konečnom dôsledku som (úspešne) usiloval o to, aby tieto čisté krátke pozície v USD boli obmedzené a na trh sa vrátil celkový nákupný trend. Teraz uplynul celý mesiac a my sme samozrejme boli svedkami veľmi dramatického pohybu v EURUSD, keď došlo k prudkému obratu z maxima 1,4280/5 na včerajšie minimum 1,3065 (pokles o nezanedbateľných približne 8,5 %). Iné menové páry zaznamenali podobné pohyby, napr. AUDUSD odpísal za menej než mesiac 6 %.
Môžete tu namietnuť, že eurozóna čelí vážnym problémom. Práve bolo zachránené Írsko (aj keď len dočasne, pretože na konci januára by mohlo dôjsť k explózii časovanej bomby v podobe rozpustenia parlamentu a volieb). V popredí je Portugalsko, ktoré zatieňuje iba Španielsko - kvôli ktorému sa politici snažia zdvojnásobiť Stabilizačný fond (ďalších 750 mld. EUR). Všetci pritom vieme, že to nebude stačiť. Jediný do červena rozpálený vláčik, ktorý by na to ešte mal - Nemecko - sa stále všemožne snaží udržať zvyšok Európy nad vodou (o Francúzoch sa radšej ani nebudem zmieňovať).
Austrálčania medzitým jednoznačne profitovali z pred-predaného USD, Čína zvýšila požiadavky na rezervy (za účelom zníženia potenciálneho dopytu po komoditách) a do konca roka to pravdepodobne urobí ešte raz - ide o celkový odvrat od komoditnej bubliny a zdanlivo umiernenejší postoj centrálnej banky. Pokles hodnoty meny takmer bije do očí.
Dobre... čo teda ďalej? Dnešok značí koniec mesiaca. Posledných cca 6 mesiacov to znamenalo čistý nákup USD (to je jeden z hlavných dôvodov, prečo je dnešný článok dlhší). Dnešok pravdepodobne nebude iný - nebude dostatočne dôležitý na to, aby dokázal výrazne ovplyvniť trh smädný po likvidite. Rýchlo mierime ku koncu roka a ľudia sa ma pýtajú, kde podľa môjho názoru skončí EURUSD a ako to bude vyzerať na trhu na začiatku nového roka.
Hoci som jedným z najpresvedčenejších medveďov vo vzťahu k EUR, som si celkom istý, že do 31. decembra dôjde k výraznému odklonu od úrovne 1,2900/1,3000. Samozrejme ak dôjde k nespornému bankrotu buď Španielska alebo Portugalska, je tento scenár trochu mimo a EUR prudko skĺzne k 1,2750. Pokles môže byť aj hlbší, ale má nižšiu pravdepodobnosť, zatiaľ čo šance na rýchly návrat do oblasti 1,2900/1,3000 je oveľa väčší.
Zdôvodnenie je relatívne jednoduché. Čisté krátke pozície v USD boli teraz zredukované a prakticky skoro úplne uzavreté a trh sa musí rozhodnúť, či chce v novom roku začať otvárať strategické dlhé pozície v USD alebo nechať veci, ako sú. Dávam prednosť scenáru, podľa ktorého je trh po ťažkom roku pripravený nechať spiaceho psa ležať (aspoň zatiaľ), a preto tu nebudú čistí kupci USD, čo EURUSD umožní trochu sa nadýchnuť. Čiarou v piesku sa teraz stáva hladina 1,2950, čo je najbližšie k pivotnej úroveň. Ak dôjde k jej trvalému prelomeniu a zatvoreniu pod ňou, pravdepodobne sa u tohto páru dočkáme omnoho väčšieho poklesu... ale asi skôr nie.
Tento fenomén sa nebude obmedzovať len na EURUSD, ale mal by skôr tvoriť absolútnu základ pre všetky významné páry s USD, ktoré sú v hre. Rovnako tak krušné časy budú prežívať aj meny s vyšším beta, popr. komoditné meny, ale nakoniec by aj ony mali rešpektovať tento rozvíjajúci sa posun paradigmy.
Vo zvyšných približne troch obchodných týždňoch roka bude trh úplne pod vplyvom novinových titulkov a dáta naň budú mať veľmi malý (ak vôbec nejaký) vplyv. Citát Dicka Cheneyho, ktorý sa toľko páči môjmu bývalému kolegovi, sa týka známych známych a odvádza nás od neznámych známych. V tomto prípade to znamená, že vieme, v akom stave sa teraz nachádza väčšina svetových ekonomík, a posledné údaje po takmer celom roku údajov nám nehovoria nič, čo už nevieme. Nervózny, málo likvidný trh však bude tancovať v rytme akýchkoľvek najnovších správ. Ochota riskovať, averzia voči riziku, táto nálada sa v budúcom mesiaci obráti naruby trikrát denne, takže ako vždy helmy na hlavu!
A pre tých, ktorí sú stále ešte hore, nechúlia sa niekde v kúte, ba naopak celí nedočkaví sedia u svojich klávesníc, mám teraz svoj pohľad na to, ako sa bude odvíjať dnešný deň.
Pokiaľ ide o menové páry, začnem GBPUSD, ktorý by mal teraz nájsť slušnú základňu v podobe dočasnej pomoci na úrovni 1,5480, pričom cesta odtiaľto až k 1,5360 bude veľa tŕnistá, nie je pravdepodobné, že by sme sa tam dostali už dnes. Popozerajte sa po nákupoch pri poklesoch v očakávaní krátkodobých a škaredých výpadov nahor, pričom stropom bude hladina 1,5660.
USDJPY začína dochádzať dych, ale nie je to práve ihrisko, na ktorom by som práve teraz chcel byť.
V prípade AUDUSD budú obchodníci pravdepodobne predávať pri vzostupe a počas dňa by hornou hranicou malo byť pásmo 0,9720/30 a pohyby by sa mali vyčerpať na úrovni 0,9680, pričom v nadchádzajúcich dňoch očakávam oveľa hlbší pokles. Na dennom grafe sa vytvára zaujímavá formácia hlavy a ramien (mimochodom nie nepodobná tej u spotového zlata).
USDCAD zostáva aj naďalej uväznený v úzkom pásme, a tak je aj potreba s ním operovať. Stropom je 1,0250, zatiaľ čo spodná hranica je spočiatku úroveň 1,0150.
EURGBP prvýkrát testovala hladinu 0,8410 a pekne sa od nej odrazila, ale téma zostáva rovnaká a prednosť by som pravdepodobne dával predaji pri vzostupe, najmä k úrovni 0,8530.
Pokiaľ ide o dáta, dnes očakávame údaje o spotrebiteľskej dôvere v USA, nezamestnanosti v EÚ a kanadskom HDP - proste veľa známych známych.
Autor: Ken Veksler | Senior Manager, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7953 | 11.69 % |