Ázijské obchodovanie odštartovalo v stredu údajmi o japonskej obchodnej bilancii za marec, prvej, na ktorej sa podpísali dôsledky zemetrasenia / cunami. A naozaj sa tak stalo, tvrdú ranu dostal vývoz. JPY počas seansy mierne oslabil, aj keď to možno čiastočne pripísať vysokému dopytu pri tokijskej fixácii.
Podľa Saxo Bank, japonský vývoz sa medziročne prepadol o 2,2%, pričom najviac stratil vývoz automobilov, zatiaľ čo dovoz vzrástol v rovnakom období o 11,9%. Výsledkom bol veľmi nízky obchodný prebytok vo výške 196,5 mld. JPY v porovnaní s očakávanými 645,4 mld. JPY a februárovým revidovanými 653,3 mld. JPY. JPY počas seansy mierne oslabil, aj keď to možno čiastočne pripísať vysokému dopytu pri tokijskej fixáciu. Pokiaľ ide o ďalšie makrodáta, austrálske indexy cien dovozov / vývozov dopadli nad očakávania očakávania, ale na trhy mali len malý dosah.
„Objavila sa tiež správa, že bezprostredne po víkendovom zvýšení pomeru rezerv v Ćíne vyhlásil jeden vysoký výskumný pracovník Čínskej akadémie sociálnych vied, že Čína by sa mala v boji s infláciou prestať spoliehať na zvyšovanie požadovaného pomeru rezerv a zamerať sa skôr na úrokové sadzby. Všimnite si, že tento názor je v rozpore so súčasným zmýšľaním centrálnej banky, aj keď komentáre z nedávnej doby naznačujú, že zhodnotenie jüanu môže byť v boji proti inflácii použité ako nástroj menovej politiky“, dodáva analytik Andrew Robinson, Saxo Bank
Európske obchodovanie prinesie nemecký index cien výrobcov, oznámenie o výške úrokových sadzieb zo strany švédskej centrálnej banky Riksbank (očakáva sa, že sadzby zvýši o 25 bázických bodov na 1,75%) a zápisnicu z rokovania Výboru pre menovú politiku BoE. Počas amerického obchodovania bude dnes v centre pozornosti predaj existujúcich domov.
Po pondelňajších minimách nasledovala pri EUR ďalšia konsolidácia (a táto konsolidácia pokračovala iv dnešnej ázijskej seanse) na základe silného indexu nákupných manažérov v spracovateľskom sektore v Nemecku i eurozóne, a tiež na základe spoločnej tendencie trhu nakupovať pri poklese. Slabší výkon v sektore služieb bol zjavne prehliadaný, a EUR tak mohlo získať späť polovicu pondelňajších strát. CAD bol tiež aktívny, lebo posledné výsledky indexu spotrebiteľských cien, celkového aj jadrového, dopadli výrazne nad očakávania (+3,3% rr, +0,7% mm oproti očakávaným 2,8% rr a 0,7% mm). To vyhnalo očakávania ohľadom sadzieb BOC vyššie asi o 10 bázických bodov, spread oproti americkým sadzbám sa tiež zvyšuje.
„Pokiaľ ide o zverejnené americké dáta, stavebné povolenie a začatá výstavba vykázali oproti minulému mesiacu výrazné posilnenie a v kombinácii s niektorými nad očakávania dobrými hospodárskymi výsledkami spoločností to bola pre Wall Street pozitívna seansa: DJIA uzavrel s nárastom 0,53%, S & P +0,57 % a Nasdaq +0,35%. Slabé zverejnené hospodárske výsledky spoločnosti Goldman Sachs rast mierne utlmil. Dolárový index prišiel o časť svojich včerajších ziskov a na trhu sa objavili špekulácie o možnom výsledku zasadnutia FOMC, ktoré prebehne budúci týždeň, a očakávania ohľadom úrokových sadzieb sa opäť znížila,“ dodáva Robinson.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |