Ázijskú seansu začali správy o požiari v jadrovej elektrárni Fukušima a úvahy o tom, že stupeň nebezpečenstva bude možno zvýšený na najvyšší na medzinárodnej stupnici. Podľa Saxo Bank to zatlačilo riziko do defenzívy a umožnilo americkému doláru nadviazať na mierne zisky zo včerajška. Hlavným víťazom sa stal JPY vďaka otočeniu carry obchodov a CHF, ktorý zasa ťaží zo svojho štatútu bezpečného prístavu. AUDJPY odpísal počas seansy viac ako 2% a EURJPY 1,5%.
Na začiatku seansy boli zverejnené tržby BRC Like-for-Like, ktoré v marci zaznamenali medziročný pokles o 3,5% – najprudší od apríla 2005. Na výdavky domácností tlačí rastúca inflácia a kvôli neistote na pracovnom trhu sa spotrebitelia správajú opatrnejšie. Hodnota cien domov vo Veľkej Británii prekonala nepatrne očakávania a ukazuje mierne zlepšenie oproti októbrovému minimu. Avšak hodnota -23% je dôkazom toho, že trh s bývaním vo VB stále čelí problémom. GBP oslabovala v súlade s celkovou averziou voči riziku.
„Večerná seansa bola pre väčšinu hlavných mien relatívne pokojná – po výpredaji z minulého týždňa dokázal USD mierne posilniť, k čomu čiastočne prispela oneskorená reakcia na vývoj amerického rozpočtu a čiastočne špekulácie o možnosti prímeria v Líbyi sprostredkovaného Africkou úniou. Práve na túto možnosť reagovali najviac ceny ropy, ktoré poklesli až o 4 USD za barel, a zlato, ktoré pokleslo o 10 USD. Zároveň oslabili i komoditné meny – AUDUSD sa vrátil pod úroveň 1,05. Oslaboval aj CAD, kde sa očakáva, že po dnešnom zasadnutí Bank of Canada zostanú sadzby bez zmeny“, uvádza Andrew Robinson, analytik Saxo Bank
Neobjavili sa žiadne americké dáta, ktoré by rozhýbali trhy a J. Yellenová a W. Dudley z Fedu prišli s tak holubičími rečami, ako sa dalo čakať. „Obaja sa vyjadrili, že na to, aby sa menil aktuálny postoj k menovej politike, je príliš skoro a bagatelizovali vplyv rastúcich cien komodít na infláciu s tým, že pôjde len o pominuteľný vplyv“, dodáva Robinson. Wall Street priniesol zmiešané údaje. Hoci po začatí obchodovania spoločnosť Alcoa oznámila zisky za prvý štvrťrok, ktoré prekonali očakávania a nechala sa počuť, že výhľad na zvyšok roka 2011 zostáva pozitívny, klesajúce ceny ropy si vybrali svoju daň v energetike. Tržby však zaostali za očakávaním, čo môže byť pre túto výsledkovú sezónu za prvý štvrťrok typický scenár.
„Keď sa pozrieme do Európy, čakajú nás údaje o indexe spotrebiteľských cien z Nemecka a zo Švédska spolu s britskými cenami domov DCLG, výsledky obchodnej bilancie a indexom spotrebiteľských cien (odhady predpokladajú nezmenenú medziročná úroveň +4,4%, akokoľvek silnejšie údaje indexu výrobných cien z minulého piatku môžu naznačovať tlak smerom nahor). Obchodnú seansu uzavrie nemecký index ekonomického sentimentu ZEW. V Severnej Amerike očakávame vystúpenie člena výkonnej rady ECB J. Starka a šéfa newyorského Fedu W. Dudleym, ďalej americký optimizmus malých podnikov, index ekonomického optimizmu IBD / Tipp, výsledky obchodnej bilancie a kanadskej ceny domov, obchodnú bilanciu a dovozné ceny a v neposlednom rade tiež vyššie zmieňované zasadnutí kanadskej centrálnej banky“, uzatvára A. Robinson zo Saxo Bank.
A.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7672 | 14.81 % |