Počas ázijskej seansy sa NZD oproti USD prepadol na nové ročné minimá potom, čo novozélandský premiér J. Key v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyhlásil, že by privítal zníženie referenčnej sadzby (ďalšie stretnutie RBNZ sa plánuje na 10. marca). NZD svoj pohyb zastavil tesne nad 200denním kĺzavým priemerom, ktorý sa nachádza na úrovni 0,7380. Podobný pohyb bol zaznamenaný aj u protinožcov, keď AUDNZD posilnil na svoju najvyššiu úroveň od roku 1992, a to aj napriek tomu, že aj AUD pocítil istý tlak, keď austrálsky minister financií Wayne Swan vyhlásil, že nedávne prírodné katastrofy vo svojom celkovom úhrne z HDP za obdobie 2010/11 uberú 0,5%. Údajne pritom tento prepad bude najviac citeľný v 1. štvrťroku a v 2. štvrťroku bude nasledovať “výrazné” ekonomické oživenie. Údaje o HDP za 4. štvrťrok 2010 boli viacmenej v súlade s očakávaniami – bol vykázaný medzikvartálny rast o 0,7%, pričom v medziročnom porovnaní ide o +2,7%.
Začiatok ázijskej seansy potom poznamenal komentár agentúry S & P týkajúci sa úverového ratingu Portugalska a Grécka. Obe tieto krajiny sú sledované s vyhliadkou možného zhoršenia ratingu a konečný verdikt bude závisieť na povahe a vplyve navrhovaných nových podmienok fungovania Európskeho mechanizmu finančnej stability. EUR zatiaľ na tieto správy reagovali iba nevýrazne, aj keď uprostred dopoludnia sme istý pokles zaznamenali.
Pokiaľ ide o zverejňované dáta, je stredajší európsky kalendár relatívne prázdny a čaká nás len švédska bilancia bežného účtu, nórske maloobchodné tržby, britský index nákupných manažérov v stavebníctve a index cien výrobcov eurozóny. Americká seansa vstupuje do finišu, ktorý vyvrcholí piatkovými údajmi o stave zamestnanosti mimo poľnohospodárstva, a začína údajmi o zmene zamestnanosti podľa ADP a indexom prepustených zamestnancov Challenger, ktoré budú ďalej sprevádzať údaje o kanadských cenách priemyselných výrobkov a cenách surovín. Očakáva sa tiež vystúpenie predstaviteľa Fedu T. Hoeniga a predseda Fedu B. Bernanke vystúpi so svojou druhou správou v tomto týždni – tentoraz pred Kongresom.
Pri utorkovom nočnom európskom obchodovaní sa EUR opäť pokúsilo prelomiť tohtoročné maximum, ale uspelo len čiastočne, a to o niekoľko bodov napriek solídnym hodnotám indexu nákupných manažérov v EÚ a vyhliadke na zasadnutí ECB v tomto týždni, ktoré sa pravdepodobne ponesie v jastrabom duchu. Indexy nákupných manažérov po celom svete majú rastúcu tendenciu, aj keď v Európe je tento nárast len nepatrný. Tiež GBP posilnila k najvyšším hodnotám od januára minulého roka, ale ani napriek podpore silnejšieho indexu nákupných manažérov a priaznivým cenám domov sa jej nepodarilo udržať nad 1,63. Býci, ktorí obchodujú CAD, boli sklamaní, keď BOC sadzby nezmenila a očividne sa nijako nehrnula do ich normalizácie. Švajčiarske HDP bolo veľmi silné, ale reakcia CHF bola prakticky nulová. Ceny ropy sa vrátili nad 100 USD za barel potom, čo sa priostrilo napätie na Blízkom východe a v severnej Afrike, ale k výraznému výpredaju dolára nedošlo.
Americké dáta bola zmiešané: výdavky v stavebníctve priniesli sklamanie (-0,7% oproti očakávaným -0,4% medzimesačne, ale tempo bolo o niečo pomalší ako revidovaných -1,6% v decembri), ale údaje ISM všeobecne posilňovali (61, 4 z naposledy uvádzaných 60,8, zatiaľ čo index cien ISM taktiež vzrástol z 81,5 na 82,0). Predseda Fedu Ben Bernanke vo svojom vystúpení pred senátom nemal okrem očakávaných fráz (súčasná politika je správna, kvantitatívne uvoľňovanie funguje) moc, čo by povedal iného, a viac menej rozptýlil obavy, že by mal súčasný nárast cien ropy vplyv na infláciu. Wall Street však tieto údaje nepotešili, a tak skončil prvý marcový deň obchodovania v červených číslach, zatiaľ čo americké pokladničné poukážky našli podporu v bezpečných obchodoch. Slabšie americké výnosy sa do pohybu dolára cez noc nepremietli.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |