Potom, čo európska a americká seansa stlačili tlačidlo zvyšovania chuti k riziku, sa počas ázijského obchodovania na burze dostal EURUSD ešte o stupienok vyššie na maximum na úrovni 1,4580. Menovému páru však chýbala presvedčivosť, ktorá by ho agresívne posunula ešte viac hore, takže sa po zvyšok seansy obchodoval v úzkom pásme.
„Pokiaľ ide o zverejňované dáta, austrálsky index výrobných cien (PPI) vzrástol v 1. štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim o 1,2%, čo je oproti hodnote 0,1% vykázanej vo 4. štvrťroku 2010 výrazný nárast, podľa ktorého možno usudzovať, že nás čakajú ďalšie inflačné tlaky,“ vysvetlil Andrew Robinson, analytik Saxo Bank. AUD zostával počas seansy dobre podložený ponukami a neobjavili sa žiadne signály, že by sa v Austrálii, pred dlhým päťdňovým víkendom, schyľovalo k uzatváraniu pozícií. Tiež podnikateľská dôvera NAB posilnila z predchádzajúcich +5 na +11.
V Európe sa pozornosť zameriava na švajčiarsku peňažnú zásobu a v Nemecku budú po cenách domov zverejnené výsledky prieskumov IFO. Do stredu pozornosti online burzy sa dostanú aj dáta týkajúce sa britských verejných financií a maloobchodných tržieb. V priebehu severoamerickej seansy môžeme očakávať maloobchodné tržby z Kanady; v USA to budú týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ekonomické očakávania a spotrebiteľský sentiment a seansu uzavrú ceny domov, predstihové indikátory a index výrobnej aktivity v oblasti Philadelphie.
„Čo sa týka severoamerickej a európskej seansy, menový pár EURUSD vyletel na nové maximá roku 2011, ale údajné bariéry na úrovni 1,4550 neprekonal; starosti s rozširovaním spreadu dlhopisov v rámci EÚ a diskusia o gréckej reštrukturalizácii išli zjavne stranou. Všimli sme si, že aukcie španielskych dlhopisov boli aj tak dobre prijaté, a že aj slabšie nemecké výrobné ceny boli zatlačené do pozadia,“ konštatuje Robinson. Ako dodal analytik, zlato sa prvýkrát dostalo na 1 500 USD a týmto oživením boli ťahané aj AUD a CAD. GBP sa darilo relatívne biedne, pretože zápisnica z rokovania BoE sa niesla skôr v holubičom tóne. „Švédska Riksbank potvrdila očakávané zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov, čím sa sadzby oficiálne dostali na 1,75%, hoci prognózy banky týkajúce sa budúceho zvyšovania sadzieb zostávajú nezmenené,“ doplnil Andrew Robinson zo Saxo Bank.
V USA bolo uverejnených len málo údajov. Nad očakávania vysoký počet predávaných existujúcich domov veľa utrpel hektickým výpredajom dolára. Wall Street mocne zareagovala na optimistické výsledky spoločností IBM a Intel. Index DJIA tak uzavrel s nárastom o 1,52%, S & P o 1,35% a Nasdaq o 2,1%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |