Dopoludňajšia časť ázijskej seansy sa sústredila prevažne na RBA a všetky aktivity zostali v mantineloch veľmi úzkych pásiem.
RBA ponechala sadzby už druhý mesiac v rade bezo zmeny na úrovni 4,25%, hoci tentoraz to bolo všeobecne očakávané. Podľa sprievodných komentárov očakáva RBA rast v zásade v súlade s trendom, infláciu okolo cieľovej hodnoty, a hoci v Číne rast trochu poľavil, zvyšok Ázie nevykazuje známky ďalšieho zhoršovania situácie. Napriek tomu ubezpečenie, že v prípade zásadne nevýhodnejších podmienok zostáva priestor pre uvoľnenie politiky, potvrdilo príklon k holubičiemu postoju. AUD sa spočiatku držal, no o 10 minút neskôr sa zosunul na denné minimum.
Podľa ďalších správ z Austrálie si bilancie tamojšieho bežného účtu v 4. štvrťroku 2011 pohoršili s prehĺbením deficitu na 8,37 miliardy AUD z pôvodnej revidovanej hodnoty 5,82 miliardy v 3. štvrťroku, keď ceny komodít opustili nedávne maximá a ceny dovozu zostali neotrasiteľne pevné. Priaznivejšie výsledky vykázal napriek chabým prognózam čistý vývoz svojim príspevkom 0,3% ku štvrťročnému HDP, vďaka čomu zaznamenala obchodná bilancia tovarov a služieb prebytok vo výške 3,59 miliardy AUD. Vládne výdavky vzrástli v 4. štvrťroku medzikvartálne o 0,9% a podľa očakávaní by mali pomôcť vylepšiť kvartálne HDP približne o 0,2%. Údaje o HDP za 4. štvrťrok by mali byť zverejnené zajtra a podľa posledných prieskumov konsenzus predpokladá medzikvartálny výsledok +0,7% (pokles z 1,0% v 3. štvrťroku), avšak nad očakávania dobrý export možno naznačuje, že by sme sa mohli dočkať aj príjemného prekvapenia.
A odinakiaľ: relatívne slabé BRC februárové tržby v porovnateľných obchodoch ponechala GBP v podstate bez povšimnutia. Hodnota tržieb klesla medziročne rovnako ako v januári o 0,3% a je známkou toho, že britskí spotrebitelia sa stále zdráhajú utrácať. BRC tiež uvádza, že za nárast tržieb u potravín pravdepodobne môže “predzásobenie” spojené s nízkymi teplotami v priebehu mesiaca.
EUR malo na začiatku včerajšej seansy pomalý rozjazd. Index PMI v eurozóne sklamal a hovorilo sa o pochybnostiach ohľadom dobrovoľného zapojenia do iniciatívy súkromného sektora (PSI) za účelom záchrany Grécka. Pod tlak sa dostali aj rizikové meny s vysokou hodnotou beta po tom, čo Čína znížila svoj cieľ rastu na osemročné minimum vo výške 7,5%. To vyvolalo obavy, že menou, ktorá si odnesie následky spomalenia, bude pravdepodobne AUD.
Vo svojom vyhlásení, ktoré sa nieslo v trochu agresívnejšom tóne ako prejavy guvernéra Fedu Bernankeho, predseda dallaského Fedu Richard Fisher (známy jastrab a tento rok nehlasujúci člen FOMC) poznamenal, že dodatočné kvantitatívne uvoľňovanie nebude potrebné, ak sa ekonomický výhľad nezhorší a neobjavia sa “vážne” hrozby alebo “výrazné” známky deflácie. Čerstvé makrodáta hodnotil optimisticky z hľadiska rastu aj potenciálu vzniku nových pracovných miest v roku 2012. Zároveň tiež uznal, že nárast cien ropy predstavuje výzvu pre plnenie mandátu Fedu v oblasti cenovej stability.
Makrodáta z USA potvrdili zlepšenie – ISM mimo spracovateľský sektor sa oproti očakávanej hodnote 56,0 bodov dostal z 56,8 na presvedčivých 57,3, aj keď isté obavy môže vyvolávať pokles čiastkového indexu zamestnanosti z 57,4 na 55,7. Podnikové objednávky dopadli lepšie, než sa očakávalo, a oproti konsenzu na úrovni -1,5% vykázali medzimesačný prepad iba o -1,0%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7671 | 14.82 % |