Čína v noci oznámila zvýšenie úrokových sadzieb o ďalších 25 bázických bodov (od októbra už štvrtýkrát), aby odvrátila inflačné tlaky. Stalo sa tak na konci dvojdňového štátneho sviatku, čo vzbudzuje podozrenie, že dáta, ktoré budú uverejnené budúci týždeň, môžu znova prekonať očakávania (The China Securities Journal dnes uverejnil článok, podľa ktorého by inflácia v Číne mohla v najbližších mesiacoch prekročiť 6%).
Čínske akcie na to pri dnešnom otvorení trhu reagovali skokom do záporu, ale rýchlo sa zotavili a väčšinu seansy strávili v kladnom pásme. Podobne tomu bolo na menových trhoch v prípade AUD, ktorému sa spočiatku ako jedinému nedarilo, ale potom sa spolu s rizikovým apetítom takisto zdvihol a počas dňa sa obchodoval na vyšších úrovniach.
Podľa analytika Andrew Robinsona zo Saxo bank, zraky sa stále upierajú k zajtrajším zasadnutia ECB a takmer zaručené zvýšenie sadzieb podporuje EUR, a to aj vo svetle skôr negatívnych správ ohľadom situácie týkajúcej sa dlhu krajín na periférii EÚ (portugalské banky majú údajne problémy s likviditou).
Okrem správ z Číny boli počas ázijskej seansy zverejnené iba druhoradé údaje. Boli sme svedkami ďalšieho výpredaja JPY, pričom hlavnými faktormi toho stavu sú carry trade obchody vo svetle veľmi vysokej likvidity zabezpečovanej BoJ a zníženej zabezpečovaní zo strany exportérov v nadväznosti na pomalší výrobu po zemetrasení.
Hlavnou silou určujúci smer devízových trhov bola v noci v súvislosti s blížiacimi sa zasadnutiami ECB, Bank of England a BoJ aj naďalej očakávania týkajúce sa úrokových sadzieb. Podľa Robinsona, EUR napriek zlepšeniu indexu nákupných manažérov v oblasti služieb zápasilo, aby si oproti doláru udržalo svoje pozície, zatiaľ čo slabé maloobchodné tržby a pokračujúce oslabovanie súvisiace s portugalským dlhom po valnú väčšinu obchodnej seansy držalo EURUSD blízkosti úrovne 1,42. Špekulácie o jastrabovitej správe mozgového trustu ECB boli pre tento pár poslednú potrebnú vzpruhou, ktorá spôsobila, že pár uzavrel blízkosti denných maxím. Silné údaje indexu nákupných manažérov v oblasti služieb pozdvihli GBPUSD vyššie, takže dosiahol maximálnu úroveň za posledné takmer dva týždne, pričom len nepatrná menšina teraz naznačuje, že by BoE tento týždeň na svojom zasadnutí mohla podniknúť kroky na sprísnenie menovej politiky (všeobecné očakávanie je však takéto , že k zmene nedôjde). Dopyt po CAD zostala zachovaná, pretože sa cena ropy udržala pevne nad 108 USD za barel.
Zverejnená zápisnica zo zasadnutia FOMC 15. marca ukázala, že niektorí členovia považujú tento rok za potrebné sprísniť menovú politiku, alebo aspoň pozorne sledovať inflačné očakávania, zatiaľ čo špekulácie o tom, že by Fed mohol obmedziť likviditu prostredníctvom reverzných repo operácií, už druhý deň po sebe priniesla doláru mierne zisky. Vietor z plachiet však dolára trochu zobral index aktivity mimo spracovateľský sektor, keď nesplnil očakávania a z poslednej úrovne 59,7 bodov spadol na 57,3 bodov.
„Keď sa pozrieme do Európy, čakajú nás britské ceny domov – Halifax a priemyselná výroba, švajčiarsky index spotrebiteľských cien, konečné HDP eurozóny za štvrtý štvrťrok a nemecké podnikové objednávky. Pokojné vody severoamerickej obchodnej seansy okrem kanadského indexu nákupných manažérov Ivey nerozčeria žiadne ďalšie plánované udalosti“, dodáva A. Robinson, analytik menových trhov Saxo Bank.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |