V priebehu ázijskej seansy sa do stredu pozornosti opäť dostali údaje z Austrálie, pretože na programe dňa boli aprílové maloobchodné tržby a obchodná bilancia. Maloobchodné tržby výrazne prekonali očakávania a zaznamenali medzimesačný nárast o 1,1%, čím sa zdravo odrazili o aprílových revidovaných -0,3%. Za priaznivejšie výsledky čiastočne mohli sezónne faktory vrátane Veľkej noci a dňa ANZAC a spolu s posilňujúce domácim dopytom, ktorá prispela ku včera zverejneným údajom o HDP, to môže naznačovať, že austrálskym spotrebiteľom sa čiastočne vracia ich skoršia dôvera. Podľa Saxo Bank, AUD dokázal po včerajšom dramatickom výprasku získať späť stratenú pôdu pod nohami len z polovice a nedokázal prekonať psychologickú rezistenciu na úrovni 1,0650. Austrálska obchodná bilancia už tak impozantná nebola, pretože obchodný prebytok klesol z minulých 1,7 mld. AUD na súčasných 1,6 mld. AUD, takže nenaplnil očakávania trhu, ktorý predpokladal prebytok vo výške 2,0 mld. AUD.
V priebehu ázijskej seansy zaznelo viacero vyhlásení, avšak o nič prelomové nešlo. Predstaviteľka Fedu J. Yellenová zopakovala, že súčasná uvoľnená menová politika je vzhľadom na vysokú mieru nezamestnanosti a potlačenú infláciu primeraná situácii. S. Nakamura z BoJ vyhlásil, že očakáva, že v krátkodobom výhľade japonská ekonomika zaznamená v dôsledku marcového zemetrasenia ďalšie tlaky spôsobujúce spomalenie, ale že tiež existujú dôkazy, že sa zvyšuje spotreba s tým, ako jednotlivé firmy postupne obnovujú výrobu a dodávky.
V Európe dnes očakávame iba zverejnenie britského indexu nákupných manažérov v stavebníctve. Americká seansa nám prinesie údaje o týždennom počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti (trh bude čakať, či údaje o nezamestnanosti potvrdia včerajšie dáta agentúry ADP) spolu s podnikovými objednávkami a týždenným indexom spotrebiteľského sentimentu podľa agentúry Bloomberg.
„Riziko nebolo včera v kurze, pretože z USA sa aj naďalej hrnuli slabé makrodáta. Pridajme k tomu posledné zníženie ratingu gréckych dlhopisov a negatívny výhľad podľa agentúry Moody’s – EUR tak v krátkom čase stratilo všetky zisky za posledné dva dni. Skvele sa naopak darilo CHF, ku ktorému sa vďaka prekvapivo pozitívnym makrodátam uchýlili investori hľadajúci bezpečný prístav (celosvetovo bol švajčiarsky PMI jedným z mála posilňujúcich indexov, a to aj spolu s maloobchodnými tržbami). GBP táto averzia voči riziku uškodila a britský PMI sa prepadol na minimum z novembra 2009, pričom počet schválených hypoték hovorí o stále pomalom trhu s bývaním. AUD neprelomil po zverejnení HDP hladinu odporu na 1,0750 a po tom, čo sa sentiment otočil proti riziku, oslaboval,“ dodáva A. Robinson
Čo sa týka USA, prepad indexu ISM z 60,4 na 53,5 potvrdil neutešený trend v celom svete. Správa o zmene zamestnanosti podľa ADP bola obrovským sklamaním – miesto poslednej hodnoty 177 tis. a očakávaných 175 tis. bolo zaregistrovaných iba 38 tis. nových pracovných miest. Kvôli týmto zlým číslam a slabému sentimentu v Európe zaznamenal Wall Street najhorší jednodňový pokles za posledný rok. Index DJIA odpísal 2,22%, S & P 2,28% a Nasdaq 2,33%. Výnosy z amerických dlhopisov klesali – benchmarkov výnos z 10-ročného dlhopisu sa prvýkrát od júla 2010 prepadol pod 3,0% a uzavrel na 2,94%. S týmto poklesom ľahko oslabil aj USDJPY, aj keď len na predošlé minimum 80,70.
„Dnes je v mnohých európskych centier sviatok Nanebovstúpenia Pána, a tak očakávame, že môžu nastať určité problémy s likviditou alebo úrovňou aktivity,“ konštatuje Robinson.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |