Odraz USD netrval dlho a tento trhom obľúbený obchod sa posunul na nové úrovne. Dolár dosiahol nových miním roku 2011 voči svojmu indexu, ale na konci seansy sa mu podarilo posilniť, takže skončil v podstate na rovnakých úrovniach. Pozornosť sa sústredila na EUR, pričom motorom, ktorý vytlačil jednotnú menu voči doláru na nové maximá roku 2011, boli pred dnešným zasadnutím ECB očakávania ohľadom úrokových sadzieb. Mierne horšie indexy nákupných manažérov a maloobchodné tržby v eurozóne trh pri svojej jazde nahor zväčša ignoroval. Na komoditných trhoch pokračovala korekcia. Striebro skĺzlo o ďalších 5% a stiahlo so sebou aj zlato, čo znepríjemňuje život komoditným menám.
Podľa analytika Saxo Bank, Andrew Robinsona, doláru ešte priťažila séria horších makrodát: správa ADP o zmene zamestnanosti vykázala menší nárast počtu pracovných miest, než sa očakávalo (179 tis. oproti očakávaným 198 tis. a minulým revidovaným 207 tis., ale v súlade s nedávnym nárastom počtu týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti), a šok priniesol výsledok indexu aktivity mimo spracovateľský sektor ISM (52,8 oproti minulým 57,3) s výrazným zhoršením v kategóriách nových objednávok a zamestnanosti. Čerešničkou na torte potom boli holubičie komentáre šéfa bostonského Fedu E. Rosengren (postoj Fedu k menovej politike je v súčasnosti správny), ktoré dnes skoro ráno zopakoval aj jeho kolega D. Lockhart. Nepriaznivá dátumu mala už tretí deň po sebe negatívny dopad na Wall Street. DJIA stratil 0,66%, S & P 0,69% a Nasdaq 0,47%.
Začiatok obchodovania v Ázii dnes priniesol údaje o zlepšujúcom sa trhu práce na Novom Zélande, pretože nezamestnanosť za prvý štvrťrok klesla z revidovaných naposledy uvedených 6,7% na 6,6%, teda viac ako sa čakalo, vďaka čomu išiel NZD rýchlo nahor. Po zvyšok ázijskej seansy sa obchodovalo v rámci pásma potom, čo austrálske maloobchodné tržby oproti očakávaniam oslabili (-0,5% mm versus očakávaných +0,5%), kvôli čomu sa už beztak potácajúci sa AUD dostal pod ešte väčší tlak. Počet vydaných stavebných povolení bol lepší, než sa čakalo, ale pozornosť tomu venoval len málokto. Čo sa týka ďalších dát, čínsky index nákupných manažérov v službách podľa HSBC sa oproti poslednému mesiacu takmer nezmenil, zatiaľ čo hongkonský index nákupných manažérov sa z 54,9 bodov prepadol na 52,9 bodov, avšak stále ešte sa drží v oblasti expanzie. V Japonsku pokračuje dlhé obdobie sviatkov a trhy tu opäť otvoria až zajtra.
„Keď sa pozrieme do Európy, pozornosť sa zameriava na zasadnutia centrálnych bánk, predovšetkým na ECB skôr než na BoE, pričom ani od jednej z nich sa neočakáva žiadna zmena. Tlačová konferencia J.-C. Tricheta sa však bude musieť niesť v obvyklom jastrabom tóne, aby sa zachovalo momentum rastu. Ďalšie zverejnené údaje sa sústredia okolo švédskeho indexu výkonu v službách, britského indexu nákupných manažérov v službách a nemeckých podnikových objednávok. V americkej seanse nás čaká týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, Bloomberg spotrebiteľský sentiment a kanadský počet vydaných stavebných povolení a index nákupných manažérov Ivey. Venujte pozornosť prejavom predstaviteľov Fedu, Ch Evansa, B. Bernankeho a N. Kocherlakoty“, dodáva A. Robinson.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7672 | 14.81 % |