Rizikový sentiment bol počas nočných hodín relatívne stabilný, väčšina ázijských akciových indexov sa obchodovala v čiernych číslach. Pretrvávajúca neistota ohľadne situácie v japonských jadrových elektrárňach a riziko zvýšenia radiácie však tlmili záujem o nákup japonských akcií.
Futures na americké akcie sa v čase písania tohto článku obchodujú o 0,3% vyššie. Kurz EURUSD sa pohyboval v pásme 1,4061-1,4095 a USDJPY v pásme 81,54-81,76. Pokiaľ ide o makrodáta, februárové údaje o pracovných miestach v Japonsku dopadli nad očakávania, ale vzhľadom na udalosti práve prebiehajúceho mesiaca dôjde k prepadu podnikateľskej činnosti, než ekonomickú aktivitu znovu podporí potrebu obnovy spustošenej krajiny.
AUD, stále sa nám nepáči. AUD v zásade zotrváva vo vzostupnom trende. Avšak tempo tohto trendu sa od vlaňajšieho októbra sploštilo. Nedávne dosiahnutie nových maxím od roku 1982 považujeme skôr za zdvihnutie k hornej hranici širokého a takmer plochého pásma, než za začiatok novej vlny posilňovania. Fundamentálne podmienky a ocenenia nie sú dosť silné na to, aby odtiaľto mohol AUD stúpať ešte vyššie. Globálne podmienky a rizikové faktory sa v prípade AUD za posledné mesiace v skutočnosti trochu zhoršili. Preto je tu riziko, že sa trend u AUD nakoniec obráti nadol. Úrovne nad 1,02 môžu obchodníci využiť na zníženie expozície a výstupy na 1,03 potom na vstup do strategických krátkych pozícií.
EURUSD. Dolár aj napriek množstvu rizikových udalostí po celom svete nenapĺňa svoj obvyklý štatút bezpečnej meny. Prečo? Pretože nedávne udalosti, ktoré sú svojou povahou negatívne pre rast, zvyšujú riziko, že Fed pristúpi k tretej vlne kvantitatívneho uvoľňovania (QE3). Celkové rozloženie pozícií navyše pri dolári nepodporuje ani možnosť jeho agresívneho odrazu nahor. Aby mohol dolár udržateľným spôsobom posilňovať, budú musieť existovať vyhliadky na aktívne sprísnenie menovej politiky zo strany Fedu, t.j. zvyšovanie sadzieb, skôr než len pasívne sprísňovanie v podobe ústupu od kvantitatívneho uvoľňovania. Pohyb smerom nahor je ďalej pevne ohraničený hladinou 1,4279, pričom len prípadné prelomenie pod úroveň 1,3916 bude indikátorom ďalšieho poklesu. Obchodníci sa pravdepodobne budú držať v hlavnom pásme obchodovania.
V stredu v pozornosti inak naďalej zostávajú trhy s dlhopismi periférnych krajín eurozóny. Výnosy portugalských dlhopisov opäť prekonali ďalší rekord. Neistá politická situácia pravdepodobne udrží dlhodobo výnosy dlhopisov na vysokej úrovni. Avšak vzhľadom na malú dôležitosť Portugalska pre celý systém eurozóny a s prihliadnutím na poistku vo forme záchranného fondu nepredpokladáme, že by problémy Portugalska mali na euro nejaké trvalé alebo závažné dôsledky.
USDJPY sa obchoduje úplne uprostred pásma okolo úrovne 81,6, pričom zhora je toto pásmo pevne ohraničené hladinou 82,50 a pre pohyb nadol cieľov na 79,70, čo potvrdzujú priaznivejšie dáta zverejnené dnes ráno. Japonská miera nezamestnanosti klesla vo februári na 4,6% (konsenzus predpokladal 4,9%, predchádzajúca hodnota 4,9%). Pomer voľných pracovných miest k počtu uchádzačov o zamestnanie vzrástol na 0,62 (konsenzus: 0,62, predchádzajúca hodnota: 0,61), čo je najvyššia hodnota od januára 2009. Maloobchodné tržby vzrástli vo februári medziročne o 0,1% (konsenzus: -0,5%, predchádzajúca hodnota: 0,1%). Aj keď februárové dáta ukazujú, že ekonomika bola na ceste k solídnemu oživeniu, marcové zemetrasenie a vlna cunami opäť oslabí krátkodobý výhľad hospodárskej aktivity.
Ciele pre GBP: GBPUSD - v jednomesačnom výhľade 1,65; trojmesačný výhľad 1,53 Čakáme na potvrdenie kontrakcie britského HDP v 4. štvrťrok (-0,60% medzikvartálne a +1,50% medziročne). Zaujímavé budú podrobnejšie informácie o príčinách tejto korekcie, ku ktorej došlo v 4. štvrťroku, a vo vzťahu k britskej libre zostávame naďalej v strehu, pretože údaje za 1. štvrťrok boli trochu sklamaním a zápisnica z posledného zasadnutia BoE ukazuje, že Výbor pre menovú politiku (MPC) nie je ani napriek tomu, že sa inflácia stále pohybuje nad cieľovými hodnotami, pripravený na zmenu politiky. Nepresvedčivé hospodárske dáta by tiež mohli spôsobiť, že si členovia MPC dvakrát rozmyslia, ako zdvihnú ruku pre sprísňovanie menovej politiky. GBP zostáva slabá a celkovo naďalej z fundamentálnych dôvodov zastávame pri GBP medvedí postoj a nebudeme sa snažiť chytať padajúci nôž.
USDCAD, sledujte vývoj cien ropy. Ak ceny surovej ropy klesnú, stiahnu so sebou aj CAD. Viceguvernér BOC J. Boivin sa nijako nevyjadril k výhľadu kanadskej menovej politiky, vyhlásil však, že posilnenie kanadského dolára zdôrazňuje potrebu zvýšiť produktivitu.
Autor: Kjeld Lynggaarda | Senior Trading Advisor v poradenskom tíme pre obchodovanie na menových trhoch | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |