Po vyšších úrovniach, na ktorých uzatvárala newyorská burza, prevzala opraty obchodovania Ázia a pozornosť trhov pritom zostáva pevne upriamená na Grécko a na ďalší vývoj v Európe. Počas ázijského obchodovania sme boli svedkami rýchleho posilňovania a prelomenia úrovne 1,4350, čo aktivovalo stoploss, ktoré sa v blízkosti tejto úrovne nachádzali, až sme sa dostali na maximum 1,4383 (zhodou okolností sa jedná o 50% korekciu poklesu z 1,4694 na 1,4073). Neskôr sa objavili zásadné správy týkajúce sa postoja ratingovej agentúry Fitch, ktorá údajne bude považovať výmenu gréckych dlhopisov alebo dobrovoľné refinancovanie dlhov za platobnú neschopnosť, čo naštartovalo pád eura pod úroveň 1,4350, ktorý sa zastavil až tesne nad 1,43 (a to si uvedomme, že v rovnakom zmysle sa už predtým vyjadrili ďalšie agentúry). Týmito pohybmi bolo vymedzené pásmo, v ktorom sa v rámci seansy obchodovalo.
Zápisnica z rokovania RBA vyznela pesimistickejšie, než sa očakávalo
Zápisnica z júnového rokovania Reserve Bank of Australia (RBA) sa niesla skôr v znamení holubičieho sentimentu, ktorý prekonal jastrabie komentáre guvernéra Stevensa, čo stiahlo AUD vo vzťahu k americkému doláru pod 1,06. RBA uviedla, že aj keď úrokové sadzby bude nutné v istom okamihu zvýšiť, vzhľadom na nedávno zverejnené ekonomické údaje nie je táto potreba nijak naliehavá. RBA tiež poznamenala, že sa celosvetová ekonomika spomalila, a že predovšetkým vzhľadom na situáciu v Grécku pretrváva riziko ďalšieho prepadu. Čo sa týka austrálskej ekonomiky, banka sa zhodla na tom, že predchádzajúce zvýšenie úrokových sadzieb a silný AUD zapríčinili spomalenie hospodárskeho rastu v niektorých dôležitých odvetviach mimo ťažbu surovín.
Na titulné stránky sa znovu dostala agentúra Fitch, keď vo svojom komentári uviedla, že ak do 2. augusta nebude zvýšený dlhový strop USA, začne uvažovať zníženie amerického úverového ratingu, aj keď zároveň dodala, že je veľmi pravdepodobné, že dlhový strop USA zvýšený bude. Eur sa po tejto správe kolísalo v rozpätí od 20 do 50 bodov.
Počas včerajšieho obchodovania zostávala pozornosť pevne uprená na EUR a všetci tiež sledovali, akým smerom sa bude ďalej vyvíjať grécka sága. Počiatočné sklamanie zo správ od ministrov financií EÚ čoskoro vystriedali priaznivejšie vyznievajúce slová od šéfa eurozóny J.-C. Junckera. Ten oznámil, že bola dohodnutá podrobná štruktúra Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), pričom celková dostupná suma bola takmer zdvojnásobená na 750 mld. Juncker zároveň vyjadril presvedčenie, že grécky parlament bude schopný úspešne prekonať chystané hlasovanie o dôvere obnovenej vláde. Potom, čo bude táto prekážka prekonaná, bude musieť Grécko presadiť, ešte pred ďalším zasadnutím Euroskupiny plánované na 3. júla, na ktorom bude prediskutované uvoľnenie ďalších prostriedkov z balíka finančnej pomoci, strednodobý úsporný plán.
Včera neboli na programe dňa žiadne údaje týkajúce sa vývoja americkej ekonomiky, ktoré by mohli ovplyvniť obchodovanie na Wall Street, takže trhy sa niesli v znamení pozitívnejšieho vývoja v Európe, a už tretí deň v rade posilňovali. Index DJIA uzatváral o 0,63% vyššie, S & P posilnil o 0,54% a Nasdaq o 0,5%.
Európska seansa dnes začne údajmi o švajčiarskej peňažnej zásobe, o stave britských verejných financií a tiež prejavom Paula Fishera z Bank of England. Nasledovať budú prieskumy ZEW týkajúce sa Nemecka a EÚ, ktoré budú ďalej nasledovať ekonomické prognózy inštitútu KOF týkajúce sa Švajčiarska a prieskumy CBI trends týkajúce sa britskej ekonomiky. V priebehu severoamerickej seansy nie je kalendár príliš nabitý a čaká nás iba kanadský index predstihových indikátorov, kanadské maloobchodné tržby a americké predaje existujúcich domov. Grécke hlasovanie o dôvere vláde je plánované na “neskorú štvrtkovej hodiny”, takže sledujte ďalší vývoj.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |