EUR zasiahlo cez noc niekoľko vĺn negatívnych vstupov; kurz EURUSD sa prepadol o dramatických 2,6% a skončil na úrovniach, na ktorých sa nachádzal naposledy pred dvoma týždňami. „Najprv to boli mizerné podnikové objednávky v Nemecku, ktoré zaznamenali medzimesačný pokles o 4,0% a medziročne nárast o iba 9,7% (oproti očakávaným 15,4%). To naštartovalo výpredaj, ale veci sa dali naozaj do pohybu až po tlačovej konferencii ECB, na ktorej J.-C. Trichet v súvislosti s infláciou vynechal slovné spojenie “maximálna ostražitosť” a nahradil ho “pozorným sledovaním”. Tieto vyjadrenia poslali sadzby v rámci EÚ nahor, pretože zvýšenie základnej sadzby tak v júni nepripadá do úvahy. Komodity pokračovali v páde z príslovečného útesu, pričom ceny ropy spadli prvýkrát od polovice marca pod 100 USD / barel. Podobne klesali aj ceny zlata / striebra. Striebro len teraz 31% pod svojim vrcholom z 25. apríla! Pokiaľ ide o ďalšie správy, Bank of England ponechala sadzby na nezmenenej úrovni a nehýbala ani s čiastkou 200 mld GBP na nákup dlhopisov“, uvádza v komentári Andrew Robinson, analytik Saxo Bank.
Čo sa týka amerických makrodát, počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti vyskočil prekvapivo z minulých revidovaných 431 tis. a očakávaných 410 tis. na 474 tis., čo je najhorší týždenný výsledok od vlaňajšieho augusta. Aj keď úrady prišli s vysvetlením, že na tieto údaje majú vplyv niektoré špeciálne faktory, môže ísť o predzvesť nepekných májových čísiel z trhu práce a mohlo by to zmierniť očakávania týkajúce sa dnes zverejňovaných zmien v počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva. Po debakli komodít a nepresvedčivých makroúdajov bola Wall Street ďalší deň pod tlakom.
Po dlhej prestávke sa znovu otvorili japonské trhy. Spočiatku sme boli svedkami záujmu drobných investorov o výhodné obchody zahŕňajúce menové páry s JPY a komodity. Tomuto záujmu však chýbala energia, ktorá by mohla spochybniť nedávnu korekciu. Podľa Saxo Bank, čo sa týka makroúdajov, v Ázii bol kalendár takmer prázdny. Určitú pozornosť upútal chabý austrálsky index nákupných manažérov v stavebníctve. RBA sa vo svojom štvrťročnom vyhlásení ohľadom menovej politiky vyjadrila obzvlášť optimisticky k vývoju ekonomiky. Na najbližšie obdobie predpokladá rast na úrovni trendu alebo nad ním a postupný pokles nezamestnanosti. Svoju prognózu týkajúcu sa inflácie v roku 2011 zvýšila oproti predchádzajúcim 2,75% na 3%, teda na hornej hranici cieľového pásma (2-3%). Úrokové futures boli vypredané, ako náhle trhy v určitom okamihu začali tušiť ďalšie uťahovanie s cieľom udržať na uzde infláciu, čo pomohlo AUD udržať si určité vzostupnej momentum.
Európa začne nezamestnanosťou vo Švajčiarsku, rozpočtovú bilanciou vo Švédsku a priemyselnou výrobou v Nórsku. Nasledovať bude britský index cien výrobcov a priemyselná výroba v Nemecku. Severoamerická seansa prinesie okrem údajov o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva a počtu nezamestnaných v USA tiež informácie o počte pracovných miest v Kanade a preslovy predstaviteľov Fedu J. Yellenové, WC Dudleyho a J. Bullard.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7672 | 14.81 % |