Väčšinu seansy strávili ázijské trhy čakaním na čínske dáta o obchode za máj. Obchodníci si po včerajších udalostiach lízali rany a pred víkendom sme sa držali v relatívne úzkom pásme. Dáta zverejnené s hodinovým oneskorením ukázali, že zatiaľ čo vývoz stúpol v medziročnom vyjadrení oproti očakávaným 20,4% iba o 19,4%, dovoz sa medziročne zvýšil o stabilných 28,4%. V dôsledku toho bol prebytok obchodnej bilancie síce nižšia ako prognóza, ale s hodnotou 13,05 mld. USD prekonal údaj za apríl. Reakcia trhov bola veľmi chabá – vďaka vyššiemu dovozu posilnil AUD iba o 7 bodov!
„Dúfajme, že európska seansa bude dynamickejšia – dnes budú zverejnené indexy spotrebiteľských a veľkoobchodných cien v Nemecku a následne index spotrebiteľských cien a index cien výrobcov v Nórsku. Z Veľkej Británie očakávame priehrštie údajov o priemyselnej výrobe a spracovateľskom sektore, index vstupných a výstupných cien výrobcov a tiež stanovisko BoE k inflácii. Počas severoamerickej seansy bude uverejnená kanadská správa o zamestnanosti za máj, index dovozných cien USA a tiež vystúpi W. Dudley z Fedu,“ konštatuje A. Robinson, analytik Saxo Bank.
Trhy vo štvrtok od J.-C. Tricheta dostali, čo chceli. Reakcia vo forme pohybu na devízových trhoch sa však zjavne nedostavila. Na tlačovej konferencii J.-C. Trichet v súlade s očakávaniami použil slovné spojenie “maximálna ostražitosť”, pravdepodobne v rámci príprav na júlové zvýšenie sadzieb, avšak vzhľadom na to, že takýto postoj je už do značnej miery započítaný v cenách, musel príliš dlhý eurový trh čeliť výpredaju so stopovými príkazmi vedúcimi k takmer dvojcifernému poklesu. Následné komentáre potom vyzneli, že vyššia prognóza ECB v oblasti inflácie boli založené na vyšších cenách energií, ktoré sú považované za časovo obmedzené (čo je minimálne mätúce), pričom odhady EÚ týkajúce sa požiadaviek na financovanie gréckeho dlhu v období 2012-14 vzrástli na 170 mld. EUR, čo je oveľa viac ako 105-125 mld. EUR, o ktorých sa hovorí v rámci súčasného mimoriadneho balíka pomoci. Inak BoE ponechala sadzby bezo zmeny, čo sa čakalo. Reakcia na tento krok bola nevýrazná, pričom britský obchodný deficit bol trochu lepší, než sa očakávalo.
Americké makrodáta boli pre dolár relatívne pozitívne. Aprílový obchodný deficit sa z revidovaných 46,8 mld. USD znížil na 43,73 mld. USD, aj keď týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti bol znovu vysoký (427 tis. – V poslednej dobe už deviatykrát vyššia ako 400 tis.), čím prekonal očakávaných 419 tis. a ocitol sa tesne nad smerom nahor revidovaným údajom z minulého týždňa (426 tis.). Index spotrebiteľského komfortu agentúry Bloomberg sa tento týždeň z hodnoty -47,1 vyšplhal na -45,9, pričom aprílové veľkoobchodné zásoby sa v medzimesačnom vyjadrení ocitli na +0,8%, čo je mierne pod očakávaniami. „Posledná aukcia dlhopisov v tomto týždni prebehla uspokojivo; zaznamenali sme mierne zvýšený pomer dopytu k ponuke 2,63 a konečný výnos 4,238%. Wall Street v dôsledku zverejnenia obchodnej bilancie po siedmich dňoch zaregistrovala pohyb nahor s odrazom na úrovni 0,74%,“ dodáva A. Robinson.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |