Americký dolár dostal cez noc trochu času na oddych, keď v indexe voči ostatným menám prešľapoval tesne nad svojím nedávnym trojročným minimom. Jednoznačne sa prejavoval nedostatok chuti na riziko, čo viedlo k čiastočnému vyberaniu ziskov v komoditách, a to sa zase prejavilo na komoditných menách. Podľa Saxo Bank, na čele tohto vývoja stálo striebro, ktoré so sebou stiahlo zlato a pod úrovne supportu dostalo aj komoditné meny. GBP oslabovala v dôsledku sklamania, ktoré priniesli dáta z Veľkej Británie – britský index nákupných manažérov sa v apríli prepadol na svoje 7-ročné minimum na úrovni 54,6 bodov, pričom nejednoznačne vyznievajúce vykázané tržby podľa CBI (hlavný údaj posilnil, avšak index dôvery sa prepadol do záporných čísiel) sa na britskej mene nijako výrazne neprejavili. EUR sa vzoprel trendu a po správach, že sa dosiahla dohoda o poskytnutí záchranného balíčka Portugalsku, a po zvesti o jastrabom ladení správy pripravenej pred štvrtkovým zasadnutím ECB think-tankom ECB (úrokové sadzby vo výške 2% do konca roka) zamierilo voči USD späť k úrovni 1,49. Pokles v cenách ropy zastavil zisky, ktoré si CAD pripísal v čase po voľbách.
Počas americkej seansy boli na programe dňa len marcové podnikové objednávky. Objednávky prekonali pôvodné odhady medzimesačnom ziskom vo výške 3,0% a revíziou údajov za február smerom nahor. To však nestačilo na prekonanie negatívneho postoja k riziku, ktorý na Wall Street doľahol v priebehu obchodovania, takže DJIA uzatváral bezo zmeny, avšak S & P spadol o 0,34% a Nasdaq o 0,78%.
Obchodná seansa v Ázii bola chudobná na udalostí, prehľad dát zíva takmer prázdnotou a pokračujúce japonské sviatky udržujú aktivitu utlmenú a obchodovanie v rámci pásma. „Zlato o niečo málo pokleslo potom, čo Wall Street Journal priniesol správu, že Soros Fund Management sa počas niekoľkých posledných mesiacov zbavil väčšiny svojich zásob zlata a striebra. Tento pokles však nebol nijako výrazný“, konštatuje Andrew Robinson, analytik Saxo Bank. Čo sa týka zverejňovaných údajov, potom počet vydaných novozélandských stavebných povolení po marcovom prepade súvisiacim so zemetrasením ostro zamieril hore, zatiaľ čo austrálsky index nákupných manažérov – služby prvýkrát od októbra minulého roka prekročil 50-bodovú hranicu a vyšvihol sa na 51,5 bodov.
V Európe sa vzhľadom na prílev očakávaných dát rozprúdila aktivita. Na programe je index nákupných manažérov – služby z Nemecka a EU, ceny nehnuteľností a index nákupných manažérov – stavebníctvo Veľkej Británie a miera nezamestnanosti a maloobchodné tržby v Nórsku. Nasledujú britské spotrebiteľské úvery a peňažná zásoba a obchodnú seansu uzavrú maloobchodné tržby eurozóny. „V Severnej Amerike nás pred piatkovým počtom pracovných miest mimo poľnohospodárstva čaká index prepustených zamestnancov Challenger a zmena počtu pracovných miest podľa ADP a krátko nato index aktivity mimo spracovateľský sektor ISM“, dodáva A. Robinson.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |