Ázijské menovej trhy zvoľna nadviazali na témy, ktoré sa objavili včera - meny zaznamenali mierne zisky voči USD, zatiaľ čo páry s JPY našli oporu. Hlavná pozornosť sa upierala na oznámenia zloženia nového čínskeho vedenia, ale predtým sa trh sústredil na niektoré menej významné makroekonomické údaje.
Nový Zéland sa po deprimujúcich dátach z nedávnej doby dočkal aspoň zablysnutia na lepšie časy, keď dôvera spotrebiteľov v novembri prvýkrát za tri mesiace vzrástla. Podľa posledného prieskumu spoločnosti ANZ sa index sentimentu pred mesiacom po 1,3% poklese v predchádzajúcom mesiaci zvýšil o 3,3%. Zlepšili sa vyhliadky rodinných financií a pozitívnejšie sú tiež očakávania vývoja ekonomiky v budúcom roku.
Inflačné očakávania spotrebiteľov sa v Austrálii napriek nedávnemu nárastu aktuálnej miery inflácie (orezaná stredná hodnota indexu spotrebiteľských cien vzrástla za 3. štvrťrok medziročne z 2,2% na 2,6%) v novembri medziročne znížili z predchádzajúcich 2,6% na 2,2 %. Predaj nových vozidiel spadol medzimesačne späť na 2,8% a v medziročnom porovnaní zaznamenal oproti minuloročným 14,1% pomalší rast na úrovni 8,6%.
J. Williams z Fedu poznamenal, že extrémne uvoľnená menová politika Fedu začína v ekonomike v porovnaní s vlaňajškom prinášať svoje ovocie. Poukázal konkrétne na zlepšenie na trhu s bývaním a dodal, že kvantitatívne uvoľňovanie má stále predovšetkým pozitívne účinky, ktorých chce Fed dosiahnuť.
Súčasné spomalenie ekonomiky si vyberá svoju daň, a tak klasifikované úvery čínskych bánk vzrástli už štvrtý štvrťrok v rade. Objem klasifikovaných úverov sa zväčšil vo všetkých typoch bankových inštitúcií, a to o 22,4 mld. JPY (3,6 mld. USD). Regulačný úrad bankového trhu uviedol, že nesplácané úverové pohľadávky v troch mesiacoch predchádzajúcich septembra predstavovali 0,95% celkových bankových záloh a oproti predchádzajúcemu údajmi vzrástli o 0,01%.
Včera najväčšie pohyby zaznamenal JPY, pretože sa na ňom podpísalo včerajšie večerné vyhlásenie premiéra J. Nody týkajúce sa volieb 16. decembra. USDJPY aj EURJPY vystúpili na jednotýždňovej maxima. Rast EURJPY pomohol zabrániť pádu EUR po oznámení ďalších slabých údajov z eurozóny - priemyselná výroba v eurozóne išla v septembri medzimesačne dole o 2,5%, grécke HDP v treťom štvrťroku medziročne kleslo o 7,2% a portugalskej HDP za rovnaké obdobie zaznamenalo medziročný prepad o 3,4%. GBP oslabila po zverejnení nepriaznivejšie správy o nezamestnanosti, než sa čakalo, a po vyhlásení guvernéra BoE M. Kinga, že britskej ekonomike "sa nevedie dobre".
Americká obchodná seansa bola svedkom ďalšieho oslabenie USD, pretože zápisnica zo zasadania FOMC ukázala, že mnoho členov výboru je naklonených predĺženiu kvantitatívneho uvoľňovania až do roku 2013, hoci sú tu stále obavy z hroziaceho fiškálneho útesu, keď B. Obama opäť potvrdil svoj odmietavý postoj k predĺženiu daňových úľav z Bushovej éry. Zverejnené americké makrodáta boli tiež slabé - celkové i jadrové ceny výrobcov boli medzimesačne v mínuse a na maloobchodných tržbách sa negatívne podpísal superhurikán Sandy, takže medzimesačne poklesli o 0,3%. Tržby bez automobilov a pohonných hmôt išli tiež o 0,3% nadol. Podnikové zásoby boli ako jediné mierne pozitívne, keď medzimesačne vzrástli o 0,7%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7671 | 14.82 % |