Na prvom zo zasadnutí centrálnych bánk, ktoré nás tento týždeň čakajú, ponechala Reserve Bank of Australia sadzby podľa očakávania bez zmeny na 4,75%, avšak tón niektorých výrokov sprievodného vyhlásenia bol viac holubičí, než sa predpokladalo. V hrubých rysoch sa toto vyhlásenie od predchádzajúcich verzií nelíšilo, ale zaznela zmienka, že došlo k miernemu poklesu cien komodít, predstihové ukazovatele naznačujú horšie podmienky pre zamestnanosť a neistota ohľadne dlhu v eurozóne narastá. Zdá sa, že potenciálne zvyšovanie sadzieb sa zatiaľ odsúva, čo sa prejavilo príslušnou reakciou AUD.
„Už pred komentárom RBA sa zjavné známky oslabovania ekonomiky objavili v májovom AIG indexu výkonov v stavebníctve, ktorý síce oproti aprílu mierne posilnil, ani tak však vzhľadom na mohutný prepad u bytových domov a komerčných nehnuteľností nevystúpil z hlbín pod hladinou 50, kde sa drží už dvanásty mesiac v rade,“ uviedol analytik Saxo Bank Andrew Robinson.
Ako dodal analytik, vyzerá to, že bez kráľovskej svadby a veľkonočných sviatkov by britskí spotrebitelia ani nemali dôvod k míňaniu, pretože BRC tržby, v porovnateľných obchodoch, poklesli medziročne o 2,1% na rozdiel od aprílového nárastu o 5,2%. „Je zjavné, že obavy z ekonomického vývoja a nezamestnanosti spolu s vysokou infláciou a pomalým rastom miezd majú svoj vplyv. Výročná analýza MMF uvádza, že britská ekonomika je na rok 2011 na “správnej ceste” k 1,5% rastu a strednodobo na dosiahnutie 2,5% rastu, hoci tento vývoj nie je bezrizikový. Správa tiež dodáva, že pre prípad vývoja rastu podľa týchto predpovedí nastúpila Bank of England na správny kurz,“ konštatuje A. Robinson.
V Európe nás čaká miera nezamestnanosti v Nórsku, index spotrebiteľských cien vo Švajčiarsku, maloobchodné tržby v eurozóne a nemecké podnikové objednávky. V priebehu americkej seansy sú potom na programe IBD / Tipp index ekonomického optimizmu a JOLTs nové pracovné pozície.
Nervozita – to je najlepšia charakteristika nočného diania. „Opica“ z piatkových katastrofálnych čísiel o zamestnanosti mimo poľnohospodárstva len prispela k čoraz menšej chuti riskovať. Na istote nepridali ani nejednotné správy o situácii v Grécku a varovania nemeckého ministra financií, že poskytnutie druhého záchranného balíka zatiaľ vôbec nie je isté. Pesimistický komentár L. Bini Smaghiho z ECB a biedny výsledok dôvery investorov v eurozóne Sentix stiahli EUR až pod úroveň 1,46. Ďalšiemu tlaku potom euro vystavil šéf ministrov financií EÚ J.-C. Juncker svojim komentárom, že je táto mena voči svojim polovičkám “objektívne nadhodnotená”. Na druhej strane J.-C. Trichet hovoril o “riziku zvyšujúcej sa inflácie”, čo by naznačovalo, že výraz “obozretnosť” bude na štvrtkovej tlačovej konferencii ECB opäť v permanencii. „Jeden z najhorších výsledkov zaznamenala GBP po tom, čo MMF znížil výhľad Veľkej Británie na rast a vyslovil otázku, či pokračujúci slabý rast s pretrvávajúcou vysokou infláciou nebudú vyžadovať prehodnotenie celkového prístupu,“ hodnotí A. Robinson, analytik Saxo Bank.
Z USA cez noc nedorazili žiadne zásadné makrodáta, z Kanady sme sa dočkali všehochuti – na jednej strane úplne neodhadnutý prepad u stavebných povolení (-21,1% mm proti očakávaným -7,5%, avšak v obrovskom kontraste k +16,8% z minulého mesiaca), na strane druhej potom jeden z celosvetovo najlepších výsledkov Ivey indexu nákupných manažérov na úrovni 69,1 po predchádzajúcej hodnote 57,7. Poklesom na 2,5 mesačné minimum zaznamenala Wall Street štvrtú stratu v rade, keď „opica“ z piatkových údajov o zamestnanosti aj naďalej zrážala sentiment do hlbín.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |