Správy o ďalšom zemetrasení v novozélandskom meste Christchurch zrazili pár NZDUSD zhruba o 60 bodov, zatiaľ čo EUR oslabilo a vrátilo sa do stredu pásma. Neskoršie správy o druhej vlne zemetrasení poslali NZD až na desaťdňové minimá. Ostatné meny zostali stabilné. Podľa Saxo Bank, vzhľadom na austrálsky sviatok na začiatku týždňa očakávali možno ázijské trhy pomerne pokojnú seansu. Pri otvorení sa pár EURUSD rýchlo predral až pod úroveň 1,43, aby tam otestoval stop-loss, však nedostatok momenta ho vytlačil späť k rezistencii na 1,4350.
Zverejňovaných údajov bolo v Ázii pomenej a v Európe a USA dnes úplne chýba. Dnešný sviatok v niektorých európskych krajinách si zrejme vyberá svoju daň na aktivite. Dianie snáď oživia prejavy J.-C. Tricheta z ECB a J. Lackera z Fedu (ale možno tiež nie) a prípadne neskorší prejav M. Wealeho z BoE, aj keď trhy budú nepochybne vyzerať “grécke správy”.
Ešte pred rozhodujúcim stretnutím výboru Ecofin 20. júna sa majú ministri financií EÚ zísť zajtra v snahe prediskutovať možné “riešenie” gréckej situácie, ktoré by nevyvolalo “úverovú udalosť”.
„K ďalším významným udalostiam tohto týždňa patrí utorkové vystúpenie B. Bernankeho, stredajší index spotrebiteľských cien a prvej z regionálnych prieskumov spracovateľského sektora, najprv zo štátu New York a potom vo štvrtok z oblasti Filadelfie. V utorok bude pre BoE zaujímavý britský index spotrebiteľských cien, vo štvrtok zasadá SNB.
Ďalšia neistota ohľadne záchranného balíka pre Grécko udržiavala počas piatkovej seansy v popredí averziu voči riziku. Ministri EÚ sa snažili zostaviť záchranný balík, ktorý by nevyžiadal tzv kreditnú udalosť, a ECB zopakovala svoj jednoznačný nesúhlas s akýmkoľvek zvyšovaním dlhu, ktoré by nebolo úplne dobrovoľné. Nepríliš priaznivé makrodáta prichádzajúce z celého sveta ešte umocnila nechuť k riziku a dolárový index vystúpal na svoju najvyššiu úroveň od začiatku mesiaca“, dodáva A. Robinson, analytik Saxo Bank. Pod vplyvom veľmi zlého výsledku priemyselnej výroby a produkcie spracovateľského sektora trpela aj GBP a tiež vo Švédsku sa odhady týkajúce sa priemyselnej výroby výrazne líšili od nepekné skutočnosti.
V USA neboli zverejnené žiadne dáta, ktorá by stáli za pozornosť. Ceny dovozu boli vyššie, než sa očakávalo, a Wall Street uzavrel už šiesty týždeň v rade v strate. Lepšie celkové údaje o zamestnanosti v Kanade krátkodobo povzbudili CAD, ktorý však kvôli obavám z globálneho spomalenia o tieto zisky zase rýchlo prišiel. Rast amerických dlhopisov sa pred víkendom zadrhla, čo umožnilo USDJPY zostať nad kľúčovou úrovňou 80,0.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |