Štvrtková ázijská seansa sa niesla v duchu stabilných obchodov, ktoré ostávali v úzkom pásme, pričom všetky zraky zostávali upreté na chystané zasadnutie ECB. Bolo to tak aj napriek slabým údajom o počte stavebných povolení v Austrálii a chabému čínskemu PMI indexu mimo spracovateľského sektora. Oba zverejnené makroekonomické údaje týkajúce sa ekonomík v ázijskom regióne vyzerali na prvý pohľad príšerne. Počet austrálskych stavebných povolení sa v januári prepadol o 15,9% medzimesačne a o 24,8% medziročne, aj keď na tieto výsledky určite mali svoj nepriaznivý vplyv záplavy. Pre čínsky index PMI v službách, ktorý sa vo februári dramaticky prepadol na 44,1 bodu z 56,4 bodu vykázaných v predchádzajúcom mesiaci, avšak žiadne takáto ospravedlnenie neexistuje. Či sa na tomto zhoršení podpísalo načasovanie osláv lunárneho nového roka, počas ktorých bola väčšina služieb mimo prevádzky, sa ukáže až budúci mesiac, avšak tieto výsledky by mohli tiež naznačovať, že čínsku ekonomiku čaká spomalenie.
Keď už sa zaoberáme Čínou – zástupca guvernéra čínskej centrálnej banky (PBoC) Yi Gang sa zmienil, že jüan by sa potenciálne mohol stať svetovou rezervnou menou, pretože spĺňa požiadavky globálnych investorov na bezpečnosť, výnosy, hĺbku a likviditu. Asi ani nemusíme spomínať, že dodal, že Čína by v takom prípade musela zlepšiť globálne postavenie jüanu zrýchlením tempa internacionalizácie svojich kapitálových trhov.Okrem štvrtkového rozhodovania ECB dnes budú v Európe zverejnené údaje o nemeckých maloobchodných tržbách, sérii dát týkajúcich sa indexu nákupných manažérov v rámci celého regiónu, HDP eurozóny za 4. štvrťrok a januárové dáta týkajúce sa maloobchodných tržieb v eurozóne. V USA nás čaká týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti a index aktivity mimo spracovateľský sektor ISM.
Čo sa týka nočných správ, guvernér Fedu Ben Bernanke vo svojom druhom vyhlásení v tomto týždni v podstate opakoval to isté čo včera, a to, že je nutné pokračovať v neobmedzujúcej politike, ktorá má pomôcť nasmerovať ekonomiku k udržateľnejšiemu rastu. Otázky a odpovede, ktoré nasledovali, žiadne prekvapenie nepriniesli a pomalé klesanie USD pokračovalo. Dolárový index je teraz na najnižšej úrovni od 8. novembra minulého roka. Napätie v Líbyi a na Blízkom východe nepoľavuje a ceny ropy naďalej rástli – obchodovanie uzavrelo na úrovni nad 102 USD/barel. EUR sa vyšplhalo na nové tohtoročné maximum potom, čo PPI ukázal nárast ropnej inflácie v eurozóne. Dnes očakávame zasadnutie ECB. Silný index nákupných manažérov v stavebníctve vo Veľkej Británii zabezpečil GBPUSD posun na najlepšiu úroveň od januára 2010. Vo svete klesajúceho dolára sa USDCHF prepadol na nové historické minimum.
Pokiaľ ide o americká makrodáta, súkromná správa ADP o zamestnanosti výrazne prekonala očakávania – vo februári stúpol počet pracovných miest o 217 tis., zatiaľ čo béžová kniha Fedu hovorí o určitom momente oživenia v spracovateľskom sektore naprieč regiónmi s rizikom rastu inflácie, hoci firmy sú skôr ochotné presunúť zvýšenie cien na spotrebiteľov. Rast miezd a zamestnanosti je zatiaľ v nedohľadne. Týždenné údaje o hypotékach sú naďalej nepresvedčivé. Nehľadiac na rast cien ropy uzavrela Wall Street ľahko v pluse – DJIA si pripísal 0,07%, S & P 0,16% a Nasdaq 0,39%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |