Pondelok bol v ázijskom obchodovaní dňom konsolidácie, cez víkend došlo totiž len k málo udalostiam, ktoré by sa dostali do správ. Novozélandský premiér John Key znovu zopakoval svoje predošlé vyhlásenie, že zníženie sadzieb by bolo vítané, čo NZD ubralo niekoľko bodov.
Geopolitické témy i naďalej kalia náladu trhu – prichádzajú správy o eskalácii bojov v Líbyi, zatiaľ čo Saudská Arábia vyhlasuje, že nebude tolerovať verejné protesty. Pokiaľ ide o makrodáta, austrálsky index nákupných manažérov aj naďalej vykazuje zlepšenie, tentoraz index nákupných manažérov v stavebníctve vzrástol zo 40,2 na 44,6 (a to sa ešte stále nachádza v oblasti poklesu), zatiaľ čo februárový počet inzerovaných pracovných miest medzimesačne vzrástol o sezónne upravených 1,2% potom, čo bol v januári rast revidovaný smerom nahor na 3,0%. Upozorňujem, že februárová správa o nezamestnanosti bude zverejnená vo štvrtok.
Najnovšie dáta zverejnené IMM ukazujú, že krátke dolárové pozície sa v priebehu minulého týždňa zväčšili, z celkového predaja na špekulatívnych účtoch vo výške 11,8 mld. USD bolo 9,3 mld. USD čerstvých short. Celkové krátke pozície USD sa teraz nachádzajú na 54,6 mld. USD a sú na najvyššej úrovni od októbra 2007. V súlade so súčasnými trendmi boli pridané aj dlhé pozície v zlate. Európsky kalendár je dnes tiež pomerne prázdny, jedinými položkami na ňom sú nórska priemyselná výroba, dôvera investorov v eurozóne a ďalšie vystúpenie guvernéra ECB J.-C. Tricheta. V severoamerickom obchodovaní bude uverejnené len kanadské stavebné povolenie, čakajú nás ale aj vystúpenie predstaviteľov Fedu D. Lockharta a R. Fishera.
Čo sa týka piatkovej správy o zamestnanosti v USA, po silnej správe ADP, zlepšenie počtu týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti a ďalších prieskumov aktivít, ktoré naznačovali, že sa zložky zamestnanosti zlepšujú, očakávali devízové trhy pred jej zverejnením silné dáta a vyčkávali. Vo zverejnenej správe bolo nakoniec niečo pre každého: miera nezamestnanosti vo februári klesla na 8,9% (ide sa o prvý pokles pod 9% od apríla 2009), a to bez umelého zlepšenia v dôsledku poklesu miery účasti na pracovnom trhu. Vo februári vzniklo 192 tis. pracovných miest, čo je trochu menej ako očakávaných 196 tis., ale o 60 tis. viac než predchádzajúce údaje.
Reakcia na tieto dáta rozhodne nebola ohromujúca – EUR tesne predtým sotva prelomilo 1,40, ale rýchlo sa prepadlo späť a dosiahlo 1,4009. Agentúra Fitch znížila rating španielskych dlhopisov zo stabilného na negatívny, a tým pravdepodobne tento pokles urýchlila, však komentáre kancelárky Merkelovej neskôr v priebehu obchodovania o tom, že Portugalsko svoje problémy prekoná, vyvolali pred uzavretím krátky vzostup. Napätie na Blízkom východe, najmä v Líbyi, udržiavalo riziko pred víkendom pod tlakom a ceny ropy sa vyšplhali nad 104 USD / barel, zatiaľ čo o zlato bol aj naďalej záujem. Pokiaľ ide o ostatné makrodáta, kanadský PMI vykázal veľmi silnú hodnotu za február (69,3 oproti minulej hodnote 41,4), zatiaľ čo podnikové objednávky vzrástli v januári medzimesačne o 3,1%. Viac ako makrodátam venovala Wall Street pozornosť napätie na Blízkom východe a rastúcim cenám ropy a umazala väčšinu týždenných ziskov – DJIA uzavrel s poklesom o 0,72%, S & P -0,74% a Nasdaq -0,5%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |