V priebehu ázijského obchodovania sa meny v porovnaní s úrovňami, na ktorých uzatvárala newyorská burza, posunuli mierne nadol, avšak aktivita zostávala počas celej seansy pomerne utlmená. Ešte pred začatím obchodovania sa zástupca Fedu D. Lockhart pripojil k ďalším predstaviteľom Fedu s vyhlásením, že by malo byť umožnené, aby program na výkup dlhopisov dobehol do svojho plánovaného konca v júni tohto roku, pretože oživenie pravdepodobne nie je dostatočne silné na to, aby prežilo bez pomoci vo forme uvoľnenej monetárnej politiky. Pokiaľ ide o uverejnené dáta, všetko sa točilo okolo Japonska, ktoré zaznamenalo pokles miery nezamestnanosti na 2-ročné minimum vo výške 4,6% (oproti očakávaným 4,9%), avšak vo februári vykázalo aj medziročný pokles vo výdavkoch domácností o 0,2% . Neskôr boli zverejnené aj údaje o japonských maloobchodných tržbách, ktoré o niečo málo prekonali očakávania podobne ako ukazovateľ spotrebiteľskej dôvery malých podnikov. Tieto dáta však nestačili na to, aby menovým trhom poskytli výraznejší impulz, a tak sme boli svedkami obchodovania vo veľmi úzkych pásmach, aké tu už dlho nebolo.
Nočné obchodovanie prinieslo zmiešané výsledky, pričom EUR posilnilo v reakcii na jastrabovité komentáre J.-C. Tricheta z Európskej centrálnej banky a na druhom konci spektra GBP zase oslabila po víkendových komentároch A. Posena z Bank of England. Trichet vyhlásil, že miery inflácie sú “trvalo nad” cieľom ECB a možnosť zvýšenia úrokových sadzieb pri zasadnutí ECB plánovaného na budúci mesiac stiahla EURUSD pod úroveň 1,41. Na druhú stranu sa GBPUSD na pozadí zvestí o údajných tokoch GBPAUD (či už v podobe poistného plnenia za škody spôsobené záplavami alebo, čo je ešte viac pritiahnuté za vlasy, kvôli šuškande, že nejaká britská banka kúpi nejakú austrálsku banku) nepodarilo udržať na hladine 1 , 60, zatiaľ čo AUDUSD dokázal prelomiť hranicu 1,03. Tento pohyb však nebol udržateľný a vyberanie ziskov v AUD ďalšiu tvorbu ziskov obmedzilo.
Čo sa týka údajov z USA, predaje domov v rokovaní dopadli vo februári lepšie, než sa čakalo, keď oproti nulovému očakávaniu dosiahli 2,1% medzimesačný nárast. Osobná spotreba vzrástla oproti očakávaným 0,5% o 0,7% a revidovala 0,3% mesačný zisk. Nebola však núdza ani o sklamania, keď osobné príjmy nestúpli obdobnou rýchlosťou a pripísali si k dobru medzimesačne iba 0,3% a index výrobnej aktivity dallaského Fedu taktiež oslabil z naposledy uvádzaných 17,5 na 11,5. Na Wall Streetu sa obchodovali veľmi malé objemy a obchodovanie so všeobecne postupne uzatváralo na nižšej úrovni.
Keď sa vrátime do Európy, pozornosť sa presúva na nemeckú dôveru spotrebiteľov, švajčiarsku spotrebu a marcové údaje o CPI z rôznych nemeckých spolkových krajín. Veľká Británia zverejní konečné dátumy ohľadom HDP za štvrtý štvrťrok (oproti predchádzajúcim odhadom sa nečaká žiadna zmena) nasledovaná údajmi o spotrebiteľských úveroch, bežnom účte platobnej bilancie a peňažnej zásobe. V priebehu americkej obchodnej seansy nás čaká index cien domov CaseShiller / S & P a dôvera spotrebiteľov. Venujte pozornosť vystúpeniam predstaviteľov rôznych centrálnych bánk, medzi ktoré patrí napr. J. Bullard z Fedu, Y. Mersch z ECB a M. Weale z BoE.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |