Nad EUR sa aj naďalej vznáša mračno gréckej dlhovej krízy, ktoré bolo cez noc príčinou ďalšieho prepadu jednotnej meny, pričom tlak na ňu ešte zvyšuje štrajk v Grécku. Ďalšie sklamanie priniesli aj zvesti o tom, že stretnutie ministrov financií / Eurogroup, ktoré sa bude konať v dňoch 16. a 17. mája, zrejme k žiadnemu riešeniu nedospeje. Štvrťročná inflačná správa Bank of England sa niesla oveľa viac v jastrabom tóne, než sa očakávalo. Prognóza inflácie sa zvýšila, zatiaľ čo predpokladaný rast sa znížil. GBP sa v dôsledku toho darilo nadmieru dobre. Pevnejší dolár si vybral svoju daň na komoditách. Na pokles cien ropy mali vplyv vyššie zásoby v USA a CAD ich nasledoval, aj keď určité úľavy sa mu dostalo vďaka nad očakávania dobrej obchodnej bilancii.
„Pokiaľ ide o americké makrodáta, celkový obchodný deficit narástol oproti revidovaným -45,4 mld. USD z februára na -48,2 mld. USD, čo bolo viac, než sa predpokladalo. Ak ale vylúčime benzín, dostaneme najnižší deficit od vlaňajšieho decembra, čo môže byť určitou útechou pre tých, ktorí dúfajú v zlepšenie základného trendu,“ konštatuje Andrew Robinson, analytik Saxo Bank. Ako dodal,padajúce ceny komodít si vybrali svoju daň na Wall Street, kde vymazali zisky za posledné dva dni. Aukcie desaťročných dlhopisov priniesli zníženie výnosu z minulých 3,494% na 3,21% a pomer dopytu k ponuke (bid / cover) sa znížil zo 3,13 na 3,0.
V Ázii bola najväčšia pozornosť venovaná údajom o austrálskej zamestnanosti a po jej zverejnení skutočne došlo k určitej volatilite. Austrálska ekonomika prišla celkovo o 22,1 tis. pracovných miest, čo je najhorší údaj od augusta 2009. Strata neskutočných 49,1 tis. pracovných miest na plný úväzok bola pritom čiastočne kompenzovaná vznikom 26,9 tis. miest na úväzok čiastočný. Miera účasti klesla z 65,8% na 65,6% a vďaka tomu zostala miera nezamestnanosti stabilná na 4,9%, čo zodpovedá konsenzu. AUD kvôli tomu okamžite klesol takmer o sto bodov a následne, ako našiel určitú podporu, sa oproti USD ocitol tesne pod úrovňou 1,06. Zvyšok obchodovania na burze bol v znamení pomalého, ale stabilného uzatváranie krátkych pozícií. (Pozn.: Neskôr v priebehu seansy sa objavili špekulácie, že číselný údaj za Nový Južný Wales bol nepresný, čo pomohlo AUD hore).
„Počas dnešného dňa bude zverejnený index spotrebiteľských cien vo Švédsku a priemyselná výroba vo Veľkej Británii a eurozóne. Norges Bank príde s oznámením týkajúcim sa sadzieb (podľa prieskumov pravdepodobne dôjde k zvýšeniu o 25 bázických bodov na 2,25%). Severoamerická seansa prinesie index cien nových domov v Kanade, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, aprílový index výrobných cien a maloobchodné tržby v USA. Nasledovať bude týždenný index spotrebiteľskej spokojnosti Bloomberg a podnikové zásoby,“ uzavrel Andrew Robinson zo Saxo Bank.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7672 | 14.81 % |