Tichý priebeh ázijskej obchodnej seansy nás uviedol do nemého filmu, v ktorom všetci, ako sa zdá, žijeme už posledných približne deväť mesiacov. Podobne ako tomu býva v nemých groteskách Charlieho Chaplina, očakávame i dnes ďalšiu nič neriešiacu schôdzku a ďalšie nič nehovoriace závery/tlačovú správu/vyhlásenie, ktoré z nej vzíde. Samozrejme hovorím o chystanej schôdzke prezidenta Sarkozyho s kancelárkou Merkelovou, ktorí nad šálkou čaju a krabicou sušienok budú diskutovať o tom, aké asi v nasledujúcich mesiacoch budú mať šance na znovuzvolenie…
Robím si srandu… Alebo nie tak celkom?
Nech už je to ako chce, jedinou skutočne dôležitou správou z dnešnej noci bolo zverejnenie zápisnice z rokovania Reserve Bank of Australia, v ktorom predstavitelia banky dali jasný signál, že sa nachádzajú pravdepodobne na vrchole cyklu zvyšovania úrokových sadzieb. Vo zverejnenom zápise RBA odôvodnila svoju vyčkávaciu politiku, ktorá zrejme zostane v dohľadnej budúcnosti bez zmeny, chabými výhľadmi celosvetovej ekonomiky a ďalšími výnimočnými tlakmi (z ktorých žiadny v dohľadnej budúcnosti nepominie). Forwardové a spotové trhy teraz do ceny započítavajú zníženie základnej úrokovej sadzby, ku ktorému pravdepodobne dôjde skôr ako neskôr… Na AUDUSD sa tieto správy nijako výrazne neprejavili, došlo síce k miernemu výpredaju, ale nešlo o nič zásadné.
Keď som dnes ráno prišiel k svojmu stolu a uvidel na svojich šiestich obrazovkách všetky tie blikajúce upozornenie, pripadal som si trochu ako v piesni “Blinded by the light” (Oslepený svetlom) od Spinners Wheel. Bohužiaľ všetky tie svetlá, ktoré vidím, nie sú žiadne Zjavenie Pána, ale skôr opäť tá stará obohraná…
Pokiaľ ide o makrodáta, je potrebné vziať do úvahy dve dôležité chystané udalosti, z ktorých aspoň jedna má už pevne stanovený dátum (stretnutie v Jackson Hole 26.8.), zatiaľ čo druhá sa môže celkom dobre preťahovať (a už sa tak deje) – mám na mysli ratifikáciu dohody uzavretej 21. júla v Bruseli. Obe udalosti by mali mať vplyv na trhy, ale v tejto fáze je ťažké určiť, ktorá narobí viac škody. Zástancovia tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania volajú po tom, aby niečo na tento spôsob vzišlo zo severoamerickej koktejlovej párty, kým čokoľvek negatívneho z Európy pravdepodobne žiadny vplyv mať nebude, lebo toto trhy, ako sa zdá, ignorujú…
Dnes nás čakajú aukcie v krajinách na periférii Európy, ale teraz, keď ECB oficiálne oznámila svoje stanovisko, vieme, čo môžeme očakávať. Ďalej budú zverejnené údaje o inflácii z Veľkej Británie, stavebné povolenie z USA a predbežné odhady HDP eurozóny (čiže ako na tom je Nemecko).
Pokiaľ ide o menové páry, včera ma EURUSD i GBPUSD pekne nahnevali, takže sa trochu zdráham o nich niečo šíriť, aj napriek tomu, že svoj názor na ne nemením.
Včera večer som sa znovu pozeral na AUDUSD a myslím si, že môže ísť ešte o niečo vyššie, ale tí, ktorí včera dbali na moje slová, by teraz mali dosahovať zisk asi 75 bodov a mali by sa chystať uplatniť stop-lossy.
Nič viac nás dnes ďalšieho, priatelia, nečaká, myslím, že nezostáva než v pokoji čakať na vyššie uvedené správy/vyhlásenie.
Autor: Ken Veksler | Senior Manager, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7849 | 12.85 % |