Volatilita na devízových trhoch si nezadá s dôsledkami toho, že aktuálne dianie v Japonsku zjavne zasiahlo do určitej miery aj obyčajných ľudí v hlavnom meste krajiny. Aký vplyv mala situácia v Japonsku na schôdzu FOMC a na nové stanovisko k menovej politike?
Vzhľadom na to, že úroveň radiácie v Tokiu niekoľkonásobne prekročila normálne hodnoty (a vzhľadom na to, že ľudí neupokojuje ani fakt, že aj niekoľkonásobky prakticky nulových hodnôt neznamenajú prakticky žiadne radiačné nebezpečenstvo), zachvátila panika v Japonsku nielen trhy, ale do určitej miery aj obyčajných ľudí na uliciach, pretože obchody v Tokiu sa vyprázdňujú a niektorí obyvatelia mesto opúšťajú. V snahe odvrátiť najväčšiu pohromu od roku 1987 zaraďuje Bank of Japan vyššiu rýchlosť, nalieva do bankového systému ďalších 8 biliónov jenov a dostala teraz od vlády oprávnenie k investíciám do verejne obchodovaných fondov (ETF) a realitných investičných fondov (REIT). Správy od reaktorov nie sú medzitým také sľubné, ako tvrdia jadroví vedci. V tejto chvíli môžeme len zložiť klobúk pred japonskými hrdinami, ktorí sa priamo na mieste katastrofy snažia udržať reaktory pod kontrolou. Na devízových trhoch trpia najviac procyklické meny ako AUD a CAD a situáciu začínajú konečne pociťovať aj meny rozvíjajúcich sa trhov.
Graf: EURJPY
Trh sa ukazuje vo svojich starých, prastarých farbách, pretože túžba po bezpečnom prístave sa v tomto prostredí a v tento okamih premieta do ešte väčšieho dopytu po JPY a CHF ako po USD. EURJPY preto rýchlo koriguje, pretože všetky vzrušenia z chystanej zmeny úrokových sadzieb zo strany ECB vyprchávajú a my sa namiesto toho sústredíme na možnosť, že očakávania centrálnej banky môže zmraziť skutočnosť, že tretia najväčšia ekonomika sveta dostala ranu pod pás.
Autor: John J. Hardy | stratég menových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |