Dnešný americký Deň vďakyvzdania si napriek výrazným negatívnym pohybom cez noc a včerajšiemu návratu Japoncov po skončení sviatku v priebehu ázijskej seansy vybral svoju daň na objeme obchodovania.
Ku upadajúcej aktivite prispel aj kalendár udalostí, ktorý takmer zíva prázdnotou, ale všeobecne sme svedkami miernej korekcie agresívnych pohybov smerom dolu, ku ktorým došlo cez noc. Obrat začal neskôr v New Yorku, keď agentúra Reuters priniesla správu o článku vytlačenom v dnešnom nemeckom denníku Bild, podľa ktorého podpora Nemecka vydávaniu spoločných dlhopisov krajín eurozóny už nie je úplne vylúčená.
Jediné dáta zverejnené počas obchodnej seansy boli obchodné dáta z Nového Zélandu za október, ktoré priniesli tretí mesačný deficit v rade, hoci nižší než minulý mesiac. Nový Zéland po deficite revidovanom smerom nahor vo výške 789 miliónov NZD v predchádzajúcom mesiaci zaznamenal deficit vo výške 282 miliónov NZD. Hlavným faktorom, ktorému za zlepšenie vďačí, je nižší dovoz. NZD spočiatku na tieto údaje nijako nereagoval, ale pri neskoršom všeobecnejšom oživení rizika sa vyšplhal o niečo vyššie.
Cez noc sa ďalej objavili ďalšie známky toho, že európska dlhová kríza sa rozširuje z krajín na periférii EÚ smerom k jej stredu, pretože Nemecku sa pri aukcii nepodarilo predať plný počet desaťročných dlhopisov, ktoré včera v noci ponúkalo, akokoľvek ide podľa mnohých o “absolútne najbezpečnejšie “aktívum. To postačilo k tomu, aby beztak oslabené EUR spadlo na sedemtýždňové minimá a utvrdila sa nechuť k riziku. Celej situácii navyše vôbec neprospelo vyjadrenia agentúry Fitch, ktorá varovala, že Francúzsko si už ďalšie šoky nemôže dovoliť, aby tým nebol ohrozený jej rating AAA. Predbežné makrodáta z Nemecka a eurozóny boli zmiešané, pričom za zlepšenie vďačí hlavne sektoru služieb, zatiaľ čo výroba je stále oslabená.
Zápisnicu z posledného zasadnutia BoE možno hodnotiť ako menej holubičie, ako sa dalo predpokladať na základe nedávnej rétoriky Výboru pre menovú politiku (MPC) a jednomyseľného hlasovania 9-0 v prospech ponechania úrokových sadzieb aj programu odkúpenia aktív na aktuálnej úrovni. Avšak, ako už poznamenal Nick, prudkému posilneniu libry stoja v ceste mimo iného aj známky rozdelenia názorov na iné témy.
Nabitý kalendár makrodát z USA bol zmiešaný, ale prevládalo skôr sklamanie. Najskôr boli oznámené údaje o objednávkach tovaru dlhodobej spotreby, ktorých medzimesačný nárast o 0,7% (v kategórii bez prepravy) prekonal očakávania, ale kľúčové objednávky (v civilnom sektore, očistené o leteckú dopravu) poklesli pod očakávania (na -1,8% oproti -1,0%) a údaje za predchádzajúci mesiac boli revidované smerom nadol o výrazného 1,5 percentuálneho bodu. Príjmy obyvateľov stúpli v októbri viac, než sa očakávalo, a to o 0,4%, ale nárast výdavkov o 0,1% bol naopak pomalší než prognózy. Jadrový index cien PCE, ktorý posilnil medzimesačne o 0,1% a medziročne o 1,7%, naznačuje pokračujúce spomalenie inflácie. Týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti na úrovni 393 tis. (naposledy revidovaný na 391 tis.) ľahko prekonal prognózy a obrátil zhoršujúci sa trend, ktorý trval 5 týždňov. Index spotrebiteľskej dôvery agentúry Bloomberg zostal bezo zmeny na -50,1. Michiganský index dôvery bol revidovaný s konečnou platnosťou smerom nadol z 64,2 na 64,1 a index výrobnej aktivity Fedu v Kansas City oslabil z 8 na 4 body.
Viac informácií na www.saxobank.sk
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |