Vzhľadom na (takmer zaručené) zvýšenie úrokových sadzieb zo strany ECB, ku ktorému by malo dôjsť počas tohto týždňa, sa zdá rozumné očakávať ochotu nakupovať EURUSD pri poklese, aj keď sa zároveň povráva, že niektoré technické indikátory naznačujú, že trh je prekúpený ( a najnovšie dáta ukazujú, že trh je silne angažovaný v dlhých pozíciách v EUR), a obrátenie trendu smerom hore preto možno pôjde ťažko.
Počas pondelňajšej ázijskej seansy bola väčšina zverejňovaných údajov väčšinou iba druhoradej dôležitosti a na aktivitu na menových trhoch mala len malý vplyv. V priebehu seansy sme ale zažili rýchle povyskočenie EUR, keď boli aktivované stop-loss ležiace nad úrovňou 1,4250 (rovnaký scenár ako pri AUD pri prekročení úrovne 1,04), avšak posilňovanie začalo rýchlo strácať na dychu a onedlho sme sa dostali späť na úrovne, na ktorých zatvárala newyorská burza.
Pred nami je nabitý týždeň, v ktorom očakávame niekoľko zasadnutí centrálnych bánk (najdôležitejším bude zasadnutie ECB plánované na štvrtok). Európa do nového týždňa vstupuje zverejnením niekoľkých málo dát, medzi ktoré bude patriť index nákupných manažérov PMI v stavebníctve, dôvera investorov Sentix v eurozóne a index cien výrobcov v eurozóne. Žiadne dáta z USA nás dnes nečakajú, očakáva sa ale vystúpenie ďalších predstaviteľov Fedu (D. Lockharta a Ch Evansa), pričom zajtrajší deň uzavrú kanadskej údaje, medzi ktoré bude patriť podnikateľský výhľad a prieskum medzi vedúcimi úverovými pracovníkmi BOC.
Ak sa ešte obzrieme za posledným týždňom, tak pred piatkovým zverejnením zásadných amerických dát viedlo uverejnenie európskych indexov nákupných manažérov k zmiešanej reakcii, pretože výsledky boli rozhodne menej presvedčivé než podobné dáta z ázijských krajín. Nemecké dáta boli síce v súlade s očakávaniami, avšak väčšina ďalších krajín očakávania skôr nenaplnila.
Snáď najhoršie sa predviedla Veľká Británia, index nákupných manažérov sa v spracovateľskom sektore z minulých smerom nadol revidovaných 60,9 prepadol na hodnotu 57,1 (najhoršie od minulého októbra) a toto vyvinulo tlak na GBP, ktorá sa oproti doláru prepadla pod úroveň 1, 6.
Následná aktivita sa postarala o volatilné obchodovanie amerického dolára, všetka pozornosť sa zo začiatku zamerala na správu o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA. Tento najsledovanejší údaj vykázal zlepšenie z minulých 194 tis. na 216 tis., oproti očakávaným 190 tis. a impulzívnou reakciou bolo začať obchodovať dolár vyššie. Miera nezamestnanosti klesla na 8,8%, čo je najnižšie od marca 2009, as nezmenenou mierou účasti na trhu práce dodala rastu dolára ďalšiu podporu. Trochu lesku tejto pozitívnej správe ubrala priemerná hodinová mzda, ktorá vykázala medziročný prírastok 1,7% (v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom bezo zmeny), a ktorá je vo svetle nedávnych výkyvov v cenách potravín a komodít vzhľadom ku kúpnej sile amerických spotrebiteľov neuspokojivá. Iné dáta ukazujú, že index aktivity v spracovateľskom sektore ISM bol viac menej v súlade s očakávaniami (61,2 oproti očakávaným 61,1), zatiaľ čo cenový index ISM prognózu hodnotou 85,0 predčil (minulý údaj bol 82,0).
Ku koncu obchodovania sme ale mohli počuť extrémne holubičie vyjadrenie podpredsedu Fedu W. Dudleyho, ktoré bolo v príkrom kontraste so sériou jastrabovitých komentárov jeho kolegov z FOMC, čo naštartovalo obrat trendu, ktorý vydržal až do konca obchodovania. EURUSD sa odrazil od trendovej línie a 21-dňového pohyblivého priemeru a dolárový index sa prepadol späť do záporných čísel a znova pod hodnotu 76. Ďalšie meny sa pridali a dolároví býci zistili, že ich do tej doby ziskové pozície skončili vo stop-loss.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |