Aj napriek tomu, že je koniec mesiaca a koniec japonského finančného roka, bola aktivita na ázijských trhoch pomerne utlmená. Pri tokijskej fixácii sme spočiatku zaznamenali dopyt po USDJPY, ale momentum čoskoro vyprchalo a rýchlo sme sa vrátili zase pod 83,0.
Pokiaľ ide o uverejnené dáta, zrejme sa dostavili prvé dôsledky zemetrasenia / cunami na ekonomiku, keď japonský index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore spadol tento rok prvýkrát pod 50 bodov, z predchádzajúcich 52,9 až na 46,4. Austrálske maloobchodné tržby za február prekonali očakávania medzimesačným rastom o 0,5% a zadlženosť súkromného sektora bola vyššia (čo naznačuje, že austrálsky spotrebiteľ je možno o niečo sebavedomejší, pokiaľ ide o výdavky), počty schválených stavebných povolení však spôsobili šok – prepadli sa o 7,4% mm a 21,8% rr. Trh bol však ochotný nad stavebnými povoleniami prižmúriť oči a AUDUSD vyšplhal na nové 29-ročné maximum, zastavil sa znovu tesne pod 1,0350 a potom tento výpad odznel.
Pokiaľ ide o ďalšie údaje, výhľad aktivity a podnikateľská dôvera na Novom Zélande priniesli hodnotami 14,7 resp. -8,7 sklamanie. NZD celý deň oslaboval, ale väčšinu strát zaznamenal ešte pred oznámením týchto údajov. Dôvera spotrebiteľov vo Veľkej Británii sa aj naďalej zmieta na nízkych úrovniach, zatiaľ čo ceny domov Hometrack vykázali najrýchlejší medziročný prepad od októbra 2009, keď klesli o 3,2%.
Dominantnou silou, ktorá cez noc hýbala devízovými trhmi, boli aj naďalej výhľady úrokových sadzieb. EUR sa spolu s USD podarilo dosiahnuť menších ziskov, zatiaľ čo JPY a CHF zostali pod papučou. L. Bini Smaghi z ECB naskočil do jastrabieho vlaku, keď sa vyjadril v tom zmysle, že sadzby sa budú najprv zvyšovať postupne a že súčasná politika už nezodpovedá situáciu. GBP sa spočiatku dostalo podpory vďaka prieskumu vykazovaných tržieb CBI, ktorý skončil oproti očakávaným -2 a predchádzajúcim +6 na hodnote +15, ale posilňujúce dolár a nákupy EURGBP jej zisky obmedzovali.
Čo sa týka údajov z USA, index prepustených zamestnancov Challenger vykázal za prvý štvrťrok najnižší celkový počet prepustených zamestnancov za 15 rokov, zatiaľ čo zmena počtu pracovných miest v súkromnom sektore podľa správy spoločnosti ADP priniesla mierne sklamanie, keď oproti očakávaným 208 tis. uviedla nárast iba o 201 tis. pracovných miest a údaje za predchádzajúci mesiac revidovala o 9 tis. smerom nadol. Aukcia sedemročných pokladničných poukážok v hodnote 29 mld. USD prebehla dobre – pomer dopytu k ponuke dosiahol 2,79 oproti minulým 2,86 a bol dosiahnutý vyššieho výnosu 2,895% oproti 2,854% minule. Wall Street uzavrel obchodovanie o niečo vyššie, keď sa na poslednú chvíľu rozpútala honba za kúpi aktuálnych ziskových titulov – DJIA vzrástol o 0,58%, S & P pridal 0,67% a Nasdaq +0,72%.
Keď sa pozrieme do Európy, čakajú nás nemecké maloobchodné tržby a nezamestnanosť, britské ceny domov v celej krajine a nórske maloobchodné tržby. S blížiacim sa koncom mesiaca očakávajte fixáciu. Počas severoamerickej obchodnej seansy budú zverejnené údaje o kanadskom HDP za január, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA (s celoročnými revíziami, takže tieto údaje môžu mať väčší vplyv ako normálne), chicagský index nákupných manažérov, podnikové objednávky a index NAPM – Milwaukee .
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |