Dolár i v piatok pokračoval vo svojom poklese, aj keď na poslednú chvíľu uzavretá dohoda týkajúca sa amerického rozpočtu, ktorá odvrátila zastavenie chodu štátnej administratívy, jeho pád spomalila. Podľa Andrew Robinsona zo Saxo Bank, ešte predtým EURUSD prekonal úroveň 1,44 v reakcii na vyhlásenia španielskeho ministra hospodárstva, podľa ktorého je možnosť, že by Španielsko požiadalo o poskytnutie záchranného balíčka, vylúčená, a ďalej tiež v reakcii na slová M. Bonella z ECB, podľa ktorého sa štvrtkové zvýšenie úrokových sadzieb Portugalska nijako výrazne nedotkne. Tiež sa hovorilo o tom, že vyššie ceny surovej ropy vedú niektoré ropné štáty k recyklácii časti ich dolárových príjmov na EUR. GBP posilnila v reakcii na výrazný nárast indexu výrobných cien, ktorý prekonal pôvodné očakávania (čo ale Bank of England nepočuje zrovna rada), avšak jej zisky skrátila prognóza isté britskej banky, ktorá znížila svoje očakávania nárastu úrokových sadzieb.
Počas severoamerickej seansa všetci sledovali rokovania americkej vlády o rozpočte a zverejňované dáta hrala len druhoradú rolu, takže o smerovaní trhu z veľkej časti rozhodovali relatívnej výnosy. „Iba pre poriadok – americké veľkoobchodné zásoby sa v súlade s očakávaniami zvýšili o 1,0%, a oproti predchádzajúcemu revidovanému výsledku tak žiadnu zmenu nezaznamenali. Wall Street uzavrela týždeň slabšími výsledkami, takže v celkovom týždennom úhrne uzatvárala prakticky bezo zmeny“, dodáva Robinson. Kanadské dáta týkajúce sa zamestnanosti boli zmiešané. Došlo k zníženiu miery nezamestnanosti, ktoré bolo asi spôsobené najmä poklesom miery účasti na trhu práce, pričom najdôslednejšie sledovaná zmena zamestnanosti zaznamenala pokles, ktorý však maskoval silný nárast počtu pracovných miest na plný úväzok. „Čo sa týka zverejňovaných údajov, Ázia má tento týždeň pomalý rozjazd a celá seansa sa točila okolo konsolidácie piatkových ziskov voči doláru. Správy, že sa americkej vláde len tak tak podarilo vyhnúť insolvencii, v podstate nijako viditeľne nezapôsobili. V priebehu víkendu sme boli svedkami eskalácie napätia na Blízkom východe, kde boli zabití demonštranti v Jemene, Sýrii i Egypte, avšak jediný citeľný dopad to malo na ropné trhy“, konštatuje analytik Saxo Bank.
Čína zverejnila cez víkend obchodné údaje za marec a pripísala si mierny prebytok obchodnej bilancie vo výške +0,14 mld. USD. Vzhľadom na konsenzom všeobecne očakávanému deficitu 3,35 mld. USD to bolo veľké prekvapenie. Hoci marcové čísla signalizujú výrazný zvrat oproti februárovému deficitu 7,3 mld. USD, ešte stále bolo prvý štvrťrok pre Čínu vo výsledku prvom deficitným štvrťrokom za posledných 7 rokov (-1,02 mld. USD). Prispelo to nejako ku globálnej nerovnováhe?
Ani európska seansa dátami nijako neoplýva, očakávajú sa indexy spotrebiteľských cien v Dánsku a Nórsku a priemyselná výroba Francúzska a Talianska. „Zo severnej Ameriky sa dnes žiadnych dát nedočkáme, zato nás čakajú vystúpenia pánov Dudley a Yellena z Fedu a Axela Webera z Európskej centrálnej banky“, uzatvára komentár A. Robinson, Saxo Bank.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7672 | 14.81 % |