EUR počas ázijskej seansy ďalej oslabovalo. Akciové trhy sa snažia nadviazať na pozitívnu uzávierku obchodovania na Wall Street a všeobecne prevláda averzia voči riziku.
EURUSD sa po otvorení ázijských trhov odrazil od newyorských miním, ale čoskoro sa obchodoval znovu na nižších úrovniach, prelomil minimá a aktivoval stop príkazy, ktoré mu stáli v ceste. Objavili sa názory, že hlavným katalyzátorom tohto oslabenia bola správa o tom, že predný čínsky realitný developer môže znížiť ceny svojich projektov v Šanghaji až o 20%. Táto správa je zjavne stará (z piatku), ale rozhodne mala dnes vplyv na index Hang Seng, ktorý sa v jednej chvíli prepadol o viac ako 2% a do červených čísel so sebou stiahol aj ďalšie ázijské burzy. Veľa sa tiež špekulovalo o znížení úverového ratingu Francúzska (aj keď si myslím, že sa skôr hľadala príčina tohto pohybu) a ako dôvod sa tiež uvádzala aktivácia binárnej opcie.
Či tak alebo tak, škody boli popáchané a táto seansa, ktorej inak chýbali iné vstupy, mala za následok najväčšie pohyby, ktoré sme počas obchodovania na ázijských trhoch tento týždeň zaznamenali. Jediným zverejneným údajom bol druhoradý austrálsky predstihový index Westpac, ktorý síce v septembri klesol o 0,3%, ale pre nasledujúce 3 až 9 mesiacov stále ukazuje na solídny rast tempom 3,3%, ktorý sa blíži dlhodobému trendu na úrovni 3,2% . Súbežný ukazovateľ, ktorý je v súčasnej situácii relevantnejší, sa však svojimi slabými 0,9% nachádza pomerne hlboko pod svojím dlhodobým trendom na úrovni 2,7%. Zdá sa, že tlaky na mzdové náklady ustupujú, pretože index mzdových nákladov ABS vzrástol v treťom štvrťroku medzi kvartálne o 0,7% a medziročne o 3,6%, čo je pomalšie tempo, než sa predpokladalo.
Bank of Japan v súlade so všeobecným očakávaním ponechala úrokové sadzby bezo zmeny a neoznámila ani žiadne nové kroky k uvoľneniu menovej politiky. Centrálna banka znížila svoju prognózu hospodárskeho vývoja, keď počíta s miernym rastom vzhľadom k tomu, že na miestnu ekonomiku budú mať vplyv vonkajšie faktory ako napríklad dlhová situácia v EÚ, povodne v Thajsku (veľká výrobná základňa japonských podnikov) a silný JPY. Banka bude situáciu ďalej monitorovať. Napodiv sa neobjavila žiadna zmienka týkajúca sa priamo úrovne USDJPY alebo prípadnej intervencie.
Potom, čo sa pozornosť opäť obrátila na výnosy dlhopisov krajín EÚ, dalo sa EUR včera v európskej / americkej seanse na ústup. Na pozadí špekulácií o hroziacom znížení úverového ratingu dostali ranu najprv výnosy rakúskych dlhopisov. Neskôr sa však ukázalo, že nadchádzajúca návšteva zástupcov agentúry Moodys bola plánovaná a nijako mimoriadna. Výnosy talianskych desaťročných dlhopisov kvôli dohadom ohľadom ďalšieho zníženia ratingu opäť prekročili hranicu 7% napriek ďalšiemu nákupu v rámci programu pre trhy cenných papierov (SMP). Ušetrené neboli ani výnosy dlhopisov hlavných krajín EÚ, kde spready francúzskych dlhopisov presiahli nemecké a dostali sa na nové krízové maximá a výnosy holandských dlhopisov tiež zamierili nahor. Prieskumy ZEW týkajúce sa Nemecka a eurozóny spôsobili, že sa euro dostalo ešte pod väčší tlak, pretože výhľadové čísla vykazujú ďalšie zhoršenie.
Guvernér BoE M. King vo svojom liste ministrovi financií G. Osbournovi uviedol, že inflácia v priebehu nadchádzajúcich šiestich mesiacov prudko klesne a do konca roka 2012 dosiahne 2% cieľovej úrovne, pretože britská ekonomika je pod tlakom zhoršujúceho sa globálneho výhľadu (októbrový index spotrebiteľských cien bol s 5,0% v medziročnom porovnaní nižší, než sa odhadovalo). Upozorňujeme, že dnes má BoE zverejniť štvrťročnú správu o inflácii, ktorá sa podľa očakávania pravdepodobne ponesie v podobne holubičom duchu.
V USA predbehli maloobchodné tržby očakávania a vzrástli o 0,5% (niektoré komentáre uvádzajú, že je to len vďaka tržbám za nový iPhone). Tiež index podnikateľskej nálady NY Fedu vykázal pozitívny obrat v porovnaní s katastrofickým údajom -8,48 v minulom mesiaci. Vzrástol na +0,61 a predbehol trhové odhady, ktoré predpovedali zlepšenie len na úroveň -2,0. Ceny výrobcov vykázali krátkodobú priaznivú tendenciu, pričom hlavné a jadrová čísla boli pod odhadovanou úrovňou (všimnite si však, že jadrový medziročný údaj stúpol na 2,8%).
Predstavitelia Fedu načrtli svoje rozdielne názory na stimulačné opatrenia / vývoj ekonomiky: R. Fisher sa nechal počuť, že Fed to so stimuláciou ekonomiky “prehnal”, zatiaľ čo Ch. Evans zopakoval svoje stanovisko, že je potreba ďalších stimulačných opatrení, aby sa znížila nezamestnanosť. Napriek priehrštiu povzbudzujúcich dát dosiahol Wall Street iba malé zisky. Najmä začiatok bol pomalší, pretože problémy eurozóny obchodnú aktivitu naďalej tlmia. DJIA si pripísal 0,14%, S & P 0,48% a Nasdaq 1,09%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |