Oh what a day, oh what a night … (To ale bol deň, to ale bola noc …) Klobúk dole pred každým, kto uhádne, z ktorej pesničky tento riadok pochádza.
Ale späť k trhom. Ako už naznačuje text piesne, pri všetkých menových pároch to bol strašný večer. Najväčšími víťazmi v tom celom chaose boli JPY a CHF a len cieľová fotografia prezradila, ktorý z nich bol o vlások lepší: cenu získava CHF. K masívnym pohybom došlo cez noc prevažne pri menových pároch s JPY: USDJPY dosiahol úrovňou 76,35 čerstvých miním od druhej svetovej vojny, EURJPY stratil takmer 800 bodov a USDCHF tiež vyzeral, ako keby ho prežula krava – dostal sa na úroveň 0,8845. To všetko spôsobila silná volatilita, ktorú rozhojdali obavy trhu z roztavenia reaktora v Japonsku.
Je zaujímavé, že EURUSD a GBPUSD sa v podstate dostali na vedľajšiu koľaj, pričom EURUSD sa dnes dopoludnia obchoduje s rovnakou dopytom, aký mal v posledných niekoľkých týždňoch, kým GPBUSD si len pohodlne tróni na úrovni, ktorá sa vytvorila ako významný support. Podľa vyjadrenia japonského ministra hospodárstva Kaoru Yosana z včerajšej noci sa japonské poisťovne v súčasnosti nezúčastňujú na žiadnych repatriáciách a zvesti o tom, že by Bank of Japan mohla uvažovať o zmene sadzieb, nie sú nič iného ako fámy. Naporúdzi je teda ale podstatná otázka: keď poisťovne ešte JPY nenakupujú, čo sa stane, až konečne začnú?
Ako si asi dokážete predstaviť, volatilita na devízových trhoch na pozadí nočnej aktivity doslova explodovala a v niektorých prípadoch (ktoré sa netýkajú JPY) stále ponúka dobrú hodnotu, len musíte takú príležitosť zavetriť.
Tí, ktorí majú nutkanie na tomto trhu obchodovať, by si mali radšej dať niečo na upokojenie a trochu sa natiahnuť, než sa vôbec do niečoho pustia. Napadá mi fráza “len nahnevaní psi a Angličania” …
Aký mám na tento trh názor? Rozhodne sa na ňom v túto chvíľu nájdu niektoré dobré príležitosti s adekvátnou odmenou, ale je k tomu potrebná rýchlosť, obratnosť a pevná disciplína. Ak ničím takým nemovládne, prečítajte si ešte raz moje odporúčania vyššie.
Cez deň by investori mohli nakupovať GBPUSD okolo úrovní 1,5980 / 6000, u EURUSD obchodovať v rámci pásma s príklonom k rastu a do pozícií teda vstupovať pri poklesoch k 1,3880. V prípade EURJPY by mohli držať akékoľvek zostávajúce krátke pozície zo včerajška, aj keď väčšina z nich bola pravdepodobne uzavretá už v noci.
Dnes nás čaká zasadnutie SNB (bez ohľadu na výsledok to bude ako z blata do kaluže), týždenné počty žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA a jadrový index spotrebiteľských cien aj v USA.
Autor: Ken Veksler | Senior Manager, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |