Vzhľadom ku všetkým tým útrapám z beznádejnosti situácie v eurozóne bolo príjemné počuť vítanú správu z austrálskeho trhu práce – nie že by to ale malo nejako významný vplyv na menové trhy.
Austrálska ekonomika vytvorila počas októbra ďalších 10,1 tis. pracovných miest, čo ľahko predbehlo očakávania trhu, pričom všetky nové pracovné miesta spadajú do kategórie zamestnania na plný úväzok. Vytvorených bolo 20,0 tis. nových pracovných miest na plný úväzok, zatiaľ čo u čiastočných úväzkov došlo k poklesu o 9,9 tis. miest. Zároveň bol smerom nahor revidovaný celkový údaj za minulý mesiac (znovu všetko v kategórii plných úväzkov), čo ďalej dodáva týmto údajom pozitívny podtón. Miera nezamestnanosti a účasti na trhu práce zostáva konštantná na 5,2%, resp. 65,6%. AUD sa však po zverejnení týchto údajov podarilo posilniť iba o 30-40 bodov, potom začal svoje pozície konsolidovať.
Z októbrových údajov o obchodnej bilancii boli ďalej zjavné známky spomaľovania čínskej ekonomiky. Po včera zverejnených nižších maloobchodných tržbách a priemyselnej výrobe spomalil svoj rast aj čínsky export, a to medziročne z predchádzajúcich 17,1 % na +15,9 % (najpomalšie tempo za posledných 8 mesiacov), hoci dovoz si udržal vzostupný rast, keď medziročne zrýchlil z 20,9 % na +28,7 %. Prebytok obchodnej bilancie sa však zvýšil zo 14,51 miliardy USD na 17,03 miliardy USD, nesplnil však očakávania, ktorá počítali s prebytkom vo výške 25,75 miliardy USD.
Pokiaľ ide o ďalšie dáta, novozélandská ekonomika vykázala ďalšie známky depresie, keď index aktivity v spracovateľskom priemysle spadol z predchádzajúcich 50,5 na 46,5 (čo je 28 mesačné minimum) a dôvera spotrebiteľov klesla už tretí mesiac v rade, čo vo svojom nočnom vystúpení potvrdil guvernér RBNZ A. Bollard, keď vyhlásil, že ekonomike a finančnému systému hrozí nebezpečenstvo, pretože sa predpokladá nárast nákladov na financovanie bánk.
Po noci divokých výkyvov si jednotná mena v priebehu ázijskej seansy s úľavou užila chvíľku konsolidácie, v priebehu dopoludnia sa dokonca euro vrátilo k značke 1.3750. Avšak riziko poklesu stále pretrváva, čo by mohol zmeniť snáď len nejaký úplne úžasný vývoj mimo Európy.
Včera búrlivá situácia vyústila v mohutný výpredaj EUR potom, čo sa výnosy talianskych dlhopisov prelomením hranice 7% úplne vymkli kontrole. Vyvolali tak pochybnosti, či bude Taliansko schopné dodržať svoje dlhové záväzky. Okrem toho skupina LCH Clearnet agresívne zvýšila marže u talianskych dlhopisov, čo v kombinácii s kolapsom koaličných rokovaní v Grécku (ešte si na ne niekto spomenie?) Poslalo EUR oproti doláru o 300 bodov nižšie. ECB medzitým naďalej odmieta úlohu veriteľa poslednej inštancie (aspoň podľa nového prezidenta Maria Draghiho a odchádzajúceho ekonóma Jürgena Starka) a nemecký denník Handelsblatt uvádza, že Nemecko a Francúzsko skúmajú možnosti konceptu zmenšenej eurozóny.
Z ďalších udalostí bol dopad výpredaja rizikových aktív na GBP nižší napriek slabej obchodnej bilancii Veľkej Británie za september (deficit narástol z pôvodných 8,6 miliardy GBP na 9,8 miliardy GBP), hoci mena zostala relatívne oslabená. EURCHF oslabil, pretože SNB neoznámila žiadnu novú “cieľovú” úroveň pre silný CHF, napriek tomu, že paritu kúpnej sily vidí u tohto páru v rozmedzí 1,35-1,40.
Makrodát z USA bolo pomenej, veľkoobchodné zásoby poklesli v septembri medzimesačne o 0,1%, túto správu však úplne prevalcovala hrozba prichádzajúca z Európy. Wall Street zažil najhorší obchodný deň od polovice augusta s prepadom DJIA o 3,2%, S & P o 3,67% a Nasdaq o 3,88%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |