Ázijská seansa bola relatívne pokojná, aj keď nie príliš presvedčivý koniec obchodovania v USA riziko skôr utlmil. EURUSD sa pretlačil späť pod úroveň 1,44 po tom, čo Wall Street Journal zverejnil článok o tom, že regulátori z Fedu i jednotlivých štátov v snahe izolovať americký bankový systém od európskej dlhovej krízy stupňujú kontroly amerických pobočiek európskych bánk a vyžadujú väčšie záruky a viac informácií o zabezpečení likvidity na každodennej báze.
Okrem toho sa pozornosť zameriavala na údaje o obchodnej bilancii Japonska za júl, ktorá zase potvrdzuje, že krajina prekonáva následky marcového zemetrasenie a tsunami, aj keď sa začínajú objavovať známky určitého spomalenia obchodu. Vývoz tovaru vzrástol medzimesačne o 0,8%, pričom spomalenie sa dotklo ako vývozu do Číny, tak aj do USA, ale táto hodnota predstavuje zároveň 3,3% pokles od začiatku roka, čo je mierne zhoršenie oproti odhadu, ktoré možno pravdepodobne pripísať na vrub silnejšieho JPY. Dovoz vzrástol medziročne o 9,9%, čo je rýchlejšie než júnových 9,8%, ale pomalšie než odhadovaných 11,0% v medziročnom vyjadrení. Možno to vysvetliť stabilným dopytom po tovaroch a vyššími cenami pohonných hmôt po prírodnej katastrofe. Cez to všetko zaznamenalo Japonsko už druhýkrát prebytok vo výške 72,5 mld. JPY, a mierne tak prekonalo odhady.
„Pokiaľ ide o ďalšie makrodáta, Čína zverejnila zmiešané údaje o inflácii cien domov za júl – v Pekingu ceny domov vzrástli v júli o 1,9% v medziročnom vyjadrení (pomalšie ako júnový nárast o 2,2%), ale v Šanghaji, kde nárast predstavoval 2,5%, bol ich rast rýchlejší než v júni. V čistom výsledku je zrejmé, že nedávne snahy zbrzdiť bublinu v realitnom sektore pokračujú a na definitívne spomalenie si budeme musieť ešte počkať,“ uvádza analytik menových trhov Andrew Robinson zo Saxo Bank.
Hneď na začiatku včerajšej európskej seansy na seba upútal pozornosť CHF, keď švajčiarska centrálna banka oznámila zosilnenie opatrení proti posilňovaniu CHF. To, že nezaznela žiadna zmienka o peggingu ani priamych intervenciách, trhy zo začiatku sklamalo a CHF posilnil voči EUR na hladinu ľahko cez 1,12 (oproti predchádzajúcim 1,1550), ale ponúknuté zvýšenie likvidity prostredníctvom swapov zo 120 mld. na 200 mld. CHF pomohlo nájsť bezprostrednú oporu. Teraz sa voči EUR obchoduje v oblasti stredu okolo hodnoty 1,14. Švajčiarska vláda ohlásila vágny podporný balíček pre export a turistický ruch, ktoré dopad silného CHF pociťujú najviac.
Zo zápisnice zo zasadnutia Bank of England vyplýva, že britská centrálna banka jednohlasne odsúhlasila zachovanie existujúcich sadzieb (jastrabí M. Weale a S. Dale sa odklonili od svojho postoja), pričom A. Posen, zastávajúci výrazne holubičí názor, aj naďalej podporuje ďalšie opatrenia v oblasti kvantitatívneho uvoľňovania (QE) a niektorí ďalší členovia túto možnosť tiež zvažujú. GBPUSD však napriek hovorom o QE a neočakávanému nárastu nezamestnanosti zo 4,7% na 4,9% vyšplhal na svoje 2,5 mesačné maximum.
Komoditné meny našli určitú podporu u klesajúceho amerického dolára a stúpajúcich cien cenných kovov a ropy.
Wall Street sa pokúsil o odraz, ale ten vyšiel do stratena, keď v závere nočného obchodovania rizikové meny spadli z intradenných maxím, načo ázijské obchodovanie otváralo na úrovniach blížiacich sa k včerajším záverečným hladinám. Ch Plosser a R. Fisher z amerického Fedu potvrdili svoj odpor voči ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Ch Plosser sa vyjadril, že nedávny prísľub Fedu ponechať až do polovice roku 2013 sadzby na nízkej úrovni je “nevhodnou politikou v nevhodnom čase”, čo tiež pomohlo zdvihnúť USD z jeho miním. Údaje v rámci amerického indexu cien výrobcov za júl očividne ich postoj potvrdili, pretože jadrové ceny výrobcov išli medzimesačne nahor o 0,4%, čo prinieslo mierne príjemné prekvapenie. Tým však môžu byť narušené vyhliadky na ďalšie opatrenia v oblasti kvantitatívneho uvoľňovania. Dnes večer očakávaný index spotrebiteľských cien môže túto teóriu potvrdiť.
V európskej obchodnej seanse nás čakajú britské maloobchodné tržby a údaje o stavebnej výrobe eurozóny. V severoamerickej seanse nie je o zverejňované dáta núdza, takže tam sa pozornosť sústredí na kanadské predstihové ukazovatele a veľkoobchodné tržby a americký index spotrebiteľských cien, týždenné počty žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ekonomické očakávania a spotrebiteľský sentiment Bloomberg, predstihové ukazovatele, index výrobnej aktivity oblasti Filadelfie a predaje existujúcich domov. Na programe je aj prejav W. Dudleyho z newyorského Fedu.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7849 | 12.85 % |